Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Siyasal Bilgiler Fakültesi Profesörler Kurulu'nun Tepkisi

Burada 27 Mayıs 1960'ta Gladyo'ya karşı yapılmış olan Atatürkçü Devrim hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Tem 2012, 16:46

AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi dönemin en seçkin eğitim kurumlarından biridir. Fakültenin, komşu Hukuk Fakültesi ile birlikte 28 Nisan'da saldırıya uğraması dikkatleri bu kuruma çevirir.

Siyasal Bilgiler Fakültesi Profesörler Kurulu 29 Nisan 1960'ta- ki olaylara şu tepkiyi verir:

"SBF Profesörler Kurulu'nun, Fakültenin saldırıya uğradığı 29 Nisan 1960 olayları hakkında yaptığı açıklama o günlerde yayın yasağına takılmış, ancak 27 Mayıs Hareketi'nden sonra, 1 Haziran 1960'ta yayınlanabilmiştir.

"12.5.1960 günü toplanan SBF Profesörler Kurulu, 29 Nisan 1960 günü Fakültenin maruz saldığı saldırıyı görüşerek, oybirliği ile aşağıdaki kararı almıştır:

"Fakültemiz talebeleri, 29 Nisan 1960 günü derslere girmemişler ve Fakülte bahçesinde toplanarak milli marşlar söylemeye başlamışlardır. Toplantı saikinin (nedeninin) son siyasal olaylar ve İstanbul Üniversitesi’nin 28 Nisan 1960 günü maruz kaldığı saldırıdan duyulan üzüntü ve heyecan olduğu anlaşılmıştır.

"Aynı saatlerde aynı duygularla kendi bahçelerinde toplanmış bulunan Hukuk Fakültesi öğrencileri üzerine polis ve emniyet güçlerinin sevk edilmesi, öğrenci ve öğretim üyelerinin fiili tecavüzle fakülte binası içine itilmesi ve bu saldırıların fakülte binası içinde de devam ettirilerek bazı öğrencilerin ağır biçimde yaralanması, ölüm söylentilerinin dolaşması, fakültemiz öğrencilerinin üzüntü ve heyecanını daha da artırmıştır ... Fakültemiz binası mevcut mevzuat hükümlerine aykırı olarak şiddetli ve sürekli bir ateş altına alınmıştır. Bu ateş fakülte kapı ve pencerelerinde fakülte arabası üzerinde... cephe duvarında izler bırakmıştır. Ateş üzerine fakülte binasına sığınan öğrencilerimiz, polisin silahlı takip ve saldırısına maruz kalmıştır. Silah atarak fakülteye giren ve bina içinde ateşe devam eden polisler, Dekanlık odasına, profesörler odasına, enstitülere, kütüphaneye ve sınıflara sığınan talebeleri silahla ve coplarla kovalamış, •öğrencilerimizden önlerine gelenleri coplarla dövmüş, Fakülte dekanı ve profesörlerine ve idari öğretim üyeleriyle memur ve müstahdemlere de aynı şekilde tecavüz etmiştir.

"Fakültemiz profesörler kurulu, fakültemize ateş açılmasını, kanunsuz bir şekilde başsız ve maksadı belirsiz fakülte içine girilmesini, bina içinde öğrenci ve öğretim üyelerine vaki silahlı ve coplu saldırılan, tehditleri, galiz hakaretleri Üniversite Senatosunun bilgisine sunar, sorumlular hakkında gerekli yasal yollara başvurulmasını rica eder."

Kaynakça
Kitap: 27 MAYIS BİR DEVRİMDİR 50. Yılında 27 Mayıs
Yazar: Cüneyt Akalın
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 27 Mayıs 1960 Devrimi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir