Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Hülagu ve İlhanlılar

Burada İlhanlı İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Hülagu ve İlhanlılar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 20:56

Hülagu ve İlhanlılar

Büyük kağan Münge (Mengü) 1253'te, kardeşi Hülagu kumandasında büyük bir orduyu İran'a göndermişti. Hülagu, 1256'da Amu Derya'yı geçti ve egemenliğinin kabul ettirmek üzere, İran ve Kafkasya'daki küçük yerli beyleri huzuruna kabul etti. Bu sonuncular arasında, zamanında büyük kuvvet ve güce sahip olan İsmaili tarikatının lideri Rüknettin de vardı. Rüknettin bir devlet lideri olarak kabul edilmediğinden, Alamut Kalesi'ne kaçarak, karşı koymaya çalışmış ama bunda başarılı olamamıştır. Bundan sonra kısa bir zamanda hem kendisi, hem de İran'daki bütün yandaşları ortadan kaldırılmıştır.

Hülagu, büyük kağanın temsilcisi sıfatıyla, bu bölgede büyük bir devlet kurmayı tasarlamıştı. İran'ın işgali tamamlandıktan sonra 1258 başlarında Bağdat'ı ele geçirdi. Hülagu'yu tanımakta gecikmiş olduğu gibi, ona karşı koymak için bir güce de sahip bulunmayan Halife Müstasım, ailesi ile birlikte öldürülmüştür. Halife ailesinden ancak bazı kimseler Mısır'a kaçarak canlarını kurtarabilmişlerdir. Bunlardan iki kişi 1260 ve 1261'de, Sultan Baybars tarafından arka arkaya halife ilan edilmiş ve bu aile, Mısır'ın Osmanlılar tarafından işgaline kadar, burada halifelik etmiştir.

Bağdat'ın zaptından sonra, Suriye beylikleri de Hülagu egemenliğine girmiştir. Mısır'da bulunan Türk kuvvetleri ise, Hülagu'nun, egemenliğini kabul etmeleri çağrısına, Filistin'e saldırarak karşılık vermişlerdir. 1260'ta Nabulus yakınında, Ayni Calut'ta Hülagu'nun ordusunu yenen Türkler, onu büyük bir bozguna uğratmıştır. Hülagu'nun halefleri, Türkistan ve Altın Ordu ile de mücadelelerde bulundukları gibi, Mısır Türk devletine karşı Avrupa devletleriyle de birleşmek için çaba göstermiştir.

İslamiyeti kabul eden Ahmed (1282-1284) zamanında, İlhanlıların gerçek kuvvetleri arasında da İslamiyet yayılmağa başlamış ve Müslümanların yardımı ile tahta geçen ve İslamiyet'i kabul ederek Mehmet ismini alan Gazan Han (1295-1304) döneminde, İlhanlıların geri kalan bölümü de Müslüman olmuştur. İlhanlıların teşkilatı uzun sürmemiş, Ebu Said Bahadır Han (1316-1335) döneminden itibaren başlayan taht kavgaları, onun ölümünden sonra daha da büyüyerek, devletin temelini sarsmıştır. Ülkedeki güç, Azerbaycan'da Emir Çobanoğulları ve Bağdat'ta kurucusu Şeyh Hasan olmak üzere başlıca iki ailenin eline geçmiştir. Merkezin zayıflaması, eskiden var olan birçok yerli beylerin zaferler kazanmalarını sağlamıştır.

Kaynakça
Kitap: CENGİZ HAN
Yazar: Mehmet F. Tufan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön İlhanlı İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir