Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Anadolu’ya Geçiş

Burada Birinci Dünya Savaşı, Büyük Atamız Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın Başlangıcı hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Anadolu’ya Geçiş

Mesajgönderen TurkmenCopur » 05 Oca 2013, 00:48

Anadolu’ya Geçiş

Atatürk, önceleri gizli yollarla Anadolu’ya geçmeyi düşünmüştür: Bu amaçla Yenibahçeli Şükrü Bey ve Yahya Kaptan’la iletişim kurarak onlardan Gebze-Kocaeli yolunu kontrol etmelerini istemiştir. Atatürk, eğer resmi bir görevle Anadolu’ya gönderilmeseydi, gizlice Gebze-Kocaeli yolu üzerinden Anadolu’ya geçecekti.

Nisan ayı başlarında Karadeniz’de Türklerle Rumlar arasındaki çatışmalardan rahatsız olan İngilizlerin, Osmanlıya ültimatom vermeleri, Sadrazam Damat Ferit’ten ve Padişah Vahdettin’den Karadeniz’deki karışıklıkları biran önce sona erdirmelerini istemeleri üzerine telaşlanan Damat Ferit ve Vahdettin İkilisi, bu işi biran önce halletmek için halk tarafından tanınan, İttihatçı olmayan, üstelik daha önce padişahın fahri yaverliğini yapmış olan Atatürk’ü “Karadeniz’deki karışıklıkları önlemek” amacıyla 9. Ordu Müfettişi olarak Samsun’a göndermişlerdir.

Atatürk’ün belli başlı görevleri, dağıtılmamış Türk orduları dağıtmak ve halkın elindeki silah ve cephaneleri toplayarak bölgede asayişi sağlamaktır.

Atatürk’ün müfettişlik belgesindeki yetkileri nasıl genişlettiğini, Osmanlı Genelkurmayındaki vatansever paşalarla nasıl gizlice görüştüğünü ve İngilizleri nasıl atlatıp Anadolu’ya geçtiğini uzun uzadıya “Atatürk’ün Gizli Kurtuluş Planları” adlı kitabımda anlatmıştım.

Bütün bu gerçeklere rağmen Necip Fazıl Kısakürek, Atatürk’ün İstanbul’da kaldığı altı ay içinde “Çöküş devresinin sonunda olayları kullanmaktan başka bir şey düşünmemiş ve yapmamıştır” diyebilmiş, hatta daha da ileri giderek, “Genç kumandanlar İstanbul’da, vatanın halinden üzgün çehreler de olsa, keyiflerine baktıkları sırada o (padişah) yemek yerken boğulmakta ve soğuk suyla haşlanmaktadır” diye “hayalci” ve “vicdansız” bir değerlendirme yapabilmiştir.

Yukarıda kısaca özetlediğimiz gibi, Atatürk, Rauf Bey, Refet Bey, Kâzım Karabekir Paşa, Ali Fuat Paşa ve İsmet Paşa işgal İstanbul’unda geceleri sabahlara kadar “gizli kurtuluş planları” yapmışlardır. Padişah Vahdettin’in tacını ve tahtını güvenceye almaya çalıştığı sırada bu genç komutanlar vatan ve namus mücadelesine hazırlanmışlardır.

İşte, Necip Fazıl’dan, Sevan Nişanyan’na kadar birçok Cumhuriyet tarihi yalancısının en büyük yalanlarından biri olan “Kurtuluş Savaşı’nı Atatürk başlatmamıştır! Atatürk bu mücadeleye sonradan katılmıştır!” yalanının iç yüzü...

“Atatürk’ün Gizli Kurtuluş Planları” adlı kitabımda dediğim gibi, “Mesele aslında Kurtuluş Savaşı’nı kimin başlattığı değildir, mesele tarihi ters yüz ederek Kurtuluş Savaşı’nı Mustafa Kemal’in başlatmadığını kanıtlama meselesidir.”

Kaynakça
Kitap: CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI, Yoksa siz de mi kandırıldınız?...
Yazar: SİNAN MEYDAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Birinci Dünya Savaşı, Büyük Atamız Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızın Başlangıcı Hakkında Gerçekler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir