Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Müfettişler Devrede

Gülen Cemaati'nin Copları - Bölüm 59

Burada Gülen Cemaati'nin Copları ve Türk Polisi Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Müfettişler Devrede

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Tem 2012, 20:05

Müfettişler devrede

"Adliyede, Mülkiyede veya başka bir hayati müessesede bizim arkadaşlarımızın mevcudiyeti öyle ferdi mevcudiyetler şeklinde ele alınıp öyle değerlendirilmemelidir. Yani bunlar gelecek adına bizim o ünitelerde garantimizdir. Bir ölçüde onlar bizim varlığımızın teminatıdır."

Fetullah Gülen

Başbakanlık Sivil Çalışma Grubu, Aydınlık Dergisinde yayınlanan bu haber üzerine harekete geçti. Sivil Çalışma Grubunun Emniyet Müdürlüğü'ne verdiği talimat üzerine Genel Müdürlük Teftiş Kurulu'nu soruşturma yapmakla görevlendirdi. Sivil Çalışma Grubu, Fetullah Gülen ve tarikatı ile ilgili bir soruşturma emri verdi. Ortalığı karıştıran bu soruşturma sonucunda ortaya çıkan raporda, "Eğer önlem alınmazsa Türkiye Cumhuriyetine karşı sinsi bir örgütlenme içinde olan bu hareket geçmişteki Şeyh Said benzeri isyanlardan daha tehlikeli bir kalkışmaya dönüşebilir" denildi.

Sivil Çalışma Grubunun talimatı ile istihbarat Daire Başkanlığı kendi içinde "çok gizli" bir soruşturmaya geçerken, müfettişler Ahmet Saraç, Mustafa Maktav, E. Özgül Ezer bu soruşturmayı yürütmekle görevlendirildiler.

Bu üç müfettiş soruşturmaya başladıktan sonra örgütlenmenin bulunduğu bölümleri tek tek gezerek ifadeler almaya başladılar. Ancak İstihbarat Daire Başkanlığı'nda cemaat örgütlenmesinin yoğun olduğu düşüncesiyle, bu daireye güvenmiyorlardı. Bu nedenle Ocak ayı sonlarına doğru, Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral'ı ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında, "Emniyetteki Fetullahçı örgütlenme ile ilgili yaptıkları çalışmalarda kendilerine destek verilmesini rica ettiler."

Aslında bu ricadan çok bir talimattı. İstenilen Ankara II Emniyet Müdürlüğü istihbarat Şubesinin telefon dinleme, izleme olanaklarından yararlanmaktı. Bu nedenle İstihbarattan Sorumlu Müdür Yardımcısı Osman Ak da toplantıya çağrıldı. Aynı istek Ak'a da iletildi. Saral, bu isteğin yazılı hale getirilmesinde ısrarcı oldu. Müfettişler de isteklerini yazı ile yineleyeceklerini belirtip, ayrıldılar.

Saral ve Ak, bir süre nasıl bir çalışma yapmaları gerektiği konusunda konuştular. Konu oldukça hassastı. O dönemde polis içinde oldukça güçlü bir konuma gelen Saral, Ak ve ekibi, "Hemen her konuda çalışma yapmaktan kaçınmadık. Fetullah konusunda da çalışma yaparsak ne yitiririz ki?" dediler ve araştırma yapmaya karar verdiler.

Ancak konunun karmaşık ve güç olduğu ortadaydı. Kendi çalışma arkadaşlarını "fişlemek" anlamına gelen bu çalışmayı yürütürken dikkatli ve titiz olmak zorunluydu.

Ve çalışma başladı. Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün sekizinci katındaki istihbarat şubesinde kurulu bulunan ve o güne kadar uyuşturucu kaçakçısı, mafya, terörist, katil, hırsız yüzlerce suçlunun yakalanmasına yardımcı olan teknolojik izleme ve sorgulama merkezindeki son teknoloji ürünü cihazların kulakları, "Fetullahçı avı" için emniyet içine yöneldi.

Bu çalışma başladıktan birkaç gün sonra 4 Şubat 1999 tarihinde istihbarat Daire Başkanlığı 1061/99 sayılı, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne "10 Ocak 1999 tarihli Aydınlık Gazetesi'nde, 'Fetullah Emniyeti Ele Geçirdi' şeklindeki haberle ilgili olarak İl Emniyet Müdürünüzün Bilgisi Dahilinde 'detaylı bir araştırmanın neticesinden’ il emniyet müdürünüzün imzası ile bilgi verilmesi..." istemli bir yazı geldi.

Yazı Osman Ak'ın adına yazılmıştı. Unvanı da "Ankara Emniyet Müdür yardımcısı-vekili" olarak belirtilmişti. Görev emri olan bu yazıda imza istihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'a aitti.

Bu yazıdan bir gün sonra 5 Şubat 1999 tarih ve 27 (126) 439/99 sayı ile Teftiş Kurulu Başkanlığı, söz verdiği yazılı görev talimatını gönderdi. Teftiş Kurulu Başkanlığı yine aynı gün 5 Şubat 1999 tarih ve 28 (126) 440/99 sayılı ayrı bir yazı ile de 82 kişilik bir isim listesi gönderdi.

Genel Müdürlük, Ankara Emniyet Müdürlüğü ve taşra teşkilatında görevli olan bu kişilerin Fetullah Gülen cemaati ile ilişiği olduğu iddiaları bulunduğu belirtilerek, listedekilerle ilgili bilgi derleme ve araştırma yapılması talimatını verdi.

Listede; Polis Akademisinden 4, içişleri Bakanlığından 1, Kaçakçılık Daire Başkanlığından 1, Terörle Mücadele Daire Başkanlığından 2, Elazığ Polis Okulundan 12, Personel Daire Başkanlığından 47, Eğitim Daire Başkanlığından 3, Diyarbakır Polis Okulundan 3, Polis Koleji'nden 3, Adana Polis Okulu'ndan 1, Erzurum Polis Okulu'ndan 4 ve idari ve Mali işler Daire Başkanlığından 1 polis amirinin adı yer aldı.

Bu yazı ve liste ile Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün "Fetullahçıları dinleme ve saptama görevi" yazılı ve resmi hale geldi.

Kaynakça
Kitap: CEMAATİN COPLARI
Yazar: Zübeyir Kındıra
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Gülen Cemaati'nin Copları ve Türk Polisi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir