Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

C. Gürsel-ABD Elçisi Warren Görüşmesi(28 Mayıs 1960, Ankara)

İhtilal Gecesi ve Sabahı, "Parola Vatan; İşaret Namus" - Bölüm 14

Burada 27 Mayıs 1960'ta Gladyo'ya karşı yapılmış olan Atatürkçü Devrim hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

C. Gürsel-ABD Elçisi Warren Görüşmesi(28 Mayıs 1960, Ankara)

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Tem 2012, 14:24

27 Mayıs Devrimi'nin Kırılma Noktası:

C. Gürsel-ABD Elçisi Warren Görüşmesi (28 Mayıs 1960, Ankara)

27 Mayıs müdahalesinden bir gün sonra, 28 Mayıs 1960 günü Org. Cemal Gürsel MBK başkanı ve devlet başkanı sıfatıyla ABD Ankara Elçisi F. Warren'la Başbakanlıkta görüşür.

ABD 27 Mayıs müdahalesini henüz tanımamıştır.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Selim Sarper de bulunur, çevirmenlik yapar.

Gürsel neden müdahale ettiklerini anlatır. Menderes'i şiddetle eleştiren Batı basınının Müdahaleye olumlu yaklaşacağından emin olduğunu belirtir ve görüşme kırılma noktasına gelir: Yeni devlet başkanı geçmiş yönetimin ülkeye felaket bir mali tablo bırakmış olduğunu söyler. "Hâzinede 23 milyon var, ancak ay başında devlet memurlarının maaşını ödemek için 180 milyon lira lazım." Gürsel ilk aylıkların ödenmesinin hükümet açısından ne kadar önemli olduğunun takdirini elçiye bırakır.

ABD elçisi Warren şu karşılığı verir:

"Bunun askeri yönetim açısından ne kadar önemli olduğunu anlıyorum. Bana verdiğiniz bilgileri aklımda tutacağım. Güçlük çıkarmak için değil, güçlüklerin aşılması için buraya geldim. Beni ne zaman görmek isterseniz, size ulaşırım."

ABD hükümeti bir gün sonra yeni hükümeti tanıdığını resmen açıklar.

"Ordu'nun En Küçük Rütbeli Konuşmacısı"

Menderes hükümetinin 28-29 Nisan olaylarını gerekçe göstererek kapattığı İstanbul Üniversitesi 14 Haziran 1960 günü Beyazıt Meydanı'nda düzenlenen görkemli bir törenle yeniden öğretime açıldı. 27 Mayıs'ın arkasındaki güçleri yani üniversite mensuplarını, gençlik örgütlerini, Silahlı Kuvvetler mensuplarını bir araya getiren ve binlerce yurttaşın katılarak destek verdiği bu tören düşük iktidara karşı bir büyük gövde gösterisiydi.

Kürsü Beyazıt Meydanı'nda caminin altına kurulmuştu. Meydan gençler, halk ve Silahlı Kuvvetler mensupları tarafından doldurulmuştu, Gençlerin ellerinde bayraklar ve 28 Nisan'da o meydanın az dersindeki bir köşede, şehit düşen İstanbul Üniversitesi öğrencisi Turan Emeksiz.'in resimleri vardı.

Mitingin başlıca sloganları şunlardı:


"Hürriyetsiz ilim olmaz."

"Hukuk despotları himaye etmez."

"Üniversite hürriyetin teminatıdır."

"Polis devletine paydos."

Mitingde ilk konuşmayı üniversite adına rektör Prof. Sıddık Sami Onar yaptı. "İstikbalimizin en büyük ve en kıymetli abidesi sevgili gençler" sözleriyle başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

"Devlet kudretini küçük bir zümrenin inhisarına (tekeline) almış olanların tecavüzü karşısında üniversitemizi kapatmak zorunda kaldık. Asil Türk Ordusu'nun uğurlu elleriyle Üniversitemiz tekrar faaliyete geçmiş bulunuyor."

Prof. Sıddık Sami Onar'ı MBK adına komite üyesi Binbaşı Mehmet Özgüneş'in, onun ardından da Baro temsilcilerinin yaptıkları konuşmalar izledi.

Törenin en ilginç siması, son konuşmacı idi. Çılgınca alkışlar arasında kürsüye çıkan bu kişi halka, "Silahlı Kuvvetleri temsilen seslenen Ordu'nun en küçük rütbeli subayı Onbaşı Ramazan Örs" diye takdim edildi. Meydanı dolduran halkı "Hürriyet uğrunda devrimler yaratan kahraman Türk milletinin inkılapçı ve Atatürkçü evlatlarıyız" sözleriyle selamlayan Ramazan Onbaşı, Demokrat Parti yöneticilerini kastederek şöyle devam etti:

"Onlar şahsi menfaatlerini cehalet ihtirasıyla dolu faşizm rejimini tatbik, Hitler ve Mussolini prensiplerini milletin içinde anane haline getirmek istediler. Aydın tenkitçilerinin söylediklerini hiçe sayarak dünyada hiçbir vicdanın asla kabul etmeyeceği demokrasi dışı unsurları milletimize kabul ettirmek istediler."

Atatürk'ün "Gençliğe Hitabesi"ni hatırlatan Ramazan Onbaşı sözlerini şöyle tamamladı:

"Vatan ve hürriyet uğrunda can veren kardeşlerimizi milliyetçi her Türk'ün hürriyet fedaileri olarak kabul etmemesi mümkün mü?"

Ramazan Onbaşı Kim?


Cumhuriyet gazetesi Onbaşı'nın konuşmasını "Ramazan Onbaşı'nın Konuşması" başlığı ile 1. sayfadan okurlarına duyurdu. Alt başlıkta "Kahraman ordumuzun en küçük rütbeli mensubunun yaptığı konuşma büyük tezahürata vesile oldu" ifadesine yer veren Cumhuriyet gazetesinin (15 Haziran 1960) yayınladığı röportajdan, vatani görevini 61. Tümen'in Muhabere Bölüğü'nde yapan Ramazan Örs’ün Adana Kozan ilçesi nüfusuna kayıtlı olduğunu, ilkokulu bitirdiğini, memlekette motor tamirciliği yaptığını, köy kahvesinde konuşmalar yapmayı seven biri olduğunu öğreniyoruz.

Dikkat çekici olan Razaman Onbaşı'nın en küçük rütbeli mensubu sıfatıyla Silahlı Kuvvetler adına kürsüye çıkmış olması. O meydanda yüzlerce subayın mevcudiyeti düşünülürse, 27 Mayıs sonrasında esen rüzgârların mahiyeti daha iyi anlaşılır.

Kaynakça
Kitap: 27 MAYIS BİR DEVRİMDİR 50. Yılında 27 Mayıs
Yazar: Cüneyt Akalın
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 27 Mayıs 1960 Devrimi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir