Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Moğollar Döneminde Harzemşahlar

Burada Türk Boyları ve Diğer Türk Devletleri hakkında konular bulabilirsiniz

Moğollar Döneminde Harzemşahlar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 19:59

Moğollar Döneminde Harzemşahlar

Harzemşah İmparatorluğu, kültürel olarak son derece gelişmiş bir imparatorluktu. Ülkenin büyük kentlerinde üniversiteler ve kütüphaneler bulunmaktaydı. İslam dünyası içinde Harzemşah kentleri sanatın, şiirin ve bilimin merkezi halindeydi. Ülke bolluk içinde yaşıyordu ve bu yönü ile istilacıların da iştahını kabartıyordu. Şah çeşitli savaşlar sonucunda ülke sınırlarını genişletmiştir. Batı ülkelerinde bile, haçlı seferlerine çıkacak ordunun kapasitesinin sadece 50 bin civarlarında olmasına karşın, Harzemşah ordusu 500 bin askerden oluşan zırhlı birliklere sahipti. Onlara rakip olmak üzere, hiç kimse karşılarına çıkmaya cesaret edemiyordu.

Bu sırada, Harzemşah İmparatorluğu'nun binlerce kilometre ötesinde yeni bir gücün ortaya çıkmaya başladığı haberleri duyuluyordu. Göçebe bir imparatorluğun Çin Seddi'ni geçtiği bilgileri gelmeye başlayınca Harzemşahlarda endişelenmeye başlamıştı. Bu sırada bir Tatar hükümdarı olan Kuşluk Han, Cengiz Han'a karşı isyan başlatınca, Harzemşah İmparatoru da ona destek verdi. Bu şekilde Cengiz Han'ın kurmaya çalıştığı devleti içeriden parçalamaya çalıştılar. Sonrasında ise eğer Tatarlar kuvvetlenirse, destek Cengiz Han'a verilecekti.

Cengiz Han'ın gönderdiği 20 bin askerlik kuvvet, altı yıl boyunca uğraştıktan sonra Tatar isyanını bastırmıştı. Bu kuvvetler daha da ilerleyerek Harzemşahların doğu sınırlarını işgal etmişlerdi, ama bu durum Harzemşahları fazla rahatsız etmemişti. Ülke içinde ticaret ve yaşam her zamanki gibi devam ediyordu. İşgal edilen yerin önemi yoktu. Her iki taraf arasında şimdilik dostluk vardı. Birbirlerine elçiler ve hediyeler gönderiyorlardı. Ülke içine Moğol tüccarlar da gelmeye başlamıştı.

Getirdikleri Çin'in değersiz ve bozuk mallarıydı. Gerçekte ise bu tüccarlar Moğol casuslarından başka bir şey değildi. Gördükleri her şeyi not ediyorlardı. Harzemşahlar da bunun farkındaydı. Bu casuslar, aynı zamanda Cengiz Han'ın ordusunun ne kadar kuvvetli ve yenilmez olduğunu anlatarak halkın korkmasını sağlıyorlardı.
Moğolların casusları yakalanmış ve sınır dışı edilmişti. Buna rağmen Harzemşahlar Cengiz Han'dan pek de rahatsız değildi. Onun Çinlilerle uğraşıyor olması, kendi topraklarından çok uzakta bulunması ve ülkelerine gelmelerinin ise aylarca süreceğini biliyorlardı. Zaten geldiklerinde karşılarında 500 bin kişiden oluşan zırhlı Harzemşah birliklerini bulacaklardı.

Moğol tüccarlarının casus denilerek ülkeden atılması Cengiz Han'ı öfkelendirmişti. Harzemşahlar, Moğol ülkesinde serbestçe dolaşıp, tüccarlık yaparken, kendi insanlarının sınır dışı edilmesini hazmedememişti. Harzemşah İmparatoru'na elçi göndererek, özür dilenmesini ve tüccarların zararlarının karşılanmasını istedi. Moğol kervanlarına kötü davranışlar içinde bulunanların da cezalandırılmasını istedi. Bunun üzerine Şah Muhammed barbar Moğollara kendi gücünü gösterme zamanının geldiğini düşünerek, huzuruna elçi olarak gelmiş olan Moğolların sakallarını yaktırdı.

Şah'ın yaptıkları Cengiz Han'ı çileden çıkartmıştı. 1219 yılında sayıları yüz bini geçen bir askeri kuvvetle Cengiz Han, Harzemşah'ın merkezine doğru ilerlemeye başladı. Harzemşah'ın ordusunun paramparça edilmesi sadece birkaç aylarını almıştı Moğolların. Harzemşah İmparatorluğu'nda yaşayan insanların yüzde yetmiş beşinin Moğollar tarafından katledildiği söylenmektedir.

Kaynakça
Kitap: CENGİZ HAN
Yazar: Mehmet F. Tufan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türk Boyları ve Diğer Türk Devletleri Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir