Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Denktaş'ın Hatıraları - 1-10 Temmuz 1964

Burada Rauf R. Denktaş'ın 1964 Yılındaki Hatıraları hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Denktaş'ın Hatıraları - 1-10 Temmuz 1964

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Tem 2012, 13:20

1 Temmuz 1964

Londra’dayım...

Televizyon, radyo ve gazetelere beyanatlar, sorulanlara cevaplar...

Rumların Türk köylerine saldırıları devam ediyor. Amaçlan Türkleri rahatsız ve tedirgin edip köylerinden göçe zorlamak. Girne dağlarına mevzilenen Rumlar, Ağırdağ’ı ateş yağmuruna tuttular.

2 Temmuz 1964

Birleşmiş Milletler askeri çevrelerinin yaptıkları açıklamada son bir ay içerisinde yaklaşık 3000 kişinin etrafı kapalı otobüsler içerisinde Limasol limanından alınıp Trodos bölgesine götürüldükleri bildirildi.

Yunanistan’dan gelen bu 3000 kişinin bir bölümü Pitsilya bölgesinde Kıbns’lı Rumları eğitirken bir bölümü de yeni saldırılarda bulunmak üzere iç bölgelere gidiyor.

Rumlar, Ksero’dan Lefke Türk bölgesine ateş açtılar.

3 Temmuz 1964

Londra’da toplantılar, görüşmeler devam ediyor...

Kanada Dışişleri Bakanı Paul Martin, Yunanistan’ın 4 Mart Güvenlik Konseyi’nin kararına aykırı olarak Kıbrıs’a asker ve silah gönderdiğini açıklar. Royter Haberler Ajansı, Paul Martin’in Kanada Parlamentosunda yaptığı konuşmanın geniş bir özetini yayınladı.

Paul Martin’in Kanada Parlamentosunda konuşması devam ederken Makarios,, Rum Milli Muhafız Alayı Komutanı General Karayannis ile birlikte Dillirga bölgesindeki Rum ve Yunan askerlerini ziyaret etmektedir. Hükümet olmanın keyfini çıkarıyor.

4 Temmuz 1964

Grivas, gazetelere demeçler vermektedir;


"Kıbrıs’ın yalnız Yunanistan’la birleşmesi ile sona erecek olan mücadeleye devam edeceğiz ve çok arzu ettiğimiz ENOSİS’e kavuşacağız".

5 Temmuz 1964

Rum saldırıları ve vahşeti devam etmektedir. Londra’ya her gün kötü haberler geliyor...

Koççat’lı İbrahim Hüseyin isimli soydaşımız Rumlar tarafından vurularak yaralandı.

6 Temmuz 1964

Aşağı Dikomo ve Kızılbaş bölgelerinden Türk bölgelerine yoğun bir ateş yağmuru sürmektedir...

7 Temmuz 1964

Dr. Küçük’ten Osman Örek’e mesaj;

Lefkoşa, 7 Temmuz 1964


T.C.Dışişleri Vekâletine,

Aşağıdaki mesajın halen Londra’da olduğunu işittiğimiz Osman Örek bey’e tevdi edilmesini saygılarımla rica ederim.

Dr. F.Küçük

Sayın Osman Örek,

Güvenlik Konseyinin toplantısında Rauf Denktaş’a yardımcı olarak New York’a gitmenize karar verildiğinde toplantı biter bitmez Kıbrıs’a dönmenizin zarurî olduğunu siz de teslim etmiştiniz. Kıbrıs’taki durumumuzu iyi biliyorsunuz. Hizmet edebilecek arkadaşlara büyük ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Bütün bunları gözönünde tutarak derhâl Kıbrıs’a dönmeniz için tertibat almanız bütün ilgililerce istenmektedir. Kıbrıs haricinde gereken faaliyetlerimizi Denktaş’ın yalnızca yürütebileceğine inanılmaktadır.

Dr. F.Küçük

8 Temmuz 1964

Kanada Dışişleri Bakanı Paul Martin, Yunan askerlerinin Limasol’a çıkarılmalarını kontrol etmek isteyen Birleşmiş Milletler mensuplarına Rum polisinin engel olması üzerine Yunanistan’a ihtarda bulunur...

Küçük Kaymaklı’daki Türk evleri yakıldı.

Rumlar Hamitköy’lü çobanlara saldırdılar, İsmail Mustafa isimli soydaşımız yaralandı.

Bugün, İşçi Partisi Milletvekilleri ile bir toplantı yaptık...

Yarın İstanbul’a hareket ediyorum...

Dr. Küçük’ten Dışişleri Bakanı’na 8 Temmuz tarihli mesaj:

Lefkoşa, 8 Temmuz, 1964


Sayın Hariciye Vekili, Ankara.

Arabulucu Sakari Tuomioja’dan aldığım 6 Temmuz 1964 tarihli bir mektupta Cenevre’ye Kıbrıs Türklerinden bir temsilci göndermem istenilmektedir. Mektubun bir sureti ilişikte takdim olunur.

Rauf Denktaş’ın Kıbrıs’a gelip ve gidişi hakkında kat’i teminat alınmadığına göre Denktaş’ın Cenevre’ye gitmesini ve bu suretle Kıbrıs’tan yalnız bir elemanın eksilmesini daha muvafık görmekteyim. Sizce de uygun görüldüğü takdirde Denktaş’ın Cenevre’ye Temsilci olarak gitmesini ve Osman Örek’in de Kıbrıs’a avdetinin temini için gereken talimatı vermenizi saygılarımla rica ederim.

Dr. F.Küçük

Mahi gazetesi sekiz sütun üzerinde neşrettiği iri puntolu başlıklarla beni hedef gösteriyor;

"Denktaş, Londra’da seri halinde esrarengiz toplantılar yapmaktadır. Bazı eğitime tabi tutulmuş Türklerin denizaltılarla Kıbrıs’a gelmekte oldukları da tespit edilmiştir. Birçok diğer Londra’lı Türk’ün silah eğitimine tabi tutulmak üzere Ankara’ya gitmesi istenmiştir".

Rum propagandası istihbarat örgütlerinin elinde korkunç vurucu bir güçtür. Londra’da bazı Kıbrıs’lı Türkler, mücadeleye ideolojik gözlüklerle bakmakta. Akel’den aldıklarını halka "bilgi" olarak veriyorlar ve fısıltı gazetesi fısıldamaya başlıyor. Solculuk, bizde, Rum’a hizmet olmuş!. Rum’un Komunist’i, Makarios’la el ele "milli dava"yı kazanmak peşinde; bizdekiler, milli davamızı bir paralık etmek peşinde. Londra’daki Kıbrıs’lı Türkler iki taş arasında kalmışlar. Yardım parası toplanıyor. Herkes gönlünden geleni veriyor, fısıltı gazetesi "yediler, yiyecekler" diye zehir saçıyor.;

Biz, bazı gençlerin Kıbrıs’a gidip mücadeleye katılmaları için yardım ediyoruz; temaslar var; ailesini bırakıp yola çıkanlar var... ve bu çalışmaları Rum’a kıyuranlar var! Kahrolmak işten değil... fakat yılmadan devam etmek gerekir...

9 Temmuz 1964

Öğleden sonra hava yolu ile Londra’dan İstanbul’a geliyorum. Saat 20.00 de Ankara’ya hareketimden önce basın mensuplarının sorularını yanıtlıyorum;

"Grivas’ın, davayı Enosis davası olarak açıkça ortaya atmış olması Türk tezini kuvvetlendirmektedir..."

Kıbrıs’a dönebilmem için "gereken izin verilmiştir" diye bir haber iletiliyor. Bunun üzerine şu açıklamayı yapıyorum:

"Kıbrıs’a dönmem için gerekli izin verilmiş olup, bir hafta Ankara’da kalarak temaslarda bulunduktan sonra Kıbrıs’a gideceğim. "

Ankara’dayım...

Osman Örek’de Cenevre’den geçerek Tuomioja ile görüştükten sonra Ankara’ya geldi.

10 Temmuz 1964

Rumlar, Anayasa ve Yüksek Adalet Mahkemelerini lağvederek hukuk dışı hareketlerine bir yenisini daha eklediler.

Gazetelere demeçler:

"Kıbrıs Temsilciler Meclisi’nin Rum azalarının, Türk mahkemelerinin lağvını derpiş eden bir kanunu kabul etmeleri, garantör devletlerin adaya müdahalesini haklı gösterecek bir niteliktedir. Temsilciler Meclisi’nin Rum azalarının mahkemelerle ilgili geçirmiş oldukları kanun kabul edilemez ve bu karar Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararlarına da aykırıdır...

EOKA lideri Grivas’ın, yakında Kıbrıs Türkleri aleyhine faaliyete geçmesi kuvvetli ihtimaldir..."

Makarios, Kıbrıs’a gidişime yine engel oldu...

Makarios hükümetinin sözcüsünün Kıbrıs’a dönüşümle ilgili açıklaması şöyledir;

"Ankara’da yeniden kışkırtıcı sözler sarf etmeye başlayan Denktaş adaya ayak basar basmaz tevkif edilecektir..."

Kıbrıs’a "ayak basar basmaz" tevkif edileceğim hakkında Makarios Hükümetinin sözcüsü tarafından yapılan açıklamayı Birleşmiş Milletler nezdinde protesto ediyorum...

Kaynakça
Kitap: Rauf Denktaş'ın Hatıraları(1964-1974), 1. Cilt(1964)
Yazar: Rauf R. Denktaş
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Rauf R. Denktaş'ın 1964 Yılındaki Hatıraları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir