Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kadılar

Bozuluş Türkmenleri

Burada Osmanlı İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Kadılar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Ara 2010, 04:04

Kadı

Kadıların kaza merkezinde ikamet ettiği; kazanın adli ve idari işleri ile meşgul olduğu bilinmektedir.
Kaza statüsündeki konar-göçer ulusların kadılığına tayin edilen kişi, bu vazifesini aşiretler arasında dolaşarak ifa etmekte olduğundan belli bir merkezde bulunmuyordu. Bu yüzden yazları, idaresinde bulunan aşiretlerin yaylalarında; kışı ise kışlak bölgesine yakın şehir merkezlerinin birinde geçiriyordu.

İl ve ulus kadılarının temel vazifesi, idareleri altında bulunan konar-göçer teşekküllerin her türlü kazai ve idari işlerini yürütmekti. Bu yüzden merkezi hükümetin gönderdiği hükümlerde kadıya da hitap ediliyordu.

Kadı, gelirleri noksan gelen aşiretlerin teftişini yapmak ve fakir düşmüş olan aşiretlerin ödemeleri gereken vergi miktarım tahammüllere göre yemden paylaştırmak, iskan edilmiş aşiretlerin hukuki ve mali haklarını muhafaza edilmesi hususunda merkezi hükümete arzetmek, aşiretlerin devlet ile münasebetlerini düzenlemek, voyvoda ve kethüdalık makamına tayin edilen kişilerin ellerine verilen berat, emr-i şerif veya tezkireleri sicil defterine kaydetmek, eşkıyalık veya türlü sebeplerle aşiret düzenini bozan voyvoda, kethüda veya aşiret mensuplarını hükümete bildirmek ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak gibi vazifeleri de yerine getiriyordu.

Öte yandan, aşiret mensuplarının kendi aralarında doğan anlaşmazlıkların mensup oldukları aşiretlerin kadılığı tarafından çözümleneceği yolunda bir mecburiyet bulunmadığı anlaşılmaktadır. Bu gibi durumlar çoğunlukla en yakın merkezdeki mahkeme vasıtası ile çözüme kavuşturulmaktaydı. Bozulus'un Orta Anadolu'ya gelmesinden sonra, Ankara havalisinde bulunan aşiretler, aralarında vukubulan anlaşmazlıkları Ankara mahkeme-sinde, keza Konya havalisinde olanlar da Konya mahkemesinde çözmeye çalışıyordu. Bu hususta başka şehirlerde de benzer örnekler tespit etmek mümkündür.
Bozuluş kadılığının, zaman zaman naibler vasıtasıyla yürütülmekte olduğu da görülmektedir.

Kaynakça
Kitap: ANADOLU'DA TÜRKMEN AŞİRETLERİ "Bozuluş Türkmenleri 1540-1640"
Yazar: Tufan Gündüz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Osmanlı İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir