Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Müfettiş Raporları

Gülen Cemaati'nin Copları - Bölüm 53

Burada Gülen Cemaati'nin Copları ve Türk Polisi Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Müfettiş Raporları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Tem 2012, 20:03

Müfettiş raporları

Rafet Yılmaz’ın ihbarı üzerine başlatılan soruşturmada, yukarıda adları geçen öğretim görevlileri ile öğrenci ve polis amirleri hakkında geniş bir soruşturma açıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu'nun 91/312-12 sayılı yazısıyla verdiği talimat üzerine müfettişlerin yaptığı soruşturmanın son aşamasında Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Tuncer Meriç, Teftiş Kurulu Başkanlığı'na yürütülen soruşturma ile ilgili 10 Mart 1992 tarih ve B.05.1.EGM.0.06.03-400/l(79-92) sayılı ve "Bazı Emniyet Mensuplarının illegal Faaliyetleri" başlıklı bir bilgi yazısı gönderdi. 4 sayfalık bu yazı, polis içindeki Fetullah Gülen örgütlenmesinin ana hatlarını açıkça ortaya koydu.

Bu belge emniyetin arşivlerinde yıllarca bekletildikten sonra sonuç alınmayacak bir çaba olarak unutulup gitti. 1992 tarihinde, Emniyet içindeki, Gülen örgütlenmesinin genel görüntüsünü sergileyen yazı aynen şöyle:

"Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti niteliklerini değiştirerek yerine şeriat düzenini getirmeyi amaçlayan, illegal "Fetullah Hoca'nın Talebeleri" adlı örgütün, tüm Türkiye genelinde olduğu gibi, teşkilatımız içinde de örgütlendiği, özellikle hareket noktası olarak seçtiği Polis Kolejleri, Polis Akademisi ve Polis Okulları içindeki faaliyetlerini, Teftiş Kurulu'ndan gelen yazıya bağlı olarak askıya aldıkları, buna rağmen sempatizan kadroları ile bağlarını zayıflatmamak için toplantı ve çalışmalarını yoğun olarak sürdürdükleri ve illegaliteye son derece bağlı kaldıkları gözlenmiştir.

Elde edilen bilgiler doğrultusun yapılan takip-tarassut ve tahkikatlarda, Ankara Polis Koleji öğrencilerinin yüzde 50 'sine yakın bir kesimi ile çeşitli şekillerde temas kuran örgüt elemanları, kendilerine yakın olanlar üzerindeki ajitasyon çalışmalarını sistemli olarak yürütmektedirler.

Örgütün yapılanmadaki temel stratejisine bağlı olarak, devlet dairelerinde önemli yerlere yerleşme planını, en tabandan uygulamaya koymaları teşkilatımızda da gözlenmektedir. Gelecekte Emniyet Teşkilatı’nın bürokratlarım oluşturacak Polis Koleji öğrencilerinin,(üzerinde) koleje seçiminden itibaren her aşamada sistematik bir çalışmanın yürütüldüğü görülmektedir.

Örgütün tüm yurt sathında çeşitli görünümler altında kurulu bulunan vakıf ve evlerde ailelerinin izni ile yetiştirilen zeki, çalışkan öğrencilerin meslek okullarına yerleştirme planında Polis Kolejleri de payını almıştır. Bu öğrenciler, Polis Kolejlerine geldiklerinde hiyerarşik sıra içinde sınıf, dönem ve okul imamları ve kadrolarının denetiminde, görüşleri doğrultusunda eğitilmektedirler.

Sınıfların ve okulun kendi bünyesinde sorumlu imamların olmasına rağmen, örgüte karşı asıl sorumlu olan dışarıdan bir üniversite öğrencisidir. Örneğin Ankara Polis Koleji 3. sınıflar sorumlusu SBF Kamu Yönetimi 3. sınıf öğrencisi Alparslan Atabay, buna bağlı olarak yine soyadı tespit edilemeyen Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Tarık? Gazi Üniversitesi Arap Dili öğrencisi Sadık Öztürk Polis Koleji'nin ve Akademisi'nin sorumlularıdır.

Cumartesi ve Pazar günleri öğrenciler, sınıf imamlarının belirlediği adreslerde 5-6 saatlik bir eğitim çalışmasına katılmaktadırlar. Genelde Polis Koleji ve Polis Akademisi öğrencilerini birbirleriyle karşılaştırmamaya özen gösteren idareci kesim, öğrencilerin Abidinpaşa. Tıp Fakültesi Caddesi, Şadırvan sokak 4/a adresinde bulunan terzi Salih Başkaya'nın dükkanında sivil elbise giymeleri ve daha sonra toplantı evlerine gitmelerini sağlamışlardır. Yapılan bu toplantılarda masumane sohbet ve çay partilerinden sonra Nur Külliyatı ile ilgili kitapların okunması ve açıklamaları yapılarak Fetullah Gülen 'in kaset ve videoları seyrediliyor, öğrencilerin konulara olan yatkınlığına göre değişik grup toplantılarına katıldıkları gözlenmiştir. Ankara'da Dikmen Sokullu, Abidinpaşa, Cebeci, Keçiören, Yenimahalle, Demetevler'de, teşkilata mensup kişilere ait evler ile bu işler için kamufle edilmiş eğitim evleri mevcut.

Sağlık Koleji öğrencilerini ise, Demetevler 12. cadde 21. sokakta köşede bulunan ev ve örnek mahallesi Faik Suat caddesi 7. sokak A/4 Blok daire : 1 sayılı yerleri kullandıkları tespit edilmiştir.

Polis Akademisi ve Polis Koleji öğrencileri ile bağlantılı oldukları sanılan şahısların adresleri aşağıya çıkartılmıştır.

1- Fethi Aşık


a) İvedik caddesi 406/A Karşıyaka
b) 1. cadde 16/7 Karşıyaka

2- Ünal Gök

Demetevler 12. cadde Merkez apt. No: 17

3- Kemalettin Özdemir


Özel Elif sitesi îvedik cad.36.sokak 5.blok.kat:2 Demetevler

4- Altan Balantekin

Ulus Konya sokak Bursa Han No: 7

5- Netice Avcı

12. cadde 33 sokak Özel Elif sitesi 4. blok 25/24 Demetevler

6- Selçuk Dal

4.cadde 3. sokak 39/1 Demetevler

7- Ziya Demir


33.sokak d blok No: 34 Demetevler

Hukuki konularda kendilerine yardımcı olan Avukat Altan Balantekin isimli şahsın yazıhanesine sık sık gidip gelindiği gözlenmiştir.

Fetullah Gülen grubunun Ankara liderinin, Atatürk Anadolu Lisesi din dersi öğretmeni Kemalettin Özdemir, isimli şahsın olduğu, Fetullah Gülen ile direk irtibatlı olduğu, emir ve direktifleri kendisinden aldığı, Ankara ili ve ilçelerinde örgütlenme çalışmalarını yönettiği, haftanın değişik günlerinde il dışında düzenlenen toplantılara katıldığı, özellikle esnaf kesiminin toplantılarına katılarak esnaf üzerinde sempati uyandırdığı böylece maddi çıkar teminini kolaylaştırdığı, kendisinden habersiz hiçbir işin yapılmadığı, kendi görüşleri doğrultusunda faaliyet gösteren evler, okul ve pansiyonların bütün iaşe giderleri, harcamaların kendisi tarafından yapıldığı, zengin esnaflar ile para toplamak amacıyla yapılan toplantılara himmet toplantısı adının verildiği, bu tür toplantılar bizzat kendisinin iştirak ettiği, taraftarlarınca kendisine Ankara Valisi dendiği, Amaçlarına hizmet için önlerine çıkabilecek engelleri aşmak amacıyla değişik kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolaştıkları, işlerim yaptırabilmek için rüşvet ve hediyeye başvurdukları söylenmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarına kendi fikirleri doğrultusunda bulunan şahısları yerleştirmede tasavvufta bulundukları ve bunda da başarı elde ettikleri, telefon irtibatım asgaride tuttukları, önemli haberleşmelerde kurye kullandıkları, Azerbaycan ’a gruplar halinde kendi fikir ve düşüncelerini empoze edebilecek nitelikli elemanlar gönderildiği, kendi örgüt mensupları arasında da söylenmektedir. Yapılan araştırmalar sırasında Geçit sokak 4/10 Cebeci/Ankara adresinde arkadaşları ile beraber kalan Komiser Yardımcısı İrfan Kayaönü'nün muhtelif zamanlarda diğer illerden yanına gelen aynı fikir ve düşünceleri paylaştığı arkadaşları ile sohbetler yaptığı duyumlanmıştır. Konuların müfettişlerce araştırıldığının duyulması, özellikle konuyu gündeme getiren müstafi Polis Akademisi öğrencisinin kendisini koruyabilmek için müfettişlikte vermiş olduğu ifadeleri, örgüt taraftarlarına aktarmış olması çalışmalarımız sırasında sık sık karşımıza çıkmış ve hareket imkanımızı kısıtlamıştır. Her ne kadar ifadelerde belirtilen konuların doğruluğu tartışılmaz bir gerçek ise de bunların delillendirilmesi zaman içerisinde mümkün olacağı kanısı ile her türlü takip ve tarassuda devam edilmektedir."

Kaynakça
Kitap: CEMAATİN COPLARI
Yazar: Zübeyir Kındıra
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Gülen Cemaati'nin Copları ve Türk Polisi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir