Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Laiklik Tehlikeye Girerse...

28 Şubat 1997 Muhtırası Öncesi ve Sonrası - 40. Bölüm

Burada 28 Şubat 1997 Muhtırası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Laiklik Tehlikeye Girerse...

Mesajgönderen TurkmenCopur » 28 Tem 2012, 02:30

72

"Laiklik tehlikeye girerse... Sizin meseleniz olmadan önce benim meselemdir."

SD: "Dış politika... İran'a gitmiş. Ben de gittim, Turgut Özal da. Rafsancani ile oturdu. Hem de çok başka biçimde oturdu. Evveli de gittiler, sonrası da gittiler. Bunda bir şey yok.

Libya'ya bakan gitmiş. Yahu, Libya’ya önce Tansu Hanım gitti yahu!"

CA: "Hem de bir gece yarısı."

SD: "Gece yarısı Kazablanka'dan geldi Libya'ya. Bunları büyütmeyin. Bir şey daha söyleyeyim.

Devleti ve rejimi savunurken bunları savunur hale gelmeyin.

Çünkü, devleti ve rejimi savunmak başka bir şeydir. Evvelki gün İlhan’a söyledim bunu.

'Sen devleti ve rejimi savunmuyorsun da bunları (Erbakanları) savunuyorsun. Sen bunları savunur hale geldin. Sonra altından kalkamazsın bunun' dedim.

Ne bunları savunun ne devleti ve rejimi yerin.

Bunları (Refah'ı) eleştireceğiniz yerler olacaktır, eleştirin, yerin.

Fakat rejimi tahrip edecek şekilde, eleştirmeyin."

CA: "Rejimin temel ilkelerini çiğnemeye kalkarlarsa sadece birkaç gazete değil, herhalde herkes ayağa kalkar."

SD: "Tabii, tabii."

CA: "Sadece ordu değil. Ne demiş askerler: 'Türkiye'nin ana ilkeleri var. Laiklik, başta gelir. Bunu ve bunları hepimiz savunmak zorundayız. Türkiye'de herkes bu ilkeleri savunursa hiçbir şey olmaz."’

CA: "30 Ağustosta söyledikleri doğrudur orgeneralin."

SD: "Ben bunlarla (askerlerle) her gün konuşuyorum bunu.

Yani şöyle diyorum: 'Laiklik tehlikeye girerse, sizin meseleniz olmadan önce benim meselemdir’ diyorum askerlere."

CA: "Herhalde sizi böyle görmekten mutlu oluyorlardır."

SD: "Evveeet! Yarın sizinle konuşuruz. Ben sizi arayacağım."

CA: "Lütfederseniz; bir şey soracağım. Bir gazetede vardı. Orduevinde Erbakan'ı çağırıp azarlamışsınız?"

SD: "Yok yahu!"

CA: "Herkesin içinde böyle bir şey yapmazsınız siz!"

SD: "40 metre ileride gazeteciler. Nasıl duyacaklar? Üzerinde duralım bunun. Bu nifaktır. Gazetecilik değil. Devlete nifak sokmak."

Kaynakça
Kitap: "Büyüklere Masallar Küçüklere Gerçekler": 10 GERİ GİDİŞE İZİN YOK (28 Şubat)
Yazar: CÜNEYT ARCAYÜREK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 28 Şubat 1997 Muhtırası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir