Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kulak İçinde Kulak

Gülen Cemaati'nin Copları - Bölüm 64

Burada Gülen Cemaati'nin Copları ve Türk Polisi Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Kulak İçinde Kulak

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Tem 2012, 20:08

Kulak İçinde kulak

Saral’ın raporu DGM'ye gönderdiği gün, hakkında bir ihbar mekanizmasının da çalıştığı gündü. Emri altında çalışan, Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli ve Gülen soruşturmasını yapmak üzere Ersan Dalma’nın C bürosunda görevlendirdiği Komiser Zeki Güven, İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’un makamına gitti. Özel ve gizli bir konuyu görüşmek istediğini özel kaleme not olarak bıraktı.

Aynı gün Uzun, Güven'i telefonla buldu ve 23 Nisan 1999 tarihinde Daire dışında bir lokantada buluştular:

- Umarım önemli bir konudur. Önemli görüşmelerimi erteleyip geldim.
- Müdürüm, şu anda Ankara istihbarat Şube müdürlüğünde bir çalışma yapıyoruz. Bize Fetullahçı olarak bildikleri emniyet
çileri işaretleyerek, bilgisayara yazmamız istendi. Bu isimler birleştirilerek bir liste çıkartılıyor. Şu anda sayı 350-400'ü buldu. Yaptığımız iş yasal mı bilmiyorum. Korkuyorum...
- Vicdanen rahatsız olduğunuz işlerin altına imza atmayın, ileride size emir verenler sorumluluğu size yıkmaya çalışabilirler.

Güven, yaptıkları listenin bir kopyasını çıkarttığını belirterek, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan 96, Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bulunan 33 olmak üzere 129 kişilik Fetullahçı polis listesini Uzun’a verdi.

Bu görüşme sonrasında, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün yaptığı çalışma tüm teşkilat içinde tümüyle deşifre oldu.

Ancak, tek ihbar bu değildi. Raporu hazırlayan C Şubesinin Başkam Başkomiser Lütfullah Pekcan’ın da, hazırlanan raporun bir kopyasını. Kaçakçılık Daire Başkanı Emin Arslan’a verdiği duyuldu.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı bu çalışma ve hazırladığı listelerin ulaştırıldığı bu iki isim ilginç. Sabri Uzun ve Emin Arslan, Saral ve ekibinin bu çalışmasının sabote edilmesinde en etkin isimlerdi. Cemaat elemanlarının karşı atağı netice verdi. Uzun ve Arslan’ın da katkısıyla çalışma akamete uğradı. Fetullahçı Polislerin tespitine ilişkin çalışma sonlandırılamadı. Aradan yıllar geçti ve Emin Arslan ile Sabri Uzun cemaatçiler tarafından tuzağa düşürüldüklerinden yakınıyorlar. Uzun, bir ihbar mektubu ile köşeye sıkıştırılıp, Istihbarat’ın başındaki makamından oldu. Gözden düştü. Emin Arslan ise asılsız olduğunu belirttiği bir ihbar mektubundan yola çıkılarak kendisine, bir uyuşturucu kaçakçısı ile işbirliği içinde olduğu yolunda tuzak kurulduğundan yakınıyor. Üstelik tutuklandı. Anlaşılan o ki, Cemaat hiçbir iyiliği karşılıksız bırakmıyordu!

işte o Emin Arslan’ın başında bulunduğu Kaçakçılık Daire Başkanlığı cemaat üyelerinin en yoğun şekilde bulunduğu yer olarak da biliniyordu. Teftiş Kurulu, yaptığı soruşturma sırasında
en fazla bu birimde mesai harcadı ve buradaki elemanları defalarca sorguya aldı. Kaçakçılık Daire Başkanlığında çalışan polisler, 1999 yılı sonlarına doğru toplu tayin furyasıyla dağıtıldılar.

Ankara Emniyetinin yaptığı Fetullahçı Polisleri saptama çalışması örgütün mali analizinin yapılma aşamasındayken, tüm ülkeyi sarsan "Telekulak Skandalı" ile durdu.

Aslında Sabri Uzun ve Emin Arslan’ın eline geçen listeler operasyon öneren Ankara Emniyetinin dağıtılmasında en önemli materyaldi. Bu listede Hanefi Avcı, Özer Özben, Şentürk Demiral ve Adil Serdar Saçan’ın isimleri de vardı. Hanefi Avcı başta olmak üzere dört polis değişik tarihlerde "Fetullahçı olmadıklarını" belirterek İçişleri Bakanlığına başvurdular ve daha sonra dava açtılar. Bakanlık, bu dört polisin şikayeti üzerine bir soruşturma açtı.

Tam da bu sırada önemli bir gelişme oldu:

İkinci rapor sızdı


Aydınlık Gazetesi, 30 Mayıs 1999 tarihli sayısında Polisteki Fetullahçılarla ilgili yeni bir haber yayınladı.

Haberde polis içindeki Fetullahçıların listesi verildi; ancak, Ankara Emniyetinin listesiyle aynı olmadığı özellikle belirtildi. Aydınlık ilk haberine konu olan belgede isim listesinin bulunduğunu; ancak bunu yayınlamadıklarını belirterek, belgenin ve listenin içişleri Bakanlığı'nda bulunduğunu da özellikle belirtti. Hikmet Çiçek imzalı Aydınlık’ın haberi şöyle:

Sivil Grup


"Fetullah Hoca Cemaati ve Emniyet teşkilatı Başlıklı rapora göre, emniyet içindeki tüm atamalar, imamların bağlı bulunduğu ve teşkilat dışında örgütlenen 'Sivil Grup' tarafından planlanıyor ve grubun bünyesindeki elemanlar aracılığıyla uygulanıyor. 'Sivil Grup' şu an yalnızca emniyet müdürlerinin tayinlerine karışamıyor.

Fetullahçı emniyet amirleri H. Ö ile M. T tarafından yapılan tayinlerle Atama Şubesi kontrol altına almıyor.

Genel Nakil Büro Amirliği'ne Komiser A. Ö. Şark Büro Amirliği'ne Komiser G. Y. Kararname Büro Amirliği'ne Komiser FG. Sivil Atama Büro Amirliği'ne Komiser M.B. Branş Büro Amirliği'ne Komiser C. T.

Kaynakça
Kitap: CEMAATİN COPLARI
Yazar: Zübeyir Kındıra
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Gülen Cemaati'nin Copları ve Türk Polisi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir