Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ben Değilim Rahatsız Olan, Başkaları...

28 Şubat 1997 Muhtırası Öncesi ve Sonrası - 47. Bölüm

Burada 28 Şubat 1997 Muhtırası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Ben Değilim Rahatsız Olan, Başkaları...

Mesajgönderen TurkmenCopur » 28 Tem 2012, 02:39

85

"Ben değilim rahatsız olan; 'başkaları..."

CA: "Efendim özür dileyerek söylemek istiyorum: Çiller bir manevra yapıyor. Kendine göre, usturuplu biçimde. Demek istiyor ve öğrenmek istiyor ki; laikliğe karşı hareket var diye 'kimler' harekete geçebilir veya kimler karşıdadır. Bunları öğrenmek istiyor. Size, 'varsa bunlar, bana söyleyin' anlamında söyledikleri."

SD: "Ama onunla bitmiyor ki... Ben kadına dedim ki; 'Bak, daha önce yapılmış beyanlar var, şimdi de beyanlar var. Laiklik üzerine.'

Bunu söyleyip 'Libya'ya giden adam acaba laikliği tehlikeye düşürmüyor mu?' Onu sordum.

Cevap verdi: 'Libya ile laikliğin ne ilgisi var? Ben de gittim, o da gider' dedi.

'Ama adam sana neler söylüyor'..."

CA: "Adam bize ağır hakaret ediyor."

SD: "'Ama adam sana ne söylüyor'? Senin adamın orada, ne söylüyor orada? 'Kudüs' diyor, 'şeyin merkezi olamaz' diyor. Hani senin dış politikanın devamıydı?"

CA: "Ama Çiller bir kâğıtta vermiş size."

SD: "Verdiği kâğıtta..."

CA: "Kâğıtta ne var?"

SD: '"Beyanlarınızdan laiklik tehlikedeymiş gibi bir izlenim ediniyoruz. Mesele nedir?'

Ben de ona bir mektup yazdım. Dedim ki; 'Benim beyanlarım gayet net ve açıktır. Bu şekilde intiba alanlara karşıdır. Merak etmeyin' dedim.

Ben değilim rahatsız olan. Rahatsız olan başkaları."

CA: "Aklı sıra sizi de bağlamak istiyor. Diyecek ki sonra, 'Ben gittim Cumhurbaşkanına. Laiklikle ilgili elinizde ne varsa, belge falan verin bize, gerekeni yapalım hükümet olarak, dedim. Hiçbir şey gelmedi,' diyecek.”

SD: "Şimdi geldi. Bundan rahatsız olanlar var diyorum. Ben bu sözleri Meclis'te diyorum. Bunların yüzüne bakarak söylüyorum. Ben şimdi kimin rahatsız olduğunu söylemeye mecbur muyum bunlara?

Bunu da söyledim.

Hatta, 'evvela askerler rahatsız,' dedim."

CA: "Söylediniz mi bunu böyle?"

86

Genelkurmay Başkanı Çiller'e ne demiş?

SD: "Tabii!"

CA: "Ne dedi o zaman?"

SD: "'Ben Genelkurmay Başkanı ile konuştum’ dedi. Genelkurmay Başkanı güya demiş ki buna; 'Biz sana güveniyoruz. Senden şüphemiz yok. Öbür adam!' demiş.

Bunu da gelmiş bana söylüyor, iyi mi?

Genelkurmay Başkanı, 'öbür adam bizim rahatsız olduğumuz' demiş!"

CA: "Yanıtı eline verip gönderseydiniz."

SD: "Gönderdim gönderdim!"

CA: "Yalnız hemen bir rivayet yaydılar; siz güya Çiller'e 'bu hükümeti bitir' demişsiniz."

SD: "Yok yahu. Bana ne yahu?

Bak canım, ben buna hiçbir şey demem canım."

CA: "Herhalde böyle bir şey de ima etmediniz?"

SD: "Hayır. Zaten ben bugün sadece dinledim bunu, Çiller'i. Hiçbir şeyine cevap vermedim. Söylediği şeylere, eğer aklı başında biri olsa, söylediği şeylere inanmadığım intibaını çok rahat çıkarır.

Bana diyor ki; 'Dışarıda, Türkiye nereye gidiyor diye soruyorlar' diyor.

Ondan sonra bana gelmiş, 'beyanlarınızdan laiklik tehlikedeymiş intibaını edindik' diyor. İyi mi?" (Gülüyor)

CA: "İşte tamam. 'Yazılı sözlü sordum, laiklik tehlikede mi diye, yanıt alamadım' diyecek. Aklı sıra size karşı bir oyun hazırlıyor."

87

Kara Kuvvetleri Komutanlığına getirilen Orgeneral Hikmet Koksal, görev teslim töreninde yaptığı konuşmada, "KKK'nın, Atatürk ilke ve inkılapları ile laik, demokratik Türkiye Cumhuriyetini her türlü tehdide karşı koruma azmi içinde olduğunu" söyledi.

Köksal'ın mesaj dolu konuşmasını bitirmesi ile gözler, Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın yanında oturan Erbakan'a çevrildi.

Erbakan, diğer komutanlar gibi Köksal'ın konuşmasını alkışladı.

Kaynakça
Kitap: "Büyüklere Masallar Küçüklere Gerçekler": 10 GERİ GİDİŞE İZİN YOK (28 Şubat)
Yazar: CÜNEYT ARCAYÜREK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 28 Şubat 1997 Muhtırası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir