Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Tahsin Bekir Baltanın Büyüyen Elleri ve Atatürk'ün Anayasası

Burada 27 Mayıs 1960'ta Gladyo'ya karşı yapılmış olan Atatürkçü Devrim hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Tahsin Bekir Baltanın Büyüyen Elleri ve Atatürk'ün Anayasası

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Tem 2012, 17:06

Tahsin Bekir Balta'nın Büyüyen Elleri

İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, AKP'nin "Anayasa değişikliği" için kamuoyu oluşturmak üzere fikirlerini yaydığı 2007 yazında 27 Mayıs Anayasası hakkındaki önemli bir konuda Prof. Dr. Tahsin Bekir Balta'yı anar:

(...)

1961 yılı başları. Kurucu Meclis 6 Ocak 1961 günü ilk toplantısını yapıyor. O günlerde olmalı. Kurucu Meclis dışında iki anayasa tasarısı hazırlığı daha var. Biri, Ord. Prof. Sıddık Sami Onar başkanlığında "İstanbul İlim Heyeti" diye anılanlarca yürütülen. Diğeri de, Prof. Dr. Tahsin Bekir Balta başkanlığında Siyasal Bilgiler Fakültesi İdarî İlimler Enstitüsü'nün çalışmaları. Yeni öğrenciyim ve olağanüstü meraklıyım. Prof. Dr. Tahsin Bekir Baha'nın anayasa tartışmaları, kamuoyu önünde SBF Profesörler Kurulu toplantı salonunda yapılıyor. Komisyon üyelerinin gelmediği veya geç geldiği toplantılar olabilir. Ben, hepsinde ve bütün heyecanımla tam zamanlı olarak hazırım. 27 Mayıs Devrimi'nin önderlerinden ... Suphi Karaman'ı da görürdüm o toplantılarda. Suphi ağabeyle o günleri andığımız zaman, "Devrim liderlerindendim ama bazı toplantıları ayakta izledim" demişti. 27 Mayıs, öyle bir devrimdi.

Eğer Devrimin Anayasasını Bırakırsak

(...)

Prof. Dr. Tahsin Bekir Baha'nın görüşü şuydu: "1924 Anayasası'nı temel alalım. Devrimin anayasasıdır. Anayasa, devlet geleneğidir; ikide bir değiştirilmez. Eğer 1924 Anayasası'nı bırakırsak, biri de gelir, bizim yaptığımız Anayasayı değiştirir. Oysa Atatürk'ün yaptığı Anayasaya dokunmak kolay değildir. Arkamızda kalan tecrübeleri değerlendirelim ve 1924 Anayasası'nı iskelet alarak, günümüz gereklerine cevap veren bir anayasa yapalım."

Biz çocuğuz, yenilik bizi yaman okşuyor. Prof. Dr. Tahsin Bekir Balta'nın görüşü bize eski geliyor. İlle de yenisi olmalı! Oysa Atatürk'ü kaybedeli daha 22 yıl olmuş. Düşününüz, 12 Eylül'den bu yana 27 yıl geçti. Atatürk o zaman bize ne kadar yakınmış.

Biri Geldi ve Tekmeyi Vurdu ve Vuruyor

Türkiye, o zaman Balta hocamızı dinlemedi, Kurucu Meclis 1961 Anayasası'nı yaptı. Referanduma sunuldu, halk onayladı. Çok sevinçliydik. Doğru, 1961 Anayasası, iyi bir anayasa idi. Ancak 1980'lerden, 1990'lardan sonra Tahsin Bekir Balta Hoca'ma bir başka hayranlık, bir başka saygı ve özlem duymaya başladım. Ne kadar haklıymış. Evet biri geldi, önce 1971 Darbesi sonrasında 1961 Anayasası'nı kesti biçti. Türkiye'ye bol gelmişti, öyle dediler. Ancak 12 Eylül 1980 darbecileri, o kesilmiş biçilmiş haline de katlanamadılar; bir tekme vurdular, artık 27 Mayıs Anayasası yoktu. Hocam, olacakları 19 yıl öncesinden görmüştü. Ve şimdi başımıza 9 Eylül'ün de beteri, "Sivil Anayasa" çıktı. Karşıdevrim hançerini derinlere derinlere yürütüyor.

Atatürk'ün Anayasası:

Türkiye Cumhuriyeti Devrimcidir

Atatürk'ün bize veda ederken bıraktığı Anayasa, 1961 Anayasasından daha ileriydi, daha devrimciydi. Atatürk, 1937 yılı değişiklikleriyle, Anayasa'nın 2. maddesiyle bize şu büyük devrimci mirası bırakmıştı:

"Türkiye Devleti Cumhuriyetçi, Milliyetçi, Halkçı, Devletçi, Laik ve Devrimcidir."

Kısaltarak okuyalım: "Türkiye Cumhuriyeti, ...Devrimcidir."

Atatürk, bize Devrimci Cumhuriyet'i bırakmıştı.

(...)
1961 Anayasası'nın en büyük hatası, Türk Devrimi'nin temel ilkeleri olan, o Altı Ok formülünü terk etmesidir. Sebep: Liberalizm, yani özgürlükçülük. Kurucu Meclis Tutanaklarına bakıyorum, zamanın ilericileri, "herkesi kucaklayan" ve "bütün akımlara eşit olanak tanıyan anayasa" derken, Türk Devrimi'nin temeli olan, o Devrimciliği bırakmışlar; o Halkçılığı ve o Devletçiliği terk etmişler, Batı'nın sosyal devletini almışlar.

Kurucu Meclis'in en büyük tartışması, Milliyetçilik. Temsilciler Meclisi'nde üç kez oylanmış ve CHP güdümlülerin oylarıyla üç kez açık farkla reddedilmiş. Milli Birlik Komitesi'nde Org. Cemal Gürsel ve 20. yüzyılımızın unutulmaz devrimcilerinden Suphi Karaman ağabeyim, Milliyetçiliğin kalmasını kararlılıkla savunmuşlar:

11 oya 9 oy zor bela çoğunluğu sağlamışlar. Milli Birlik Komitesi'nin CHP eğilimli üyeleri Milliyetçiliğe karşı oy vermişler. Sonunda Milliyetçilik, Anayasa’nın Başlangıç bölümüne konmuş.

(...)

Ya Devrimcilik Ya Ölüm

(...)

Benim canım hocam, Tahsin Bekir Balta, hazırladığı Anayasa Taslağı’nın 2. maddesine, "Türkiye Devleti, ... devrimlere bağlı bir
Cumhuriyettir" diye yazıyor. Ellerini bugün bin kez öpsem doyamam. 27 Mayıs'ın Çalışma Bakanı, Partimizin üyesi Prof. Dr. Cahit Talas'a da aynı özlemi duyuyorum.

(...)

Enkazın Ol tasında

Tahsin Bekir Balta, büyük adamdı. Her büyük insan gibi, milletinden hiçbir şey istemedi. 1940'larda bakanlık yapmıştı, üniversitemizin en büyüklerindendi, aynı zamanda en alçakgönüllüsü. Evine gittiğiniz zaman, üstü kumaşlar solmasın diye bezle örtülü birkaç koltuk, birkaç masa ve sehpa, binlerce kitap. Olağanüstü bir çalışkanlık ve bilgi birikimi. Gösterişi olmayan, adeta kendisini gözlerden saklayan derin bir zekâ! Sonsuz bir sadeliğin içine gizlenmiş alabildiğine halk sevgisi ve içtenlik! Yıkılan devrimin enkazının ortasında, Tahsin Bekir Balta’nın elleri daha da büyüyor. Bütün bir millet onun elini öpsek, önümüzde bir ışık doğar.

Kaynakça
Kitap: 27 MAYIS BİR DEVRİMDİR 50. Yılında 27 Mayıs
Yazar: Cüneyt Akalın
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 27 Mayıs 1960 Devrimi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir