Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Hunlar Nasıl Yaşıyorlardı?

Burada Ön Türk Tarihi hakkında konular bulabilirsiniz

Hunlar Nasıl Yaşıyorlardı?

Mesajgönderen TurkmenCopur » 26 Ara 2010, 17:48

Hunlar Nasıl Yaşıyorlardı?

"Bunlar değişik başkanların idaresi altında bulunmaktaydılar. Bir çok sürüleri otlatırlardı, evleri arabaların üzerinde kurulurdu. Bu gezici evlerde kent kıyılarına, otlaklara, hasılı hayvanlarını beslemek için neresi uygunsa oraya kolayca giderlerdi". "Bazılarının 30 kadem - ayak - uzunlukta olan çadırları beyaz keçeden yapılmıştır. Üzerine kireç veya toprak sıvanmıştır. Tepeleri sivri ve açıktır. Bu çadırlar tekerlek üzerine yerleştirilmiştir. Bunları öküzler çeker."

Çadır evler, ikamet edilen yerde, şehrin nizamına göre dizilir, düzenli bir görüntü oluştururdu. Öküzlerin yük taşımada kullanılmasına karşılık, atların daha faal görevleri vardı. Savaşlarda can kurtarıcı, barış zamanı gıda maddesi. Sütünden içecek yapılan atın, eti de çok makbul yiyeceklerden idi. İçeceklerinin kımız adı verilen sarhoş edici özellikte bir şey olduğunu biliyoruz. Yiyecekleri et de sadece atlarla sınırlı değil, husûsi beslenen koyun sürüleri vardı. Ayrıca av hayvanlarında da yararlanırdılar. Sürülerin eti yiyecek, derisi giyecek ve bayrak yapımında kullanılırdı. "Paylarına düşen araziyi ekerlerdi. Yazı ve okumaları yoktu, fakat sözlerinde o kadar doğru kişiler idiler ki (....) verdikleri söz yeterli sayılırdı. Birisini öldüren ve önemli bir hırsızlık yapan kimse idam olunurdu."

Çocuklarının terbiyelerine önem verirlerdi. Yaşlarına uygun uğraşılarla büyüyen-büyütülen küçükler savaşacak çağa geldiklerinde adamdan sayılırlardı. Çin ile komşular, verimli topraklar Çin'de.

Deguignes diyor ki:

"Barış zamanında Hunlar komşularının arazilerine, özellikle Çin'e akınlar yaparlardı. Toprakların verimli ve zenginliği dolayısıyla Çin onlar için tükenmek bilmeyen bir hazine idi. Talih kendilerine yardım ederse daha ilerilere sokulurlardı. Fakat bir başarısızlığa uğrarlarsa da kaçmakta utanç duymazlardı. Hatta kaçarken daha dehşetli olurlardı. Onların bu yapmacık bozgunlukları düşmanlarını daha dikkatli ve ihtiyatlı olmak zorunda bırakırdı. Çünkü bir çok kez bu kaçan Hunların dönüp birden bire yeni baştan saldırdıkları ve sonradan yine sırtlarım çevirerek kaçtıkları görülürdü. Atlarının çevikliği bu çeşit savaş için işlerine yarardı.

Çin düzerdi orduya sahipti. Hunlarda ise eli silah tutan herkes her daim asker. Diğer imkanları hayatlarım devam ettirmelerine kafi gelmediği için yağma, talan bir başka iş kolu haline gelmişti. Kaçtıkları yer çöl idi. Peşlerine düşenler onları toz bulutu içinde kaybediyor, kendilerini de yorgunluktan bitap düşüyorlardı. Hunlara göre Çinlilerden çalınan mallar kadar alman esirlerde kıymetliydi. Ma'aile savaşta olan Hunlar Çinli esirleri sürülerini otlatmakta kullanıyorlardı.

Deguignes'e göre Hunlar Çinlilerden daha az eski değildiler. "Çünkü Çinliler milattan 2207 sene önce hükümran olmağa başlamış olan Hiya sülalesi daha tahta çıkmadan önce Hurdan tanımışlardır".

Bir devlet teşkilatı kurmadan bile, Hunların düzenli yaşadıklarına dair bilgiler mevcuttur. Verilen tarihi rakamlar tam olarak birbirini tutmasa da, M.Ö. 2000 yıllarında Çin'in Türk baskısıyla bunaldığı anlaşılıyor. Bir Çin prensi tarafından Hunların teşkilatlandırıldığı Hunlar Ho-pei'den Bangöl'e (Bankul/Bars-göl) kadar uzanan bölgede yaşıyorlardı ve Çin'e bazı saldırılar düzenlemişlerdi. Onların hayat tarzları ve devlet düzenleriyle ilgili tasvirlerden, bu yolda bir hayli mesafe kat ettikleri anlaşılıyor".

Aynı eser devamla, Hunların evleri yoktu çadırlarda yaşıyorlardı, diyor. Doğrudur. "Toprağı sürmüyorlardı" diyor. Ama, bilhassa Çinli esirleri zirai işçilikte çobanlıkta kullandıktan görülmüştü. Zirai bir topluluk değillerdi fakat, biraz toprak işliyor, işletiyor buğday ve dan ekiyorlardı. Gençleri savaşçı oluyor, yaşlılara saygılı davranıyorlardı.

Kaynakça
Kitap: TANRININ ASKERLERİ
Yazar: NAZIM TEKTAŞ
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Ön Türk Tarihi Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir