Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İmre Gencer'in Geçmişi ve ABD-Severliği Hakkında

Burada Türkiye'de Bazı Amerikan Uşakları'nın Geçmişi ve ABD Mandacılığı hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

İmre Gencer'in Geçmişi ve ABD-Severliği Hakkında

Mesajgönderen TurkmenCopur » 14 Tem 2012, 04:32

İMRE GENCER

Teksas Üniversitesi’nde kimya mühendisliği ve finans eğitimi gördü. Global Menkul Değerler’de 13 yıl çalıştı. Bir süre Genel Müdürlük de yaptı. Türkiye Ekonomi Bankası’nda çalıştı. Buradan ayrıldıktan sonra küresel finansın merkezi New York’a yerleşti. ABD’de 1,2 milyar dolar büyüklüğünde bir hedge fonun büyük ortağı ve yöneticisidir. İstanbul’da bir İrtibat Bürosu var.

Küresel sermaye imparatorluğunun çekirdek örgütlerinden Bilderberg; 5-8 Mayıs 2005 tarihleri arasında Almanya’nın Rottach Egern kasabasında “Gelecek Üzerine Öngörü” konulu bir toplantı düzenledi.

Toplantıya İstanbul merkezli Global Menkul Değerler Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi İmre Gencer de davet edildi. Bilderberg Türkiye Temsilcisi Mustafa Koç, Devlet Bakanı Ali Babacan ve Cüneyt Ülsever’in katıldığı toplantıya, davet edilen Gencer, böyle bir toplantıya davet edilen ilk kadın finansçıydı.

17 Aralık 2004 öncesinde AB Parlamentosu’nda, Türkiye ile ilgili bir konuşma yapmış olan Gencer, özellikle ABD’li büyük yatırımcıların Türkiye’deki portföy yatırımlarının yönlendirilmesinde kilit bir isim.

Gencer, Teksas Üniversitesi’ndeki eğitiminden sonra Türkiye’ye ayaklı borsa döneminde dönmüş ve ilk olarak bir yatırım bankasında çalışmıştır. Savunma sanayiyle ilgili olarak yürüttüğü bir projenin ardından ABD’ye gitmeye karar vermiştir. ABD’ye yola çıkmak üzereyken Mehmet Kutman’ın ikna etmesiyle Global Menkul Değerler şirketi bünyesine katılmıştır. Şirkette 2005 Eylül ayına kadar 13 yıl süreyle görev yapmıştır. Gencer, Global Menkul Değerler Genel Müdürü iken, 1999’da Türkiye Ekonomi Bankası’na transfer olmuş ve bir süre burada çalışmıştır.

Global’in Yeni Stratejisi

“Gencer’in eski patronu Kutman, Global Menkul Değerler’in faaliyet alanını çeşitlendirerek, şirketi yatırım holding yapılandırmasına götürürken yeni stratejisini şöyle açıklamıştı:

‘Stratejik ortaklarımızla birlikte beş yılda 5 milyar dolarlık doğrudan yatırımın Türkiye’ye gelmesine imza atma sözü verdik. Türkiye düne kadar demokrasi ile idare edilen komünist bir ülkeydi. Kapılarını dünyaya açtı, meyvelerini toplamaya başladı ve daha da başlayacaktır.’

Doğrudan Amerika’nın güdümündeki AKP’nin desteği ile faaliyetlerini yürüten Kutman; son yılların çok sayıda özelleştirme operasyonunda doğrudan ya da dolaylı bir şekilde yer almıştır. Kutman, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın da yeğenidir.”

Ortak Sami Ofer

“Global Yatırım Holding, Sami Ofer Grubu’nun temsilcisidir. Dünya çapında mali güce sahip olan Ofer Grubu dünyanın ikinci büyük ‘Cruise’ şirketi olan Royal Carribbean Cruises’in sahibidir. Grup, İsrail Chemicals, TeleCom, Rafineri, İsrail Corp (İsrail’in en büyük gemicilik şirketi ZM’nin yüzde 50’sine) sahiptir.”198

“Gencer, Global Menkul Değerler’deki görevinin ardından yaptığı açıklamada: ‘ABD’de pek çok görüşmem olacak. Amerika’ya Bretton Woods Komitesi’nin davetlisi olarak gidiyorum. Bu komitenin bir başkanı Baba Bush, diğeri ise Jimmy Carter.

Dünya Bankası toplantıları esnasında onlarda toplantıya katılmaktadırlar. Bu toplantı dışında da kariyerimle ilgili birtakım görüşmeler yapacağım. Finanstan vazgeçmeyeceğim’ demiştir.”

“Wolfowitz Arkadaşım, Kendisine Danışırım”

“Gencer, Türkiye Ekonomi Bankası’ndan (TEB) ayrıldıktan sonra küresel finansın merkezi ABD’ye yerleşmiştir. ABD’de 1,2 milyar dolar büyüklüğünde bir hedge fonu yönetmektedir. Gencer faaliyetlerini ve kendisini şöyle tanımlamaktadır:

‘Ben bir iş kadınıyım, üstelik uluslararası çapta işler yapan bir işkadınıyım. (...) Global Menkul Değerler’deki misyonumu tamamlamıştım. Ardından ABD’de çalışmaya başladım. Şu anda ABD’de, Çin ve Amerikan hisselerine yatırım yapan yaklaşık 1,2 milyar dolarlık bir hedge fonunun yönetim ortaklarındanım. (...) Türkiye’nin önemli halka arz, özelleştirme, görüşmelerinin birçoğunda görev almış bir finansçı olarak uluslararası iş camiasının içinde olan başarılı bir işkadınıyım. 2000 yılında Tüpraş’ın halka arzında ÖÎB, konsorsiyum üyesi olmamamıza rağmen, Global’e ikincil halka arzda hisselerin yabancıya satışı ayağında yetki verdi. Evimde hasta bir halde yatarken bir günde yaptığım telefon görüşmeleriyle 200 milyon dolarlık Tüpraş hissesinin yabancı yatırımcılara satışına aracılık ettim.

Gencer faaliyetlerine, New York merkezli hedge fonu patronu olarak devam etmekte. New York, Türkiye ve dünya merkezleri arasında mekik dokumaktadır. Global Menkul Değerler şirketinde beraber çalışırken yakın dost olduğu Amerikalı finansçı Dona Pulli ile birlikte çalışmaktadır. İstanbul’da özel bir ofisleri bulunmaktadır.

Bu ofiste birçok uluslararası yatırımcılarla görüşmeler yapmakta, anlaşmalara aracılık etmekte, toplantılara katılmakta ve iş görüşmelerinde bulunmaktadır. Özel ofislerinin müdavimleri arasında Mark Mobius başı çekmektedir. Mobius, Templeton Asset Management’in Yönetici Direktörü’dür. Mobius, Türkiye’ye güvenlerinin çok yüksek olduğunu ve Türkiye’deki yatırım tutarlarının 3,5 milyar doları bulduğunu her gelişinde yinelemektedir.

Gencer’in 5-8 Mayıs 2005 tarihlerinde Almanya’da yapılan Bilderberg toplantısına katılmasını Bilderberg Türkiye Temsilcisi işadamı Mustafa Koç sağlamıştır. Koç, Bilderberg Başkanı Lord Currington’a, Gencer’i önermiş, onayını almış ve katılımını sağlamıştır. Gencer’in böylesine önemli bir örgütün çok gizli toplantısına katılmasında arkadaşı Eski ABD Savunma Bakanı ve Eski Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz’in de etkisi olmuştur. Gencer, 31 Mayıs-3 Haziran 2007 tarihleri arasında İstanbul’da Ritz Carlton Oteli’nde yapılan Bilderberg toplantısına davetli değildi. Ama Mustafa Koç, yakın arkadaşı Gencer’i Türkiye’ye davet etmiş, böylece onu Bilderberg toplantılarının üst düzey katılımcısı Wolfowitz ile İstanbul’da buluşturmuştur.

Wolfowitz, sevgilisi Shara Riza’ya haksız maaş zammı verdiği ortaya çıktığında, Dünya Bankası Başkanlığı’ndan istifa etmiş, alelacele bu toplantıya yetişmişti. Sevgilisi Wolfowitz ile Koç’un davetlerinde birlikte görüntülenen Gencer, basına şu açıklamada bulunmuştu:

‘Wolfowitz’le, Dünya Bankası ve Bilderberg toplantılarından tanışıyorum. 2000’li yıllardan bu yana tanıdığım, görüşlerine çok değer verdiğim, zaman zaman da danıştığım bir arkadaşımdır. Bu yıl Türkiye’de yapılan Bilderberg toplantıları benim de işlerim dolayısıyla Türkiye’ye geleceğim bir döneme rastladı. Başta Bilderberg toplantılarına katılanlar olmak üzere, Mustafa Koç’un davetlisi olarak yakın arkadaşım Paul Wolfowitz’le davetlere katıldım. (...)
Yıllardır Dünya Bankası toplantılarını izlerim. Clinton’la Kennedy ailesinin bir davetinde tanıştım. Bu düzeyde organizasyonlarda bulunan, davetler alan birisinin Wolfowitz’le, Clinton’la tanışması ancak Türkiye’de şaşkınlık yaratır. (...)

Türkiye’nin önemli halka arz, özelleştirme, görüşmelerinin birçoğunda görev almış bir finansçı olarak uluslararası iş camiasının içinde olan başarılı bir işkadınıyım.’

“Bilderberg konferanslarına katılan isimleri Türkiye’ye gelen Eski ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz’i evinde verdiği davette Bilderberg Kulübü üyelerini bir araya getiren Mustafa Koç belirliyor. Daha önce Bilderberg Türkiye Temsilciliği’ni 20 yıl süreyle işadamı Selahattin Beyazıt yürüttü. Beyazıt’ın ayrılmasıyla görevi Suna Kıraç aldı. Kıraç rahatsızlanınca onun görevini Mustafa Koç devraldı.”

Kaynakça
Kitap: AMERİKAPERESTLER
Yazar: EROL BİLBİLİK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Türkiye'de Bazı Amerikan Uşakları'nın Geçmişi ve ABD Mandacılığı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir