Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Erzurum - Sivas Kongreleri

Burada Günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluş Tarihi ve Kurtuluş Savaşı'mız hakkında konular bulabilirsiniz

Erzurum - Sivas Kongreleri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 18:29

ERZURUM - SİVAS KONGRELERİ

İstanbul'da birbirini kovalayan beceriksiz kişilerden oluşan hükümetler şerefsiz, haysiyetsiz, aşağılık görünüşleriyle masum ve mütevekkil ulusun simgesi bilindi. Değersiz sayılmağa başlandı. Bu yüzden, dünyanın uygar devletleri, uygarca davranışları unutacak kadar saygısız oldular. Öteden beri Türk Ulusuna karşı dünya ülkelerinde yapılan en akıl almaz propogandalar her zamandan çok o günlerde ilgi buldu.

Dokuz aydan beri başlayan ulusal uyanış ve derleniş ,durumu da görünüşü de değiştirdi ve daha çok değiştirecektir. Ulus, ortaya gelen birliğini korursa ve bağımsızlığı için özveriden çekinmezse başarı muhakkaktır. Erzurum ve Sivas Kongreleri ilkeleri ulusun ulaşacağı amaçlar için düsturdur.

N. Cdt 1. s. 358

Acı olayların etkisiyle her yanda kurulan ulusal ve vatansever derneklerin delegelerinden meydana gelmek suretiyle Erzurum'da toplanan kongre de "Şarki Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti" Doğu Anadolu hukukunu savunma derneği kuruldu ve ulusal birliğimizi iç ve dışta temsil etmek üzere bir Temsil Kurulu kabul edildi.

13 Ağustos 1919; N. V. s. 943

Önce; ben, kesinlikle kongreye alınmalı ve onu yönetmeliydim. Çünkü zaman geçirmeksizin ulusal iradenin işler hale getirilmesini ve ulusun kendi başına ve silahlı olarak önlemler almaya başlamasını sağlamak zorunluğuna inanmıştım.

N. Cdt 1. s. 69

Köklü kararlar alındığını ve dünyaya ulusumuzun varlık ve birliğinin gösterildiğini söyledim ve tarih bu kongremizi az görülür ve büyük bir eser olarak kaydedecektir dedim.

N. Cdt 1 s. 67

Ve geleceği egemen bir ulusal iradenin ancak Anadolu'dan çıkabileceğini açıkladım. Ulusal iradeye dayanan ulusal bir kongre kurulmasını ve gücünü ulusal iradeden alacak bir hükümetin meydana getirilmesini çalışmaların dk hedefi olarak gösterdim.

N. Cdt. 1. s. 65

Sivas genel kongresinin toplanmasını sağlamak, bütün ulusu ve ülkeyi yalnız bir kuruda temsil etmek, sonra yalnız doğu illerini değil, bütün vatan kesimlerini aynı dikkat ve titizlikle savunmak ve kurtuluşu sağlamak çarelerini bulmaya çalışmak yollarını herhangi bir kurulun sağlıyabileceği kanısında olmadığımı açıkça belirtmek zorundayım. Çünkü bende böyle bir kanı var olsaydı benim girişime geçtiğim güne değin, girişimlerde ve çalışmalarda bulunanların aldıkları sonuçları bekleyerek görevden ayrılmama yolunu bulurdum. Hükümet, padişah ve halifeye karşı baş kaldırmaya gerek görmezdim. Tersine ben de kimi iki yüzlü ve iki yanlılar gibi görünüşte pek tantanalı ve debdebeli olan o günün ordu müfettişliğini ve padişahın yaveri olma ününü korumayı sürdürdüm. Gerçi benim apaçık ortaya atılmamda ve tüm ulusal ve askeri harekatın başına geçmemde hiç kuşkusuz sakınca vardı. Ama, o sakınca, başarısızlık halinde herkesten önce ve herkesten çok en büyük ceza ve azaba uğramaktan başka birşey olabilir miydi? Halbuki bütün vatanın ve koskoca bir ulusun ölüm ve yaşamı söz konusu olurken vatanı severim diyenlerin kendi sonlarım düşünmelerine yer var mıdır?

N. Cdt 1. s. 69-70

Tüm ulusun, durumunu anlamakla geleceğine kendisinin egemen olma isteğini anlamıştım. Ulus ve ülkenin hal ve durumunu ele almak, haklarını savunmak ve korumak üzere her türlü baskı ve denetimden arınmış bir ulusal kurulun varlığım gerekli gördüm. Bunun için ilgili kişilerle konuyu görüşüp, haberleşerek Sivas'ta genel bir ulus kongresinin yapılmasını kararlaştırdık.

24 Nisan 1920; S. D. 1. s. 18

Kaynakça
Kitap: DÜŞÜNCELERİYLE ATATÜRK
Yazar: ARI iNAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1919-1923: Türk Kurtuluş Savaşı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir