Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Amerika'nın Bakışı: "Nasıl Yapacaksınız?"

28 Şubat 1997 Muhtırası Öncesi ve Sonrası - 49. Bölüm

Burada 28 Şubat 1997 Muhtırası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Amerika'nın Bakışı: "Nasıl Yapacaksınız?"

Mesajgönderen TurkmenCopur » 28 Tem 2012, 02:39

89

Amerika'nın bakışı: "Nasıl yapacaksınız?"

CA: "Doğrusu bu söylediğiniz önemli bir nokta: İçeriye girmeden orayı kontrol altına almak!"

SD: "Zamanla yer yer girilecek tabii. Ama, hayır, dünyaya o söylenmiyor da, 'Irak topraklarına girmeden orayı kontrol edeceğiz' deniliyor.

Eeee, buna kimsenin bir itirazı olmaması lazım, ama Rusya eder."

CA: "Etti bile!"

SD: "Benim öteden beri fikrim bu (yani şerit).

Benimki daha fazla. 100 km. derinlikte. Aşağılara doğru.

Bu 15-20 km. derinlik içerisinde yer yer vadiler, düzlükler var. 20 km. Anayasa emri değil ya, daha çok olabilir. Daha az da olabilir."

CA: "Bu konuda Amerika'dan bir ses var mı?"

SD: "Amerika buna sarı ışık yakıyor."

CA: "Yani belli değil mi görüşü?"

SD: "Belli ve şöyle: Hani böyle yapmayın demiyor da hadi yapın da demiyor. Biraz dudak büker gibi. Yani 'nasıl yapacaksınız?’ der gibi. Benim anladığım kadarıyla.

Daha doğrusu benim anladığım şu: Amerika 'güvenlik şeridini yapacağız diyorsunuz ama bu iş o kadar kolay değildir' gibi bakıyor meseleye."

CA: "Ama bu hatun sabahın saat 08.00'inde ABD Büyükelçisi Grosmann'ı kabul ediyor. Nedir bu?"

SD: "İşte... şeyi söyleyecek. Bunları anlatacaktır. Şimdi laf aramızda ele şey geçti."

CA: "Koz! Büyüklük taslama olanağı."

SD: "Ondan sonrası var. Irak'a söyleyelim de güvenlik şeridini görmemezlikten gelsin. Gelmez! Kendi toprağı. Yine diyecektir ki, 'sen ne yaparsan yap' demeyecektir. 'Yapma' der. 'Benim toprağım' der, falan... Ama şerit şu anda dillendirilmiş durumda.

Bakalım... Bu şerit işi nasıl uygulanacak? Uygulama mühim."

CA: "Yani bizim asker gözleyecek. Görürse öbür tarafta veya bizim topraklara geçerken teröristi, ateş edip vuracak."

SD: "Yer yer içeri girilecek aslında. Görse de görmese de."

CA: "Öyle mi? Yerleşecek mi Irak topraklarına?"

SD: "Birtakım yerlere girip oturacak. Başka çaresi yoktur. Başka türlü uygulanamaz şerit.

(Fakat yavaş yavaş kuşkuları ortaya çıkıyor Demirel'in)

Bu iş, Türkiye'nin gündemini değiştirme bakımından önemli bir iştir.

Yapılabilirse iyi, yapılsın, diyorum ben.

Şimdi hadise; Kuzey Irak'taki şerit meydana getirme olayı değildir.

Kaynakça
Kitap: "Büyüklere Masallar Küçüklere Gerçekler": 10 GERİ GİDİŞE İZİN YOK (28 Şubat)
Yazar: CÜNEYT ARCAYÜREK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 28 Şubat 1997 Muhtırası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir