Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İmamlar

Gülen Cemaati'nin Copları - Bölüm 51

Burada Gülen Cemaati'nin Copları ve Türk Polisi Hakkında Raporlar hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

İmamlar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Tem 2012, 20:02

İmamlar

Polis içinde ve sivil kişiler arasında "imam" adı verilen kişiler vardı. O dönemde atamaları Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yapılan Komiser Yardımcısı Celalettin Martin ile Mustafa Eleman, imamların kıdemlilerindendi. Kemalettin Özdemir'den alman direktifler devre imamlarına bu isimler aracılığıyla aktarılıyordu. Örgüte karşı, 1 ve 2’nci sınıflar Celalettin Martin'den, 3 ve 4’ncü sınıflar Mustafa Eleman'dan sorumluydu.

'Işık Evleri'ne okuldan götürülecek kişilere son karar verme yetkisi de bu iki imama aitti. Eve gelenlerin yoklamasını yapıp, gerekçesiz katılmayanları, 'şefkat tokadı' ile cezalandırmak da bu imamların yetkisindeydi. Gerekçesi olmadan evlere gitmemek tokatla cezalandırılırdı.

Ayda bir imamlar Özel Samanyolu Lisesi'nde toplanarak bölge sorumlusu Kemalettin Özdemir'den 'İhlas' alırlardı. Cemaatin kıdem verdiği ancak imam mertebesine yükseltmediği öğrencilere "aileden kopmak" telkini de yine bu imamlar ve bölge sorumlusu Kemalettin Özdemir tarafından yapılırdı. Ailesinden kopup kendisini cemaate adayanlar, "Hizmetin Kahramanı" sıfatını alıyordu.

Örgütten izinsiz aile kurmak, evlenmek yasaktı. Ancak örgütün izin vermesi halinde Akademi kurallarına aykırı da olsa evlilik yapılabiliyordu. Son sınıf öğrencisiyken örgütün izniyle imam nikahlı olarak evlenen İbrahim Dündar, buna örnekti.

Devre Sorumlusu Mustafa Eleman'ın altında, son sınıflar imamı adıyla irfan Kayaönü bulunuyordu. Kayaönü’nün (sürekli olarak notlarını şifreli alıyor, kişilerin adlarını başka kişilerin soyadıyla yazarak, çapraz bir yöntem kullanıyordu) yardımcıları, İsmail Öztürk, Maksut Karal (mali konular sorumlusu) ve Zeki Aygümüş'tü (Kitap, risale işleri sorumlusu. Kitaplar üst kadrodaki imam ve sorumlulardan alınır ve değiştirilerek herkesin okuması sağlanırdı.)
Sınıf imamları da; Siyasi Sınıf imamı Muharrem Susuz, Adli Sınıf imamı A. Kadir Demir, idari Sınıf imamı Maksut Karal ve Trafik Sınıfı imamı Zekai Kıymaz.

Okuldan mezun olan son sınıfların yerine 4. sınıfa geçen devrenin sorumluları kıdemli imam olarak gidenlerin yetki ve sorumluluklarını üstlenirdi. Çark, bu biçimde her yıl yenilenerek sürdü. Bu çark, sistemli olarak 1984'den sonra günümüze kadar hemen hiç değişmeden geldi. Zaman zaman Fetullah Gülen'in talimatıyla gizlenen, yöntem değiştiren cemaat imam ve müritleri, gizliliğe olduğu kadar hiyerarşiye de büyük önem gösterdiler.

Kıdemli cemaat müritleri ve imamlar ise yine Rafet Yılmaz'ın itiraflarında, emniyet kayıtlarına şöyle geçti:

1- İbrahim Dündar: Zengin ve faiz geliri ile zenginliğini arttıran biri. Arabasını ve mal varlığını cemaatin işlerinde kullandırarak hizmet verdi.
2- İsmail Ûztürk: Sınıf imamlarından. Küçükesat'ta bulunan evini zaman zaman cemaat toplantıları için kullandırdı, irfan Kayaönü'nün yardımcılığını yapmakla görevliydi.
3- Muharrem Susuz: Sınıf imamı.
4- Maksut Karal: Mali işler sorumlusu. İstanbul Fatih Koleji'nde yetiştikten Sonra Akademiye geldi. İlerleyen yıllarda yıldızı parlayan Karal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yakınlaştı ve sonunda Koruma Müdürlüğü’ne kadar yükseldi. Ancak Karal, bir gün aniden ve sessizce görevinden uzaklaştırıldı. Bu konuda kulislere çeşitli iddialar yansıdı. Görevden alınmasında Başbakan’ın eşinin etkisi olduğu da konuşuldu. Ancak bu bilgiler hep kulaktan kulağa fısıldanan bilgiler olduğu için burada aktarmıyorum. Karal, Başbakan Erdoğan’ın yanından ayrıldıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire Başkanlığında şube müdürü olarak görevini sürdürdü.
5- Yunus Çetinkaya: Fatih Kolejinden Akademiye aktarılan, örgütün en iyi yetişmiş elemanlarından. Zenginliğini örgüt için kullandı. Çevresindeki sempatizanlara para vererek, dostluk kurup, örgüte katmaya çalışırdı.
6- Haşan Karaca: Fatih Kolejinden geldi. Hitabet gücü nedeniyle aktif anlatıcı oldu.
7- Ramazan Karagöz: ilmihal hocası.
8- Yunus Kaya.9- Sezgin Öndem.
10- Hüseyin Çıtak: İzmir'den Üniversite sınavını kazanamayınca dershaneye gitti. Burada Gülen elemanları ile tanıştı. Örgüte katıldı ve Üniversite sınavlarını kazanıncaya kadar geçen üç yıl içinde, örgütün 'dershane' adı verilen evlerinde 'Işık Tarikatı’ elemanı olarak yetiştirildi. Örgütün verdiği ilk görev, Polis Akademisi öğrencisi Oğuzhan Özarslan'ı iyi bir Fetullahçı olarak eğitmekti.
11- Zekai Kıymaz
12- Savaş Demirel: Örgüte son sınıfta katıldı.
13- Halil Körken.
14- Mustafa Çil: (Polis Koleji kökenli) Arabasını ve Yeşilevler’deki dairesini cemaatin hizmetinden hiç esirgemedi. Yıllardır çalıştığı Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi işlem Dairesindeki görevinden, hakkındaki tüm iddialara karşın nedense, başka bir yere tayin edilemedi.
15- A. Kadir Demir: Hizmet aracının şoförü.
16- Kadir Yılmaz: Aktif anlatıcı. Disiplin puanı 29.5 idi. Akademide 30 disiplin puanı alan atılıyordu. Buna rağmen derslere, etüt ve içtimalara katılmayan, okulu ciddiye almayan Yılmaz, okulu rahatlıkla bitirdi.
17- Turan Odabaş: Sınıf imamı. Kayaş'taki evini öğrenci eğitim merkezi olarak kullandırdı. Akademide duvar gazetesi çıkarttı. Bu gazetede dini propaganda yazıları yazdı.
18- Savaş Akın
19- Halil Maylıba: Aktif anlatıcılardan.
20- Osman Sert: Örgüte son anda katılıp, kurasız kadroya atananlardandır.
21- Reşat Tekinbaş: İdareci.
22- Selahattin Yıldırım.
23- Özkan Çevik.
24- Veysel Er.
25- Haşan Güner.
26- Yaşar Şentürk.
27- Yusuf Ziya Kaya: İstanbul'da, babasının iş ortağı tarafından "Işık Evlerine" götürülen ve burada yetiştikten sonra Polis Akademisi'ne 'gönderilen' Kaya'nın görevi, Ata Akman'ı örgüte kazandırmaktı.
28- Zeki Aygümüş: İzmir'de Akyazılı Vakfı yurdunda yetişti.
29- Mustafa Gedikli: ODTÜ'de okurken sırf emniyette örgütlenmeye katkı sağlaması için örgüt tarafından Polis Akademisi'ne gönderildi. Hafta sonları Polis Koleji öğrencilerine bazen de sivil öğrencilere tarikat dersleri verdi. Risale ustası olarak bilinen Gedikli, Kung-fu spor okulunda sadece tarikat üyesi elemanlara dövüş dersi verirdi. Tarikat içinde tanınmış, ünlü biriydi.
30- Oral Büyüksan: Öğrencilerden Ümit Yeşeren’i yetiştirmekle görevliydi.

Polis Koleji mezunu olarak Polis Akademisi'ne gelen öğrenciler içinden Gülen grubuna dahil olduğu bilinen isimler de ifade de şöyle sıralandı:


"A. Kadir Deniz, Reşat Tekinbaş, Kadir Yılmaz, Ersin Koçak, Veysel Er, izzet Lofça, M. Ali Şevik, Arif Canlı, Selahattin Yıldırım, Orhan Çağlayan, Ahmet Canöz."

Müfettişlere ve Polis Akademisi Başkanı Ümit Erdal'a verilen ifadede, o anda Polis Koleji'nde bulunan tarikat mensubu olanlar da şöyle sıralandı:

1- Özkan Çevik: Aşırı derecede Nurcu. Sempatik yanıyla kolay adam çekebilen biridir. Koleje girmeden önce tarikatla ilgili bilgileri çevresinden öğrendi. Hafta sonları "Işık Evlerine" gitmeyi hiç aksatmayan, tarikat davası dışında hiçbir konuya önem vermeyen tam bir örgüt elemanıdır.
2- Lütfi Sakatoğlu: Bilgili, sivil çevresi geniş biri. Yarıyıl ve yaz tatillerinde elemanların eğitim programlarını hazırlayanlardan.

Ayrıca, Ercan Taştekin, (Kemal İskender'in en has adamlarından biri oldu. İskender Ankara Emniyet Müdürü olur olmaz, Taştekin'i Gasp Büro ve Cinayet Bürolarından sorumlu Asayiş Şube Müdür Yardımcılığına getirdi. Ancak Ercan'ın şark ataması geldi. Bu atamayı durdurmak için çok çaba gösteren İskender, Genel Müdürlükten, "şark görevi yapmayan tek kişi. Eğer göndermezsek, teşkilat içinde örnek gösterilerek, tavassutta bulunmaya kalkışan çok olur" yanıtı alınca, atamayı durduramayacağını anladı. Bunun üzerine şark ataması çıkan Ercan Taştekin için bir veda yemeği düzenletti. Yemeğe bizzat katılarak, 'oğlunu' duygusal bir veda konuşmasıyla, uğurladı.) Arif Yıldız, llyas Kurnak, Yahya Öztürk. Serdar Gençoğlu, Osman Balcı.

O dönemde Polis Akademisi Yönetiminde bulunan, yönetici ve öğretim üyesi bazı cemaat elemanı adlar da şöyle sıralandı:

1- Komiser Yardımcısı Osman Turfan: Öğrencilerin izin listelerini hazırlamakla görevliydi. Turfan'ın nöbet tuttuğu günler Nurcu öğrenciler bayram ederdi. Geceleri odasına çağırdığı öğrencilerle dini sohbetler yapar, vaaz kasetleri dinlerlerdi. Tarikatçı olmayan, Alevi ve solcu öğrencilere her türlü cezayı verdirir, eziyet ederdi.
2- Komiser Yardımcısı Hamza Altıntaş, piknik organizasyonu ve tatillerde öğrencilere verilecek eğitimin sorumlularından.

Polis Koleji ve Akademisi'ndeki görevlerinden sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdür Yardımcılığı yaptı.

Emniyet Müdürü Basri Ergül: Genel Koordinatör.

Yardımcı Doçent Dr. İsmet Toprak: Vali adı verilen Kemalettin Özdemir'in okuldaki bağıydı. Nurcular tarafından çok sevilirdi. Ekonomi derslerinde dini konularda propaganda yapardı.

Asistan İhsan Bal: Öğrencileri kendi evine götürüp, tarikat dersi verdi.

Araştırma Görevlisi Muhittin Karakaya: Afyon'da fakültede okurken "Işık Evlerinde" kaldı. Polis Akademisi'nde aşırı grupçu olarak bilinir, öğrenciler arasında açık bir ayrım yapardı.

Komiser Yardımcısı Erol Çatalbaş: Çoğu kez Gülen grubu ile birlikte hareket etmesine karşın, Ayacı denilen ayrı bir cemaattendi. Gülen Grubundan ayrılan ya da o grubun kapamadığı öğrencileri kendi evlerine götürürdü.

Komiser İbrahim Azcan: Hakkında bu kitabın ilk bölümünde ayrıntılı bilgi yer aldı.

Mustafa Bağnaçık: Hakkında ilk bölümde ayrıntılı bilgi var.

10- Komiser Yardımcısı Cengiz Şenocak.
11- Komiser Yardımcısı Ertuğrul Şenyiğit.
12- Komiser A.Yaşar Ayvaz. Sağlık raporu alınırken, cemaatin verdiği listedeki isimleri sakıncalı ünitelerde kontrole sokmayıp, yerine sağlam öğrencilerin girmesini sağladığı için uyarı aldı.
13- Komiser Yardımcısı Ali Yıldırım.
14- Komiser Yardımcısı Osman Aral (Eğitim Daire Başkanlığında görevli) Üniversitede okurken "Şarj Evlerinde" yetişti. EdreMİT’te Akyazılı Vakfı yurdunda 2 yıl müdürlük yaptıktan sonra Polis Akademisi'ne gönderildi.

Kaynakça
Kitap: CEMAATİN COPLARI
Yazar: Zübeyir Kındıra
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Gülen Cemaati'nin Copları ve Türk Polisi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir