Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Hunlar

Burada Ön Türk Tarihi hakkında konular bulabilirsiniz

Hunlar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 26 Ara 2010, 17:47

HUNLAR

Tarihte, ilk Türk Devleti Hun'lar tarafından kurulmuştur. Onlardan ilk bahseden de Çin kaynaklarıdır. Önceleri çok değişik isimlerle anılıyor, tanınıyorlardı. Hun denmeden evvel, Çin'in kuzey komşuları olarak adlan geçenler H'yenyun, Hun-yü ve Tin-ling'ler, bunlarında Hunların ataları olduğu söylenmektedir. Rivayetlere göre adı geçenler Çinlilerle münasebette olmuşlar ve hatta Çinlilere karışmışlardır.

Türklerin tarihi bizim nakledeceğimiz olayların on- on beş bin sene öncesine bile götürülebiliyorsa da, biz o kadar uzaklara gitmeden beş bin sene ile sınırlı kalacağız.

Gumilevin çizdiği sınırın içinde ve onun görüşüyle söylersek:

"H'yenyun ve Hun-yü kabilelerinin, M.Ö. III. Bin yılda steplerde Çinliler'in atalan olan "karabaşlar" tarafından sıkılıp çıkarılan Kuzey Çin yerlilerinin torunlan olduğu neticesini çıkarabiliriz. İşte Shung Wei'le birlikte gelen Çinliler'in bu kabilelerle karışıp kaynaşması sonucunda, ilk etnik unsur olarak Proto Hunlar şekillenmiş, bilahare bunların kumlu çöllere çekilmesiyle birlikte, daha sonraki dönemlerde Hyung-nu'lar ortaya çıkmıştır. Demek ki, Hulha ovalarında yeni bir kaynaşma vukû bulmuş ve bunun sonucunda da tarihi Hyung-nu'lar yüzeye gelmiştir. O döneme kadar bunlara "Hu" yani bozkırlı göçebeler denmekteydi. Böylece Hyung-nu'lar çöle hükmetmeyi başaran ilk millet olmuştur ki, bunu başarabilmek için de güçlü, kuvvetli ve dayanıklı olmak şarttı".

Batı da Roma en büyük olduğu dönemlerde sadece kendini medeni sayar, başkalarına barbar derdi. Aynı görüş doğuda Çin için, hem de daha eski zamanlarda geçerliydi, yani bir Çin bir de barbarlar vardı. Bunlar, bizi en fazla ilgilendirdiği için başta Türkler, o zamanlardaki adlarıyla Hyung-nular - Hunlar - sonra Moğollar v.s ilk kaynakların Çin'e ait olduğu söylenmişti, daha sonra yazanlarda ekseri bunları kullanarak bir yol bulmaya çalışıyorlar. Çinlilerin eski Türkleri tarifini kısmen görmüştük, birkaç ilave ile devam ediyoruz. "Kuzeydeki köleler her zaman harp halindedirler.

(...) Canavarları ve şeytanları tanımak kadar zordur bunları tanımak.

(...) Bunlar yaratılıştan vahşidirler..." Yazar bunları söyledikten sonra ilave ediyor "Ammien Marcellin, Hunları "kocaman kollan ve gövdelerine oranla çok büyük kafalarıyla canavarlara benziyorlardı" biçiminde tasvir etmiştir. Jordanes, "insan demek için bin şahit lazım, insan suretinde yırtıcı yaratıklar", demiştir.

Bu tarifler gözleriyle gördüklerinden ziyade beyinleriyle algıladıklarından. Yorulmuyorlar, acıkmıyorlar, korkmuyorlar, atlarının üzerine yapışık gibi hareket ediyor, yıldırım gibi hücum edip, ava gibi kayıyorlar. Yaptıklarına bakılınca insan sayılmıyorlar. İnsan! olan Çinliler böyle değiller.

Çinliler, Hurdan önce insan olarak kabûl etmek istemezler. Sonra bakarlar ki, başka hiçbir şey değil, bunlarda sadece insan; o zaman kendilerinden pay bulunsun isterler.

Madem ki insanmış bu Hun'lar "bari onları biz adam etmiş olalım" der gibi efsanevi kaynaklarına şöyle yazarlar:

Kesin olmamakla beraber M.Ö. 1500-1800 yıllan arasında, Çinde kurulan Hsia -Hia diye de yazılır- devleti yıkılınca hükümdar Tse-kui sürgüne gönderilmiş ve orada ölmüş. Oğlu Shung-Wei de ailesi ve tebasıyla kuzey bozkırlarına göç etmiş. Güya burada H'yung-nu'ları teşkilatlandırmış, birbirine karışmışlar.

Türk Tarihini en eski zamanlara giderek araştıran kişi Fransız Türkolog Joseph Deguignes'tir. Yazdığı kitabın adı; Hunların, Türkler'in Moğolların ve Daha Sair Tatarların Umumi Tarihi. Eser 1756 -1758 yılları arasında yazılmıştır. Deguignese'in kitabından, gerektiğinde pasajlar alacağız, bazen de özetlemek suretiyle nakiller yapılacak.

Kaynakça
Kitap: TANRININ ASKERLERİ
Yazar: NAZIM TEKTAŞ
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Ön Türk Tarihi Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir