Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Hunların İkinci Dönemi Gobi Çölünün Özellikleri

Burada Ön Türk Tarihi hakkında konular bulabilirsiniz

Hunların İkinci Dönemi Gobi Çölünün Özellikleri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 26 Ara 2010, 17:49

Hunların İkinci Dönemi Gobi Çölünün Özellikleri

M.Ö. 3000 lerde başlatılan, Hunların hayatı M.Ö. 1200'e kadar birinci devre sayılmakta, bundan itibaren geçen süre ikinci dönem oluyor.

Böylece Hun Devletinin 1200'de kurulduğu ve Gobi Çölü'nün aşıldığı söylenmektedir:

Çinliler'in kum denizi dediği Gobi Çölü'nün uzunluğu 1600 km. genişliği 480-965 km. arasında değişmekte ve eskiden sıcaklık çok fazlaydı.

Orta - Asya'yı ikiye bölen, bir deniz gibi uzanan "Gobi'yi" Prjevalskiy şöyle tasvir ediyor:

"Tam bir hafta boyunca, çölden başka bir şey göremezsiniz. Göreceğiniz tek şey, orada burada uçsuz bucaksız vadiler, bunların üzerinde bir yıl öncesinden sararıp kalmış kuru ve parlak bitki örtüsünden başka, gah kesif kayalıklar, gah meyilli tepelerdir. Bu tepelerin üzerinde ise, bazan çok hızlı koşan antilopların silüetlerini görür gibi olursunuz". "Eski Çinliler için bu çöl yaşanacak bir yer değildi".

Prjivalskiy'den çöl hakkında biraz tasvir daha, aynı eserden "Sonu gelmeyen yol boyunca, at, katır ve deve kemiklerine rastlarsınız. Kızgın zemin üzerinde, sisli, vıcık vıcık bir atmosfer tabakası vardır. Sık sık meydana gelen kum fırtınaları, ince kum tanelerini çok uzaklara savururlar. Dört bir yanınızda seraplar görürsünüz. Gündüzleri, sıcak tahammül edilemeyecek noktadadır. Gün doğumundan batımına kadar, her taraf adeta yanar kavrulur. Kızgın toprağın harareti, 63 dereceye kadar çıkar. Gölgede 35 dereceden aşağı değildir. (... ) Çinliler "Kum Denizi Koyu" (Gobi) adını vermişlerdir. Bu kum denizi, asırlar boyunca, Doğu ile Batı arasında aşılmaz bir engel teşkil etmiştir, fakat bu durum, Hunlar'ın gözünü korkutmamıştır. Hunlar çölün iki tarafını yurt edinmişlerdir".

Kaynakça
Kitap: TANRININ ASKERLERİ
Yazar: NAZIM TEKTAŞ
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Ön Türk Tarihi Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir