Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Cuçi ve Altın Ordu

Burada Altınordu İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Cuçi ve Altın Ordu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 20:59

Cuçi ve Altın Ordu

Türk tarihinde sonraları Altın Ordu ismiyle tanınmış olan devlet, önceden Cengiz'in büyük oğlu Cuçi (Cuci)'ye verilmişti. Cengiz Han öldükten sonra, Cuçi ülkesi Harezm ile Hazar denizinin güney sahilindeki İran eyaletleri de dahil olmak üzere, İrtiş'in batı tarafındaki bütün bölgeleri içine almakta idi. Cuçi babasından altı ay önce vefat etmiş olduğundan, Cengiz onun yerine Cuçi'nin ikinci oğlu Batu'ya görev vermiştir.

İmparatorluğun türlü kısımları daha Cengiz Han'ın sağlığında çocukları arasında taksim edilmiş olduğu gibi, oğulları da bu geleneğe uyarak, kendi ülkelerini çocukları arasında bölmüştür. Böylece Cuçi'nin büyük oğlu Ordu, ülkenin doğu kısmına (Ak Ordu); Batu, asıl Kıpçak sahasına (Gök Ordu); Tok Timur, İdil nehrinin orta ve kuzey bölgesinde; Şiban, Ural'dan başlayarak Güney Sibirya ve civar bölgelere sahip olmuşlardır.

Altın Ordu kuvvetli bir merkeze sahip olduğu müddetçe bunların hepsi de Batu ailesinin egemenliğini tanımış ve daha ziyade devletin değişik kısımlarında, egemenlikleri babadan oğla geçen birer vali durumunda olmuşlardı. Fakat merkezin zayıflaması ve özellikle Batu sülalesinin kesilmesi ile başlayan mücadelelerde bunlar yalnız büyük birer etken olmuştur.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Altınordu İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir