Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Karşı Atak

Gülen Cemaati'nin Copları - Bölüm 63

Burada Gülen Cemaati'nin Copları ve Türk Polisi Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Karşı Atak

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Tem 2012, 20:07

Karşı atak

Bu listelerinin gönderilmesinden sonra ortalık karıştı. Gülen örgütüne mensup bazı polisler olanları öğrendiler. Ankara Emniyet Müdürlüğünün çalışmalarını sabote etmek için eyleme geçtiler.

Buradan sonra olaylar oldukça karışık ilerledi. Oyunun içine "Telekulak Skandalı" karıştırıldı. Emniyet içindeki kavganın bir yanı, Ankara Emniyet Müdürlüğünün Cumhurbaşkanından Başbakana, gazetecilerden Genelkurmay Başkanlığı’na kadar uzanan bir "dinleme ağı" kurduğunu ileri sürdü. Konu henüz basına ve kamuoyuna yansıtılmamıştı; ama polis içinde ve devletin gizli koridorlarında yayılmıştı.

"Gülen'in Cop'larından bazıları bilgisayarı çok iyi biliyordu. Ankara İstihbaratın bilgisayar sistemine girmeleri çok da zor değildi. Mart ortalarında şube bilgisayarına girdiler. Özellikle C bürosunun çalışmalarının yüklendiği bilgisayarların işletim sistemini bozdular. Bilgisayarlar çalışmaz olmuştu. Teknik elemanlar çağrıldı. Arıza giderildi.

Daha sonra bu konudaki suçlamalara Sabri Uzun, "Telekulak'ın izlerini silmek için yapılan bir operasyon" diye karşı tezini geliştirdi.

Arızanın giderilmesinden bir gün sonra, bu kez aynı bilgisayarlarda Melissa virüsüne rastlandı. Virüs, tüm sistemi yıkacak kadar etkiliydi. Temizlenmesi günler sürdü. Ancak bu durum da 28 Nisan 1999 tarih ve 2555-2257/99 sayı ile İstihbarat Daire Başkanlığı'na bildirildi. Ankara Emniyeti, Gülen bilgilerinin derlendiği istihbarat bilgisayarlarına, İstihbarat Daire Başkanlığın ya da Genel Müdürlüğü'nün bir bilgisayarından çengel atılıp, bozulduğunu şikayet ediyordu. Melissa virüsünden korkan Ankara İstihbaratı, önlem olarak o güne kadar yapılan tüm çalışmaları bir diskete yükleyip, Cevdet Saral’a teslim etti.

Ardından şube içinde bir bilgisayar temizliğine girişildi. Virüs bulaştığı sanılan tüm bilgisayarlara format atıldı. Bürodaki şüpheli disketler ve bilgiler muhafaza altına alınarak, bilgi işlem Bürosu kontrolünde imha edildi.

Sabri Uzun bu format olayına da yine "iz silme" suçlamasıyla yaklaşacaktı.

16 Nisan 1999 günü Cevdet Saral Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican tarafından makamına çağrıldı. Saral, gönderdiği rapor ve yaptığı çalışma hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Burada isim listesi üzerinde tek tek müzakere yapıldı.
Saral ve ekibi, kendilerine yönelik kampanya açıldığım ve bir an önce ellerindeki raporun genişletilerek, ilgili 'tüm' birimlere ulaştırılması gerektiğine karar verdiler. Bu nedenle Emniyet'in tüm üst birimleri ile DGM Savcılığı'na değerlendirmelerini ve "Gülen'in Coplarının Listesini" içeren raporlarını gönderdiler.

Ancak, öte yandan süren "Telekulak Skandalı" Saral ve ekibinin, 1 Mayıs 1999 tarihi itibariyle İstihbarattan ayrılan görevlilerin ilişiklerinin kesilmesi kararlaştırıldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün hazırladığı Fetullah Gülen raporu, 21 Nisan 1999 tarih ve 2456-99 sayılı Ankara Emniyet Müdürlüğü üst yazısıyla, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığıma da gönderildi ve suç duyurusunda bulunuldu.

Ancak DGM, raporu hemen dava konusu yapmadı. Bu raporun dava konusu olması ve Gülen ile ilgili dava açılması için, 2000 yılının Eylül ayında Genel Kurmay Başkanının Gülen'i tehdit saydığını belirten konuşmasına kadar beklenildi.

Kaynakça
Kitap: CEMAATİN COPLARI
Yazar: Zübeyir Kındıra
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Gülen Cemaati'nin Copları ve Türk Polisi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir