Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Cemaatin Kazaları

Gülen Cemaati'nin Copları - Bölüm 56

Burada Gülen Cemaati'nin Copları ve Türk Polisi Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Cemaatin Kazaları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Tem 2012, 20:04

Cemaatin kazaları

"...bir yandan hasım cepheyi mükemmel işleyen haber alma teşkilatıyla içinden tanırken, öte yandan da hasım cephenin aynı faaliyetlerini kendi içimizde sürdürmesine müsaade edilmemeli... "

Fetullah Gülen

'Fetullah Gülen Örgütü', 1986 yılına kadar Emniyetin daha çok eğitim kuramlarına özel ilgi gösterdi.

Ancak, sonraki yıllarda, İstihbarat Daire Başkanlığı'nın ve Personel Daire Başkanlığı'nın "önemini" keşfettiler. Bundan sonra eğitim kurumlan ihmal edilmeden, atamalar daha çok bu noktalara yapıldı. Polis Koleji'nde Fetullahçı tohumunun ilk atıldığı yıllarda 'Işık Evleri'ne gitmeyi sürdürenlerden büyük bölümü İstihbarat Daire Başkanlığında yuvalandılar.

Personel Daire Başkanlığı ise örgütün ikinci bir üssü gibi oldu. Bu birimdeki örgütlenme, bir rastlantı ile polisin kendi kayıtlarına da geçti:

Kaza 1: Polisin Ajandası


1997 yılında Personel Daire Başkanlığında görevli bir polis memuru, bir asayiş suçu iddiasıyla gözaltına alındı. Sorgulama sırasında üzerinde bir ajanda ele geçti. Ajandada yazılanlar garip, karışık bir sistemle kaleme alınmıştı. Asayiş Müdürlüğünde görevli polisler tüm ısrarlarına rağmen gözaltındaki polisten bilgi alamadılar. Şifreyi çözme işi Terörle Mücadele Şubesi'ne kaldı. Şubede görevli müdür yardımcısı Emniyet Amiri T.A. uzun bir uğraş sonucunda şifreyi çözdü.
Ajandada "Gülen Örgütüne destek için para toplandığına" ilişkin kayıtlar vardı. Ancak para alınan kişilerin adları şifreliydi. Listede birinci sırada bulunan kişinin adı ile sonuncu kişinin soyadı ilk sırada yer alıyordu. İkinci sıradakinin adı ile sondan ikinci sıradaki kişinin soyadı ikinci sırada yer alıyordu. Liste böylece karıştırılmış, sadece yazanın çözebileceği bir yöntem uygulanmıştı.

Sonuçta esnaf, işadamı, bürokrat birçok isme ulaşıldı. Ancak, polisi ilgilendiren kendi personeliydi. 30 polisin ismi belirlendi. İlginç rastlantı bu polislerin hepsinin Personel Daire Başkanlığında görevli olmalarıydı.

T.A. üst yazı ile ajandadaki bilgilerin dökümünü Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderdi. Ancak, Genel Müdürlükteki örgüt elemanları hemen önlem aldılar. Soruşturma derinleştirilmeden örtüldü. Sadece, Personel Daire Başkanlığında görevli olan ve ajandada adı geçen 30 Personelin ataması, başka birimlere yapıldı. Ancak, atamalarda da küçük bir hile yapıldı ve 30 kişi üç ayrı gruba ayrıldı. 10'arlı gruplar halinde topluca atamaları çıkartıldı. Listede bulunanlarla ilgili ceza alacakları bir soruşturma yapılmadı. Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün hazırladığı listede toplam 9 İstihbaratçının adı Fetullahçı oldukları gerekçesiyle listeye kondu.

Gülen'in Personel Daire Başkanlığı ve Emniyet Müdürlüklerinin Personel Şubeleri'ne özel bir ilgisi olduğu da yine listelerdeki dağılımdan anlaşılabilir. Ankara Emniyetinin hazırladığı listede Personel Daire Başkanlığı'nda iki kişinin adına rastlanıyor ancak, Aydınlık'ta yayınlanan ve daha sonra Teftiş Kurulu'nun soruşturma kapsamına aldığı 82'lik listede Personel Daire Başkanlığında görevli tam 47 kişi var.

Kaza 2: Camideki çanta

Yukarıdaki gibi bir kaza da Elazığ’da yaşandı. Kaza, bir camide cemaatin çalışmalarını içeren şifreli bir defterin unutulmasıydı. Defter yapılanmayı da, gizli ve derin çalışma ve bağlantıları da deşifre ediyordu. Bu öyküye yakından bakalım:


Elazığ merkez Camii’ne namaza gelen ve abdest alırken, çeşme başında çantasını unutan Ahmet Şahinalp’in bu unutkanlığı cemaat için büyük bir kazaydı. Kendisi namazını kılarken çeşme başında unutulan çanta küçük bir panik yarattı. Sahipsiz çantayı bulan vatandaşlar, çantada bomba olabileceğinden şüphelenmişlerdi. Polise haber verdiler. Çanta polisler tarafından alındı. Sivrice Merkez Karakoluna götürüldü, inceleme sürerken çantanın sahibi Şahinalp de karakola gelip çantasını almak istedi. Ancak tabii ki almadı. Çünkü çantada çıkanlar ajanda ve belgeler içinde bazı polis müdür, amir ve komiserleri ile ilgili bilgiler vardı. Kimlerin nereye tayin olduğuna dair bilgilerin ötesinde kişisel notlar, polislerin cemaatle bağlantısı gibi çok ilginç bilgiler bulunmuştu.

Polis memurları Mehmet Küçükgenç, Ünal Özcan ve Hakan Özkan’ın tutunak altına aldığı çantada çıkan bu ilginç bilgilerin deşifresi saatler sürdü. O sırada çantasını anlak için karakola gelen Şahinalp gözaltına alınıp, üst aramasında bulunanlar ile birlikte hakkında işlem yapıldı. Terörle Mücadele Şubesi ve Savcılığa sevk edilen Şahinalp’in çantasında çıkan notlar cemaatin il imamlarının polisler üzerinde yaptığı çalışmaları gözler önüne seriyordu. Bazı polisler ‘bizden’, bazıları ‘bizden değil’ diye kodlanmıştı. Yeni atananların kimler olduğu ve biyografik özellikleri, bu kişilere nasıl yaklaşılacağı gibi bilgiler, cemaat çalışmalarının koordinasyonu ile ilgili ayrıntılar vardı. Dahası şifrelenmiş bu bilgiler içinde polisin üst düzey yöneticileri ile ilgili istihbarat bilgileri de yer alıyordu. Bu kitapta yer alan birçok bilgi ve isim de bu şifreler arasında da yer alıyor. Lütfullah Pekcan, Haşim Karadağ, Mustafa Sağlam, Ahmet Kocabal isimleri hemen anımsanacak isimlerden bir kaçıydı...

Cemaatin ‘kendini gizleme taktiği’, ‘ağabeylerin’ ilişkileri, Hocaefendi’nin ‘gerekirse eşlerinizin başını açın talimatı’ ile bu şifreler arasında bağ kurmak mümkündü...

Ajandayı inceleyen polisler şaşkınlık içinde kaldı. Bu konu öyle gizlenecek bir konu değildi. Artık olay adli bir olay haline gelmişti ve cemaat devreye girip olayı örtbas edemedi. Ancak bu konu zaman içinde unutulup, arşivin tozlu raflarına tutsak edildi. Polis içinde cemaat yapılanmasının tespiti için kullanılamadı. DGM’deki davaya ek delil olarak sunulmasının dışında pek bir işe yaramadı yani.

Kaynakça
Kitap: CEMAATİN COPLARI
Yazar: Zübeyir Kındıra
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Gülen Cemaati'nin Copları ve Türk Polisi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir