Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Çiller: "Beyanlarınızdan Laiklik Tehlikedeymiş Gibi İzlenim"

28 Şubat 1997 Muhtırası Öncesi ve Sonrası - 46. Bölüm

Burada 28 Şubat 1997 Muhtırası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Çiller: "Beyanlarınızdan Laiklik Tehlikedeymiş Gibi İzlenim"

Mesajgönderen TurkmenCopur » 28 Tem 2012, 02:39

84

Çiller: "Beyanlarınızdan laiklik tehlikedeymiş gibi bir izlenim çıkıyor... Bilelim, tedbir alalım!"

Laikliğin artık güncel tartışmalar içinde savunulmaya başlandığı sürece girmiştik.

Komutanların; Adli Yıl'ın açılışı nedeniyle Ankara Devlet Konukevindeki resmi kabulde, Yargıtay Başkanı ile çok 'içten konuşmaları', TSK'nın bu tür savunulara verdiği desteğin bir işareti sayıldı.

(6 Eylül 1996) Esin'le gezdik. Demirel aratmıştı.

Hafif dalga geçti. "Ben çıktım, çıkmadan aramıştım sizi. Oradan buraya koşturdum yine” dedi Demirel.

Ve sordu: "Ne var, ne yok?"

CA: "Ne olsun ki... Diz boyu rezalet. Kaddafi'nin fırçasını okudunuz herhalde. Adam ağır hakaret ediyor, iki bakanımız orada, fakat Türkiye Cumhuriyeti Kaddafi denilen adamın ağır suçlamalarının altında kalıyor."

SD: "Kardeşim Çiller bana gelmiş bir de diyor ki: 'Beyanlarınızdan laiklik tehlikedeymiş gibi bir izlenim çıkıyor' diyor, sonra 'hani size intikal etmiş bir şey varsa, onları bilelim de tedbirini alalım' diyor.

Ben de dedim ki ona; 'Meclis konuşmamda da söyledim. Laiklik tehlikede diye rahatsız olanlar var Türkiye'de. Ama laiklik yaşayacaktır.
Benim beyanlarım bu çizgide. Laiklik elden gidiyor diyen ben değilim, başkaları. Ben ona karşı savunuyorum' dedim." (Gülüyor)

Kaynakça
Kitap: "Büyüklere Masallar Küçüklere Gerçekler": 10 GERİ GİDİŞE İZİN YOK (28 Şubat)
Yazar: CÜNEYT ARCAYÜREK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 28 Şubat 1997 Muhtırası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir