Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Erbakan'ın 'İran Seferi' Öncesi

28 Şubat 1997 Muhtırası Öncesi ve Sonrası - 27. Bölüm

Burada 28 Şubat 1997 Muhtırası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Erbakan'ın 'İran Seferi' Öncesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 28 Tem 2012, 02:15

48

Erbakan'ın 'İran seferi' öncesi

SD: "Ne var, ne yok?"

CA: "Herhalde Temel Karamollaoğlu'nun söylediklerini gördünüz?"

(RP Grup Başkanvekili Karamollaoğlu düzenlediği basın toplantısında, "İran ve Suriye'nin terörist faaliyetleri olduğunu sanmıyorum. İran ve Suriye ile ilgili iddialar sözde kalıyor. Bu ülkelerle aramızın kötü olmasını isteyen başka ülkeler var. Senaryolara alet oluyoruz, piyon oluyoruz" dedi.)

SD: "Gördüm. Tam bir rezalet!"

CA: "Erbakan'dan talimatlı bu Temel Karamollaoğlu. Tahrana gitmeden önce gülücükler mollalara."

SD: "Devletin her şeyi yanlış yahu."

CA: "Zaten dünkü Milli Gazetenin başyazısında İran'ın terör ihraç etmediği, tam tersine terör belası ile uğraştığı yazılıydı."

SD: "Doğru, bir farkla: İran'da halk terör belası ile uğraşıyor. Çünkü tepesine gelip oturmuş olanlar terör estiriyor! (Kahkahalar)

Herhalde o yazı bu manada yazılmış!

Ben Hacı Ali'nin yaptığını yapıyorum. Alacağı borca, borcu alacağa koymak suretiyle. Rahat uyuyorum."

(Iran gezisi içerde dışarda büyüyor. RP, bütün hatlarıyla İran gezisine yüklenmiş, övüyor. Abdullah Gül televizyonlarda dolaşıyor. "Komşularımızla güven oluşturmak istiyoruz." Böylece kaynaklar terörden ekonomiye akacakmış! İki yıl önce buraya Malezya ve Endonezya Başbakanları gelmiş. Bunları Afrikalı gibi karşılamışız.)

Demirel İran'ı parlatmak için söylenenleri dinliyor, alay ediyor:

Erbakan, İran'la aramızda boru hattını da çözecekmiş."

CA: "Bu boru hattı Türkmenistan-İran-Türkiye arasındaki boru hattı mı?"

SD: "Hayır. Bu başka bir şey. İran’ın doğalgazı. Aşağı yukarı 26 yıldır konuşulur. Bu, Ahvaz-İskenderun boru hattı hikâyesidir."

CA: "Yapacaklar mı?"

SD: "Kim?"

CA: "İran."

SD: "İran, Türkiye'ye yarayacak hiçbir şey yapmaz. Onun için 26 senedir yapmadı."

CA: "Peki bu adam neye güvenerek Tahran'dan bir şeyler umut ediyor?"

SD: "Eee, canım. Ben sana her gün söylüyorum. Şablonunu değiştir diye."

CA: "Bari ben de size yeni şablonla ilgili bir haber vereyim. Tekel maddelerine yüzde 33 zam!"

SD: "Sahi mi?"

CA: "Kaynak diyorduk ya; 'al sana kaynak' diyor."

Kaynakça
Kitap: "Büyüklere Masallar Küçüklere Gerçekler": 10 GERİ GİDİŞE İZİN YOK (28 Şubat)
Yazar: CÜNEYT ARCAYÜREK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 28 Şubat 1997 Muhtırası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir