Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ah, 3-4 Tane Rafsancani Olsa!..

28 Şubat 1997 Muhtırası Öncesi ve Sonrası - 31. Bölüm

Burada 28 Şubat 1997 Muhtırası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Ah, 3-4 Tane Rafsancani Olsa!..

Mesajgönderen TurkmenCopur » 28 Tem 2012, 02:21

55

"Ah, 3-4 tane Rafsancani olsa!.."

CA: "Beyefendi gazetelerdeki yalanlamaları gördünüz mü? (14 Ağustos 1996)

Bu adamın her söylediğini yalanlaması... Bir harika!"

SD: "Tabii, tabii... Zatıâliniz henüz bugünkü döneme alışamadınız. Ben sizi bu adama alıştırabilsem... Çok rahat edeceksiniz." (Gülüyor)

CA: "Vallahi beni pek çok şeye alıştırabilirsiniz ama bu adama... alıştıramazsınız."

SD: "Hayır, kabullenme manasında söylemiyorum. Hayır, Er- bakan'ı kabullenin demiyorum. Ne olduğunu bilmeniz manasında söylüyorum."

CA: "Efendim Erbakan'ın ne olduğunu bilmez olur muyum? Ta 1970'lerden beri uğraşıp geliyorum bu adamla. Fakat yine de hayret etmekten kendimi alıkoyamıyorum. Nasıl da yalan söylüyor!"

SD: "Söyler."

CA: "Bir şey söyleyeceğim: Hürriyet'teki Sedat Ergin dışında -bu geziye katılan gazeteciler için söylüyorum- hepsi... maalesef, pek çoğu aleyhinde tek satır yazmıyorlar.”

SD: "Ben de ona hayret ettim doğrusu."

CA: "Kıbrıs olayları da hayli ilginç! Rumlar saldırıya falan geçerler mi?"

SD: "Bir şey yapamazlar. Bu tarafta iyi bizim adamlar. Baktım, Rauf da çok iyi. 'Gelirlerse görecekleri de var' dedi. 'Bir şeye ihtiyacın var mı' diye sordum Rauf'a. 'Hayır' dedi. 'Burada tedbirlerin hepsi alındı.'"

CA: "Zaten Show televizyonu da gösterdi. Adam Türk bayrağını, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağını indirmek için direğe tırmanınca ateş etmişler, vurmuşlar."

SD: "İşte yapılacak iş bu."

CA: "Dışişleri açıkladı: Şam’a gidecekmiş."

SD: "Gitsin, aman ne kadar iyi olur. Şam'a gitsin. Aslında 3-4 tane daha Iran olsa, başka bir şey yapmaya lüzum kalmaz."

CA: "Bu adam oralarda vaktini geçirir."

SD: "Hayııııır! Bu gider oralara, geldiğinde altında bir şey kalmaz.

Diyoruz ya; kiminin zevali yelden, kiminin zevali selden. Kiminin zevali depremden. Kiminin zevali Rafsancani’den. Kimininki de Erbakan'dan.

Ah, 3-4 tane daha Rafsancani olsa!"

CA: "Biliyorsunuz: Benazir ile savaş uçağı yapıyorlar. Bir parçası orada, bir parçası burada."

SD: "Çok iyi. Biri pilot, biri kopilot olsun."

CA: "Meclis'i 27 Ağustosta olağanüstü toplantıya çağırıyorlar. Sizin vetolarla ilgili değil galiba."

SD: "OHAL'i kaldıracak kanunlar var ya. Askerlerin istedikleri kanunlar, işte onlar için topluyorlar."

CA: "Nasıl geçirecekler bu yasaları? Askerlerin oralarda bir nizam kurmak istedikleri muhakkak.”

SD: "işte onu getiriyor kanunlar. O kanunlar çıkarsa, adı konulmamış 'sivil sıkıyönetim’ olur. Onların itirazı yok o yasalara. Hatta memnun bile askerler."

CA: "Bu yasalara bir itirazları yok?"

SD: "Onlar verdi kanunları zaten hükümete."

CA: "Hazırlayıp verdiler." (Gülmeye başladım)

SD: "Tabii, tabii. MGK da 27'sinde. Meclis öğleden sonra. Şimdi Singapur'a gitti. Oradan da Malezya'ya."

SD: "Gidedursun. Acelesi yok Türkiye'nin. Burada olsa ne olacak?"

56

Genel kanı: Erbakan, kısa Başbakanlık döneminde Türkiye'nin 70 yıllık tarihi boyunca geliştirdiği çağdaş Batılı imajını sarsmaya başladı.

İşte haber: "Hükümetin Refah kanadında bir süredir Şam sevgisi ön plana çıktı. RP Grup Başkanvekili Karamollaoğlu Suriye'nin teröre destek vermediğini ima eden sözler sarfetti. Erbakan da, Suriye Büyükelçisinin 'Apo bizde oturmuyor. Türkiye'ye bile gidip geliyor' savunmasını tatmin edici bulmuş göründü.

Refah'lı yöneticiler, bu tutumlarıyla Türkiye'nin Apo'yu Şam'dan resmen istediğini unutmuş görünüyor. Türk hükümeti 23 Ocak 1996'da Şam'a yolladığı notada, PKK lideri Abdullah Öcalan'la işbirlikçilerinin Suriye ya da kontrolündeki Lübnan'da barındığını kanıtlarıyla ortaya koydu."

Kaynakça
Kitap: "Büyüklere Masallar Küçüklere Gerçekler": 10 GERİ GİDİŞE İZİN YOK (28 Şubat)
Yazar: CÜNEYT ARCAYÜREK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 28 Şubat 1997 Muhtırası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir