Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Karşı Rapor

Gülen Cemaati'nin Copları - Bölüm 70

Burada Gülen Cemaati'nin Copları ve Türk Polisi Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Karşı Rapor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Tem 2012, 20:10

Karşı rapor

Bakanlık bu şikayet üzerine açtığı soruşturmayı yürütmekle Emniyet Başmüfettişleri Haşan Eryılmaz ile Selim Akyıldız'ı görevlendirdi. İki müfettiş hazırladıkları raporda, "listede ismi bulunanlar hakkında verilmiş hiçbir mahkeme kararı veya açılmış herhangi bir soruşturma bulunmadığım" belirttiler.

Ve şu görüşlerde bulundular:

"Ankara istihbarat Şubesinin yetkisi sadece Ankara il hudutları ile sınırlı olduğu halde 28 ilde bulunan 200 kişiyi daha listeye ekleyip sayıyı 262'ye çıkarmışlardır. Fetullahçı Emniyetçilerin listesi illerle veya birimlerle yazışma yapılarak açık veya kapalı kaynaklardan bilgi alınması, yardımcı eleman kullanılması, takip, tarassut, ham bilgilerin doğrulanması ve bunun gibi alışılagelmiş, doğruluğu ispatlanmış yerleşik istihbarat teknik ve taktikleri uygulanmadan, istihbarat mevzuatına aykırı şekilde yetki ve nüfuzu kötüye kullanarak, kasıtlı ve gerçek dışı düzenlenmiştir"

Bu rapor içişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu'na gönderildi. Yüksek Disiplin Kurulu bu dört emniyetçiye "Türkiye genelinde birçok ilde görevli çok sayıda Emniyet Mensubu hakkında ‘Fetullahçılar’ diye (Işık Tarikatı Mensubu) rapor tanzim edilerek kin ve gareze binaen aslı olmayan ilişkileri rapora geçirerek, sanki bir suç ilişkisi içindelermiş gibi göstererek, cürüm atfında bulunulduğu, hazırlanan raporun gerçekle alakası olmadığı, iftiradan öteye gitmediği, raporun istihbarat mevzuatına uygun olmadığı, istihbarat usul ve metotlarının kullanılmadığı" suçlamasını yönelterek, savunma vermelerini istedi.

Savunmalar geldikten sonra içişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, Müsteşar Saim Çotur, Emniyet Genel Müdürü Turan Genç, Teftiş Kurulu Başkanı Muharrem Göktayoğlu, Hukuk Müşaviri Akif Tığ, Sivil Savunma Genel Müdürü Rasim Baş ve personel Genel Müdürü Haşan Pakir'in katılımıyla toplandı.

Toplantı oldukça gergindi. Toplantıya katılanlar tartışmayı zaman zaman öylesine gerginleştiriyorlar, birbirlerine öyle yüksek sesle hitap ediyorlardı ki, kapı önündeki odacılar içerde kavga olduğunu sandılar. Bu gergin ortamda çözüm bulmak da oldukça güçtü. Herkes birbirinden çekinmeye başlamıştı. Bilgiler, yönetmelik hükümleri, raporlar bir yana bırakılmış, iş kime ne zarar verileceğine dikkat edilmeden, ortadaki karışıklığı radikal bir biçimde çözme noktasına gelmişti.

Yani, "hepsini ihraç edelim, bitsin bu iş" noktasına geldiler.

Kısa bir ara verildikten sonra yeniden toplanıldı. Biraz sakinleşen kurul üyeleri, dönemin Emniyet Müdürü Cevdet Saral’ın hazırlanan raporu incelemeden üst makamlara göndermesinin "denetim görevini yerine getirmemek" suçu kapsamına girdiğine hükmetti. Saral, önce 4 ay kısa süreli kıdem durdurma cezasına çarptırıldı.

Osman Ak, Ersan Dalma ve Zafer Aktaş'a ise raporun hazırlanmasında yetki ve nüfuzlarını kötüye kullanarak gerçeğe aykırı rapor düzenledikleri gerekçesiyle meslekten çıkarma cezası verildi.

Uğur Pekçan, Aydın Batu, Tamer Yerlikaya, Zeki Güven, Ayhan Öztürk ve Selat Öztürk'e ise ceza verilmesine gerek duyulmadı.

Osman Ak, Ersan Dalma ve Zafer Aktaş için verilen ihraç kararı, toplantının havasını daha da gerginleştirdi, imza aşamasına gelindiğinde kurul üyeleri, çekingen davranmaya başladı. Verilen karar yanlış tepkilere neden olabilirdi. Bu karar nedeniyle kendi başlarının da belaya girme olasılığını düşünerek, işi sağlama almaya karar verdiler ve "Bir de Bakanımıza soralım" dediler.

Genel Müdür Turan Genç, Kurulun eğilimini ve gelinen noktayı İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'a aktardı. Tantan, verilen cezaların ağır olduğunu belirterek, "bir alt cezayı uygulayın" dedi.

Bakan Tantan’ın bu görüşüyle Osman Ak, Ersan Dalma ve Zafer Aktaş, meslekten atılmaktan kurtuldular. Ancak, "24 ay uzun süreli kıdem durdurma" cezası aldılar. Ak ve Dalma’nın yükselebilecekleri kadronun son kademesinde bulundukları için brüt aylıklarının yansının kesilmesi öngörüldü.

Saral ve ekibi hakkında açılan dava ise DGM'de sürüyor. Ancak Fetullahcılarla ilgili soruşturma yapanlar soruşturulup, açığa alınırken, bu kişilerin yaptığı çalışma sırasında belirlenen ve MGK'ya dahi sunulan Fetullahçı Polisler hakkında henüz bir işlem yapılmış değil.

Fetullahçı polislerle ilgili soruşturma yapanlar cezalandırılırken, bu kişilerin ceza aldığı bu soruşturmayı yürüten Müfettiş Selim Akyıldız, ‘Tele-kulakçılara’ cezaların tebliğ edilmesinden kısa bir süre sonra, Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkam olarak atandı. Adeta bir ödüllendirmeydi bu.

Kaynakça
Kitap: CEMAATİN COPLARI
Yazar: Zübeyir Kındıra
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Gülen Cemaati'nin Copları ve Türk Polisi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir