Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Bahçe Sahipleri Kıssası

Kur'an-ı Kerim Uyarıyor - Bölüm 5

Burada Nurcu Burjuvazi Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Bahçe Sahipleri Kıssası

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Tem 2012, 20:41

BAHÇE SAHİPLERİ KISSASI

Kalem Suresi

1. Nun, kaleme ve yazdıklarına andolsun
2. Sen Rabbinin nimeti sayesinde deli değilsin.
3. Ve senin için kesintisiz bir mükafat var.
4. Ve sen, büyük bir ahlak üzeresin.
5. Göreceksin, onlar da görecek;
6. Hanginizdeymiş o fitne ve delilik.
7. Şüphe yok ki, senin Rabbindir; kimin O’nun yoluna yöneldiğini ve kimin O’nun yolundan saptığını en iyi biçimde bilen.
8. O halde yalanlayıcılara itaat etme.
9. İstediler ki sen onlara yağcılık yapasın ve onlar da sana yağcılık yapsın!
10. Ve uyma şu sürekli yemin eden alçaklara.
11. Alaycı, koğuculuk yapıp gezen.
12. Hayn engelleyen, sınır tanımaz, günaha gömülmüş.
13. İhtiraslarına esir olmuş, ve kendisi dışındakilere hiçbir faydası olmayanlar,
14. Kİ malı ve evlatları var diye.
15. Ayetlerimiz kendisine ulaştığında “eskilerin masalları” der.
16. Yakında onun burnunu sürteceğiz.
17. Tıpkı bahçe sahiplerini cezalandırdığımız gibi. Hani onlar sabah olunca bahçeyi ekip biçeceklerine yemin etmişlerdi.
18. Bu konuda istisnasız davranıyorlardı.
19. Fakat onlar uyurken, o bahçeyi bela sardı.
20. Bahçe simsiyah kesiliverdi.
21. Derken sabah birbirlerine seslendiler;
22. “Hadi ekip biçecekseniz erkenden bahçenize gidin” diye,
23. Derken yola çıktılar; aralarında konuşuyorlardı;
24. “Aman ha, yoksullar bugün bahçeye dadanmasın” diyorlardı.
25. Bahçeye yoksulların gelmesini engellemek için erkenden gittiler.
26. Fakat bahçeyi görünce; “ Galiba biz yanlış yere geldik” dediler.
27. “Yok yok, biz elimizdekilerden mahrum edildik” dediler.
28. İçlerinden biraz daha akıllı olanı; “Ben size Rabbinizin ölçüsüne uyun/mahsülünüzü yoksullarla paylaşın dememişmiydim” dedi.
29. “Senden başka bir şey yoktur ya Rabbi, biz gerçekten zalim kişilermişiz” dediler.
30. Ardından suçu birbirlerine atmaya başladılar.
31. Yazıklar olsun bize, biz haddi aşmışız.
32. “Umarız Rabbimiz bize daha hayırlısını verir, biz de olanca gücümüzle O’na yöneliriz.” Dediler.
33. İşte azap böyledir. Ahiret azabı ise çok daha büyüktür. Ama keşke bilebilselerdi.
34. Kuşkusuz, korunanlar/malım verenler içindir Rabbin katındaki nimeti bol Cennet bahçeleri.
35. Yok artık! Biz selam/barış insanlarını, bozguncu/haddi aşmışlar gibi yaparmıyız hiç?
36. Size ne oluyor, neye göre hükmediyorsunuz ?
37. Yoksa elinizde bir kitap var da ondan mı ders alıyorsunuz ?
38. kitapta “arzuladığınız her şey size aittir” diye bir yazı mı var ?
39. Yoksa vereceğiniz her hükmün sizin olacağına dair, Kıyamet gününe kadar bir vaad mi aldınız ?
40. Onlara sor : hangisi bunun savunuculuğunu yapacak ?
41. Yoksa ortakları mı var onların, doğru sözlüler ise getirsinler ortaklarını.!
42. Gerçeklerin ortaya çıkacağı ve secdeye davet edilecekleri gün, bunu yapmaya güç yetiremeyecekler.
43. Gözleri toprağa bakar, benliklerini bir zillet kaplar, halbuki henüz bu başlarına gelmeden de davet ediliyorlar idi.
44. Bu sözü yalanlayanları bana bırak! Onları, ne olup bittiğine akıl erdiremeyecekleri bir biçimde alçaltacağız.
45. Onlara süre veriyorum, ama benim planım sağlamdır.
46. Bir ücret mi istiyorsun onlardan, borçlanacakmış gibi korkuyorlar!
47. Yoksa geleceğin bilgisine sahipler de ona göre mi davranıyorlar ?
48. Artık Rabbinin hükmünü gözle/sabret. Balığın dostu Yunus gibi olma! Hani O,dertli dertli Rabbine yalvarmıştı;
49. Eğer Ona Rabbinin nimeti ulaşmasaydı, muhakkak ıssız bir yere atılır, yalnızlığa mahkum olurdu.
50. Fakat Rabbi O’nu seçti ve iyilerden kıldı.
51. Bu nedenle gerçeklerin üzerini örtmeyi meslek edinenler, seni öldürecek gibi baksalar, sana deli deseler bile,
52. Halbuki bu alemler için bir öğüttür.

Kuran’ın bu suresinde(Kalem Suresi), Kuran’ın ilk kıssası anlatılır. Kuran’ın ilk kıssası, bahçe sahipleri kıssasıdır.

Bu kıssada; halkın ihtiyaçlarını temin ettiği bahçeleri işleten bir adamın, mevcut düzeni değiştirmek amaçlı; bahçesinin etrafına çit çekmesi, fakirleri bahçeden uzaklaştırması, bahçeyi özel mülkü haline getirmesi eleştirilir.

Henüz ilk kıssanın bunu anlatması, son derece manidardır.

Bahçe sahipleri kıssasına girmeden önce, surede mal ve soy ile övünenlere yoğun eleştiriler yapılır. Bu eleştiriler; bahçenin yanması olayı ile son bulur.

Surede bahsedildiği gibi, bahçe sahibi; (ashabel cenneti diye geçer) bahçesinin etrafına çit çekmiştir. Bundan ötürü bir azap inmiş ve bahçesi tanınmaz hale gelmiştir.

Efendim, bu azap, yarattığı toplumdan ötürüdür. Bencillik etmiş, böylece toplumu bencilleştirmiş, ve paylaşan, bölüşen, kardeşlik içinde yaşayan toplumda; kin ve nefret başgöstermiş, ortalık savaş alanına dönüşmüştür.

Kuran’ın bu gerçeğini anlamaksızın İslam anlaşılamaz.

Kitabımızda Alak Suresini tefsir etmiştik. Kalem Suresi ise 2. Suredir. Ve ne ilginçtir ki; 3. Surede ilk cehennem tehtidi yer alır. Ve bu tehtid; mal-mülk sahiplerine yöneliktir, (bkz. Müddesir Suresi)

Kuran’da ilk 37 sure boyunca hiçbir putun adı geçmez. Salt anlamda servet ve iktidar sahipleri eleştirilir. Kuran’da büyük günahlar(Kebair’ul İsm) ibaresi geçen yerlerde; hep mal mülk meselesi vardır. Ve yine Kuran’da kıyamet ayetlerinin tamamı Mekke Fethine kadardır...

Yani Mekke Fethi: Kıyamettir. Ezilenlerin, kodamanlardan hesap sormasına Kuran, kıyamet der...

Bu açıdan zihinlere fazla müdahale etmeksizin, sure ile sizi başbaşa bırakıyorum. Ve Kalem suresini tekrar okumanızı rica ediyorum...

Saygılarımla

Eren Erdem

Kaynakça
Kitap: NURJUVAZİ, Din Elbisesini Tersten Giyenler
Yazar: Eren Erdem
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Nurcu Burjuvazi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir