Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Chou / Çeu'larda Sarsıntı

Burada Ön Türk Tarihi hakkında konular bulabilirsiniz

Chou / Çeu'larda Sarsıntı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 26 Ara 2010, 17:51

Chou / Çeu'larda Sarsıntı

Çin'de küçük-büyük bir çok devlet kurulmuş batmış; bunların çoğunda önemli derecede yekûn tutan Türk unsur vardı. İsterse tamamı Türk olsun; dışarıda kalan Türk için Çindeki devlete ait olan insanlar Çinli idi; bunlar kendileri de böyle kabul edilmek isterdiler. Her zaman dediğimiz gibi milli kimlik teşekkül etmemişti.

Hun'ları Çin ile savaşları olduğu zamanlar görebiliyoruz; bunun sebebi, tarihi yazanlar Çinliler olduğundan, kendileriyle münasebeti bulunmayan olaylara bakmamışlar. Mesele bu.

Türk oldukları kabul edilen Chou/Çeu hanedanlığı kuruluş tarihi olan M.Ö. 1050'dene itibaren bir çok beylik ihdas etmiş, içerinin huzurlu ortama kavuşması uğruna bir çok şahsa geniş yetkiler vermişti. Bu arada köşeye sıkıştırılmış durumda kalan Hunlar arada bir Çin'i tazyik ediyordu. Derken yetki sahibi olan, ama Çeu'lara bağlılığı devam ettirmeleri gerekenler bunun aksi davranışları benimsemeye başladılar. "Bu hareket muvaffak olarak nihayet hanedanın eskiden sahip olduğu arazide yani Şen-si de Ts'in, Peking havalisinde Yen, Sensi'nin şimal (kuzey) etraflarında Çao, Sanung'da Ts'i, Şan-si de Tsin, Honan'da Ç'eu ve Çeng sülaleleri kurulduğu gibi daha bir çok beyliklerde teşekkül etmişti. Bütün bu beylikler birbirleriyle mücadele halinde iken Çin'in şimal komşuları da bu mücadeleye karışmakta, hatta ittifaklara dahil olmakta idi..."

Çin'de Chou imparatorluğu, kendi eliyle selahiyetier, imkanlar tanıdığı beylikler tarafından altı oyula oyula düşme noktasına gelmişti. Geçen uzun yıllar içinde, yaşama mücadelesi veren Hun'lar devamlı savaşmıştılar. Çok önemli hadiseler vukû bulmuş olsa da, esas üzerinde durulmaya değer olaylar yeni bir Hun lideri zamanında baş gösterecekti. O günlere gelene kadar Çinlilerin ve Hunlann daima savaşlar içinde olduklarını söylemek lazım.

Hunlarla ilgisi kurulacağı için bahsi gerekli görülen pek çok olay olsa da, Çin'i oyalayan, oldukça sıkıntılar çektiren bir kabile daha var:

"Junglar".

Uzun süre devam eden Çin-Jung savaşları pahalıya mal olduysa da nihai darbeyi yiyen Junglar idi. "Ne var ki, Çinliler'in Junglar'a karşı kazandıkları zafer, onlara faydadan çok zarar getirdi. Çünkü bu yenilgi, onları bozkırlı Hunlar'la doğrudan yakınlaşmaya şevketti. Hunlar'sa, çok daha tehlikeli ve gözü pek düşmanlara benziyorlardı. Hunlardan korunmak Chao hanedanı için başlı başına bir meseleydi. Asırlardır Çin'e illAllah dedirmiş olan Hunlar eskisinden de güçlü idiler. Büyük tehlikeye karşı savunma tedbirleri almaya başladılar, yeni kaleler inşa ettiler, surların yapımını hızlandırdılar ve gördüler ki hiçbir şey Hunlan durdurmaya kafi gelmiyor. Bunca yüksek maliyeti olan savunma yerine Hunların yağma hareketlerine göz yummak daha akılcı gelmişti. Çinli prensler bu hesaplardan sonra Hun saldırılarına karşı hafif süvari birlikleri teşkil etmeyi yeğlemişler ve bu yolla sürdürülen savaşlar daha az maliyetli görülmüştü."

Her Zaman Şans Yaver Gitmiyor

adeta ana meşgale gibi görünen Hun-Çin savaşlarından biri M.Ö. III. Yüzyılda meydana gelmişti. Hunlar bir kabileler federasyonu kabul edilirken hangi milletlerden ne kadar askeri olursa olsun Çin bir millet, bir devlet idi. Shan-si deki Chou prensliği'nin başkomutanı Li-Mu muazzam bir ordu hazırlamıştı. Çin kaynaklan Hun ordusunu çok kalabalık gösterse de rakiplerinden az idiler. Daha iyi organize olan, her türlü ihtimali hesap eden Li-Mu'nun ordusu fena bastırmıştı. Hun birliğine dahil olan "Tan-Liang" kabilesi imha edilmiş, Tung hu'lar kılıçtan geçirilmiş, Ling-hu kabilesi ise teslim olmuştu."

Çinlilerin Hunlara karşı elde ettiği büyük bir zaferdi bu; Hunların da aldığı en ağır yenilgi. Fakat, uzun zaman geçmeden zafer kazanan taraf kendi içinden yıkılarak, hak ettiği mürüvveti göremedi, yahut buna dayanamadı. Hunlar ise dirilmekte zorluk çekmediler.

Kaynakça
Kitap: TANRININ ASKERLERİ
Yazar: NAZIM TEKTAŞ
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Ön Türk Tarihi Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir