Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Babur Devleti (1526-1862)

Burada Babür İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Babur Devleti (1526-1862)

Mesajgönderen TurkmenCopur » 26 Ara 2010, 22:05

BABUR DEVLETİ
(1526-1862)


* Kurulduğu yer ve kapladığı alan:

Babür Devleti Hindistan'da kurulmuştu. Daha sonra Afgan emirlerini, Hint prenslerini ve Racput hükümdarını yenerek sınırları genişletilmiştir. Lahor ve Bengal de Babür'ün devletine dahildi. Kapladığı alan 2.700.000 kilometre kare idi. Başkent Agra şehri idi.

* Zaman Babür'ün 1526'da Delhi Sultanı'nı yenmesi Agra ve Delhi'yi almasıyla devlet kurulmuş oldu. İngilizlerin 1765 Hindistan seferiyle fiili iktidarlarını kaybetmekle beraber, 1857"ye kadar yaşadılar. 1862'de ise tamamen yıkıldılar ve ingilizlerin ülkesine katıldılar.

* İnsan:

Devletin kurucusu Timur'un torunu Babür Şah idi. Kendisinden Çağatay Türkçesiyle yalnız "Babürname" adında hatıraları kalmıştır. Daha çok Farsça'yı kullanmışlardır. Resmi dil olarak da Sanskritçe-Farsça-Türkçe karışımı Urdu dili diye melez bir dil kullandılar ve zamanla da yerli halk içinde eridiler.
Babür Şah (diğer adı Zahireddin Muhammet) Fergane'de Andican kasabasında doğdu. (1482) Babası, O sıralarda Fergane valisi bulunan ve Timur'un oğullarından Miran Şah soyundan gelen Mirza Ömer idi. Babasının ölümü üzerine (1494) Babür küçük yaşta Fergane valisi oldu.

* Bayrağı:

Sarı ve kırmızı renkleri havi bayrakları vardı.

* Siyasi tarihinin önemli olayları:

Babür küçük yaşta vali olmuştu. Ama siyasi talihini çevirmek için maceralı, uzun bir mücadeleye girişti. Bazen yanında O'na inananlar azaldı. Mağlup oldu. Aciz düştü.. Nihayet Hindistan üzerine yöneldi.

Babür Şah Panipat savaşı ile (1526) Delhi Sultanı Afganlı Lödi"yi yendikten sonra devletini kurdu. 1528'de ise Kuzey Hindistan'ın fethini tamamladı. Kendisinin 1530'da ölümüyle yerine geçen oğlu Hümayun zamanında (1530-1556) devlet büyük bir sarsıntı geçirdiyse de, O'nun oğlu Ekber zamanında (1556-1605) yeniden eski kudretine kavuştu.

Ekber Şah, Babür Devleti'nin en büyük hükümdarı idi. Yaptığı fetihlerle Hindistan'ın büyük bir kısmını bir yönetim altında topladı. Aynı zamanda medeniyetçi bir hükümdardı. Devrinde Fetihpur-Sikri şehrini kurdurdu. Safevi'lerle, Özbeklerle, Osmanlılarla ve Portekiz'le ilişkileri olmuştur.

İngilizlerin ise Hindistana ilk el atmaları Cihangir Şah zamanında olmuş Ve Gücerat'ın Surat limanında ticaret yeri açmışlardı. (1613) Cihangirden sonra taht kavgaları görülür. Şah Cihan zamanında (1628-1658) ise Agra'da meşhur Tac-Mahal yapıldı. Bu anıtın yapılmasında Osmanlılardan gönderilen mimarların ve hattatların büyük emeği geçti.

İngilizlerin peşinden Hollandalılar da Hindistan'a ticari bakımdan el attılar. Babür hükümdarları bunlara karşı ciddi bir mukavemet gösteremediler.
I. Alemgir'den (1658-1707) sonra devletin durumu bozuldu. Taht kavgaları, mahalli hanedanların tahriki ve müdahaleler bu karışıklıkları, isyanları artırdı. Afganlılar istiklallerini kazandılar. Nihayet Babür Devleti Delhi ve Haydarabat olmak üzere ikiye ayrıldı. (1723) Bundan faydalanan İranlılar Kuzey Hindistanı ve Delhi'yi işgal ettiler. (1739) Nihayet Hindistanın yönetiminde İngiliz şirketleri söz sahibi olmaya başladılar. 1857'de büyük bir isyanı bastıran İngilizler duruma tamamen hakim oldular. 1877'de de İngiliz Kraliçesi, resmen Hindistan imparatoriçe'si ilan edildi.

* Türk tarihindeki önemi:

Babür Devleti'nin Hindistanda İslamiyetin yayılmasında büyük hizmetleri geçmiştir. Fakat buradaki Türk unsuru kendilerinden öncekiler gibi, yerli Hint unsuru içinde erimişlerdir. Yaşadıkları devirde yüksek bir kültür meydana getirmişlerdir. XVI.yy'da batıda Osmanlılar, doğuda ise Babürler Türk tarihinin en muhteşem devirlerini yaşatmışlardır. Bu bakımdan XVI.yy'a "Türk Çağı" denilmiştir.

Kaynakça
Kitap: Tarihte Türkler ve Türk Devletleri
Yazar: Nuri Yazıcı
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Babür İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir