Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

200'lük ‘Tarikatçı Polis’ Listesi

Gülen Cemaati'nin Copları - Bölüm 62

Burada Gülen Cemaati'nin Copları ve Türk Polisi Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

200'lük ‘Tarikatçı Polis’ Listesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Tem 2012, 20:07

200'lük ‘tarikatçı polis’ listesi

Bu değerlendirmelerin yer aldığı çalışma raporu, Mart ortalarında hazırlamıştı. 18 Mart 1999 tarih ve 1820/99 sayılı yazı ile Ankara Emniyet Müdürlüğünün Fetullah Gülen grubunun ideolojik ve örgütsel yapısına ilişkin ilk değerlendirme raporunun birinci bölümü ve ekli liste, İstihbarat Daire Başkanlığı'na ve müfettişlere gönderildi.

Bu isim listesini, Ankara Emniyet Müdürlüğünden doğrudan müfettişler sözlü olarak istemişlerdi. Müfettişler, kendi çalışmalarının yeterince ayrıntılı olmadığı kanısına vardıkları için, Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral'ı arayarak, ulaştıkları noktayı sordular. Saral’ın bazı isimlere ulaştıklarım söylemesi üzerine, bu listeyi istediler. Saral da Ankara İstihbarat Şube Müdürü Ersan Dalman'dan raporun ikinci bölümünü ve isim listesini Teftiş Kurulu Başkanlığı'na gönderilmek üzere hazırlamasını istedi.

Dalma'nın bizzat kaleme aldığı rapor, 18 Mart tarihinde müfettişlere gönderildi.

İstihbarat Daire Başkanlığı"nın gönderdiği 62 ya da ikinci kez gönderilen 82 kişinin yer aldığı listeye, 200 yeni ad eklenmişti. Bizim elimizdeki belgede 132 kişinin yer aldığı liste ekli. Bu 132 polisin 13'ü Emniyet Müdürü, 18'i Emniyet Amiri, 14'ü Başkomiser, 23'ü Komiser ve 64'ü Komiser yardımcısı.

Bu polislerin 9 tanesi İstihbarat Daire Başkanlığı'nda görevliydi. 14'ü Polis Koleji'nde, 4'ü Polis Akademisi'nde, 9'u çeşitli polis okullarında görevli gözüküyordu. 32 kişi de Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Daire Başkanlıklarında görevliydi. Bunlardan 2'si Personel, 2'si ise Eğitim Daire Başkanlıklarında görevli amirlerdi.

Ankara Emniyeti yalnızca, Ankara'da bulunanları değil, tüm illerdeki polisleri gözden geçirmiş, Fetullah Gülen örgütüne mensup olduğu saptananları, listelenmişti. Ama daha çok Ankara’daki ‘kritik ‘ birimler ve bu birimlerdeki ‘kritik’ isimler listede dikkat çekiyordu.

Örneğin listenin 8’nci sırasında Adil Serdar Saçan’ın adı vardı. Saçan hemen itiraz edip karşı dava açanlardandı. Ama Saçan’ın adının hemen altında ismi bulunan Feridun Taşçı, listede adının yer almasına karşın herhangi bir tepki göstermedi. Ve Taşçı daha sonra tüm atamaların yapıldığı Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Daha sonra rütbe alıp, Strateji Daire Başkam ve akabinde de İkmal ve Bakım Daire Başkam oldu. Taşçı, meslek yaşamının neredeyse tümünü Ankara’da geçirenlerden biri olarak biliniyor.

Listede adı 28’nci sırada bulunan Ahmet Zeki Gürkan, Akademiye dışarıdan gelen ‘özel sınıflardan’ biriydi. Kısa süreli bir eğitimin ardından Kolej ve Akademi’de 8 yıl okuyan öğrencilerle aynı haklara sahip olarak mezun oldu. Özel sınıflara, teşkilatın gösterdiği ‘özel ilgiden’ payını alan Gürkan, 2010 yılında Isparta İI Emniyet Müdürü oldu. Bu atamanın öyküsü ilginçti. Mevcut il müdürü Yahya Bal’dı. Emekliliğine kısa bir süre kalmıştı. Normal şartlarda böyle bir durumdaki müdürlerin atamalarının yapılması, görevden alma işlemine tabii tutulması pek görülmezdi. Ama Bal emekli olmasına 6 ay kala görevden alındı ve yerine özel sınıf mezunu, teşkilatın özel isimlerinden biri olan Gürkan atandı. Listede isminin bulunması bu atama sırasında hiç de gündeme gelmedi.

Bu özel sınıflardan ‘özel teşkilat mensupları’ çok çıktı. Yine aynı listede adı 33’ncü sırada yer alan Yavuz Özdemir de; tıpkı Ahmet Zeki Gürkan, Recep Gültekin gibi teşkilatta hızlı terfii alan isimlerden biri oldu. Özdemir şimdi; Genel Müdürlük TEM Daire Başkan Yardımcısı.

Polisin üst yönetiminde uzun yıllar etkili görev yapan Necati Altıntaş’ın ismi bu listelerde yoktu ancak Altıntaş’ın yeğeni Olgun Altıntaş’ın ismi 54’ncü sırada yer aldı. Saral ve Osman Ak’ın hedef olmasında Necati Altıntaş’ı da sırf bu nedenle etkisi olduğu ileri sürüldü. Olgun Altıntaş, amcasının referansı ile teşkilat içinde hep korunup kollandı. Hatta yurt dışında Akademik kariyer yapması bile sağlandı.

Hanefi Avcı’nın kitabında şikayet ettiği isimlerden biri olan Ahmet Pek de bu listenin ikinci sırasında, Recep Gültekin’den hemen sonra yazılmıştı. Pek’in KOM’a atanması teşkilat içinde zaten sürpriz olarak algılanmıştı. Önceki görev yerlerinde KOM’a uygun, uzmanlaşmasını sağlayacak görevleri pek yoktu. Terfi alır almaz bu Daire’ye atanması bu nedenle şaşırtıcı bulundu.

Pek ve Gültekin gibi, bu listede ön sıralarda bulunan yüksek rütbeli olan isimler kamuoyunca ve teşkilatça yakından biliniyordu. Çünkü bu isimlerin çoğunluğu ‘riskli’ işler yapıp adı ön plana çıkanlardandı. Bu durum cemaati rahatsız ediyordu. Bu nedenle gizlilik önlemlerini daha da arttırdılar. Ankara Emniyet Müdürlüğünün ve müfettişlerin hazırladıkları listelerde alt sıralarda yer alan, komiser, komiser yardımcısı rütbesinde bulunanlar listelerin yayınlanmasından sonra bu gizlilik ve sessizlik tavırlarını daha da sıkı bir biçimde uyguladılar. Listede isimleri bulunmasına karşın yine en kritik birimlere atanıyorlardı ama hep bir sis bulutunun ardında kalıyorlardı. Zaten artık AKP iktidarı vardı ve müfettişlerin bu tür cemaat yapılanmasına ilişkin çalışmaları ya da liste hazırlamaları da söz konusu değildi. Bu nedenle son yıllarda cemaatin şakirt polislerinin kimler olduğu konusunda kamuoyuna bir yansıma olmadı. Ancak Emniyet içindeki herkes kimin ‘Cop’ olduğunu net bir şekilde biliyor. Bu ismi sis perdesi arkasında kalan ‘Cop’ların isimleri, eski tarihli bu listelerin alt sıralarda yer alıyordu.

Kaynakça
Kitap: CEMAATİN COPLARI
Yazar: Zübeyir Kındıra
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Gülen Cemaati'nin Copları ve Türk Polisi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir