Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Sümerlerin ve Eski Türklerin Sayı Sistemleri

Burada Ön Türk Tarihi hakkında konular bulabilirsiniz

Sümerlerin ve Eski Türklerin Sayı Sistemleri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 12 Ara 2010, 22:43

8. Sayı Sistemi Ve Müçe Hesabı (12 Hayvanlı Türkmen Takvimi)

Bilim adamlarının fikrine göre altı esasına dayanan "sayı sistemi" (sexagesimalsistem) Sümerler tarafından bulunmuştur. Bazı bilim adamlarının fikrine göre ise bir yılın 360 güne, 12 aya, her ayın 30 güne, her günün 24 saate ve her saatin 60 dakikaya bölünmesini de Sümerler bulmuşlardır.

Gifrah'ın Universalgeschichte der Zahlen (Rakamların Evrensel Tarihi) adlı eserinde şu satırlara rastlıyoruz: "Bilim adamları, Yunanlılar tarafından astronomide geniş çapta kullanılmış, altı esasına dayanan sayı sisteminin Sümerler tarafından bulunduğunu, Mezopotamya'da yapılmış kazı çalışmaları sonucu bulunmuş yazılar vesilesi ile ispat etmişlerdir. Sümer dilinin sayı sisteminin de temeli altı esasındaki sayı sistemi ile olmuştur. Günümüzde bu sistem, zaman, daire (yuvarlak) ve köşe ölçüsünde kullanılıyor. Örneğin: her yıl 12 = 6x2 ay, her gece-gündüz 24 = 6x4 saat, daire 360 = 6 x 6 x 10 derece.

On (10) esasındaki sayı sistemin (Desimalsystem) insan toplumlarının hemen hemen hepsi tarafından kullanılmıştır. Onun sebebi ise insan ilk defa kendi parmaklarının sayısı esasında çevresindeki şeyleri saymaya başlamasıdır. Ancak bunun tersine, Sümerlerin neye göre "altı esaslı" sayı sistemini türettiklerini düşünmek zor. Onu bazı bilim adamları, bir yılın 360 günü esasında türetilmiştir derken (Türkmenlerin bir yıla "tegelek bir yıl" yani "daire bir yıl" demeleri de dikkate şayandır, çünkü daire 360 derecedir. B.G.) Bazı bilim adamları ise, Babil'in her saatinin bizim iki saatimize denk olmasını dikkate alarak, Sümerlerin bu sayı sistemini bir gündüzü (günün görüldüğü zamanı) ölçmek esasında meydana getirmiş olmasını savunuyorlar.

Becker'in açıklamasına göre, göğün yıldız kümelerini belli hayvan resimlerine benzetmek vesilesi ile meydana getirilmiş 12 hayvanlı takvimi Mısırlılar ve Yunanlılar Mezopotamya'dan almışlardır. Meselenin anlamlı yönü ise, eski Çin'de geçerli olan yıl hesaplama, Sümerlerde olduğu gibi "ay hesabı" (Kameri) esasına göre olduğu halde, Mezopotamya'nın komşusu olan Mısır'da "gün hesabına" göre (Şemsi) olmuştur.

Biz burada da Sümerlerin Doğu Asya ile olan ilişkilerinin bir örneğini görmekteyiz. Bu konunun yine ilginç bir yönü ise, Türkmenlerin çok eski çağlardan beri kullanıla geldiği ve özel bir Türkmen Takvimi diyebileceğimiz, 12 Hayvanlı Takviminin yani "Müçe" Hesabı'nın da altı esasına dayanan sayı sisteminde olmasıdır. Bunun başka bir anlamlı yönü ise "Müçe" sözcüğünün Sümer dilindeki anlamıdır, yani "mu" sözcüğü Sümer dilinde "yıl" demektir. Türkmen dilinde ise, "müçe" 12 yıl anlamındadır. Demek "mu, mü" sözcüğü eski Türkmen dilinde "yıl" anlamında olup "çe" ise azlığı anlatan ek işlevinde olmuştur.

Buna ilaveten kökü çok eski çağlarda olarak son dönemlerde yazıya geçirilen "Korkut Ata" (Dede Korkut) destanının 12 bölümden ibaret olması, "Oğuzhan torunlarının (Oğuz boylarının) ve bu boyların ongunlarının (damgalarının) sayısının 24 olması, bu 24 damganın 24 harften ibaret Oğuz yazısına çevrilmesi, arkeologların Türkmen topraklarından buldukları ve M.Ö. 2000 yıllara ait olan tapınakların her yanındaki kulelerin sayısının altı olması da anlamlıdır diye düşünüyoruz.

Türkmen dilinde yaz mevsimi demek "Tomus" sözcüğü, yukarıda da belirlediğimiz gibi Sümer dilindeki "Domuzi" ve sonraki Babil dönemindeki "Tamuz" sözcüğü ile aynı olmalıdır. Oberhuber söz konusu çağın takvimi hakkında şunları kaydediyor: "Tamuz, Juni-Juli (Temmuz-Ağustos) aylarına doğru gelen ayın adı bilhassa tarım şenliklerinin mevsimi olmuştur. Bunun gibi de bu ay ELLİL'in (yel piri, yel tanrısının) dünyaya geldiği aydır."

Bu bölüme bazı sayıların Sümer ve Türk dillerinde hemen hemen aynı olduğunu hatırlatarak son veriyoruz: Sümerce Türkçe eş uç u on uşu (eş-u, üç-on) otuz(bk. Sözlük)

Kaynakça
Kitap: 5000 Yıllık Sümer - Türkmen Bağları
Yazar: Begmyrat Gerey
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Ön Türk Tarihi Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir