Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Yayınlanmış Vesikalar

Burada Osmanlı İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Yayınlanmış Vesikalar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Ara 2010, 03:46

Yayınlanmış Vesikalar

Merhum Ahmed Refik'in Anadolu'da Türk Aşiretleri (İstanbul, 1989) adlı eseri Divan-ı Hümayûn Mühimme Defterleri'ndeki Türkmen aşiretleri ile ilgili kayıtlardan yapılan derleme neticesinde bir araya getirilen belgeleri ihtiva etmektedir. Burada, belgeler kronolojik olarak sıralanmış ancak, muhteva veya konu bakımından her hangi bir tasnif yapılmamıştır.

Kamil Su, Balıkesir'de Yörük ve Türkmenler (İstanbul 1938) adlı eserinde Balıkesir Şeriye Sicilleri'ndeki kayıtlardan yararlanmış ancak bu müellif de konu veya muhteva tasnifine gitmemiştir. Çağatay Uluçay'ın Manisa Şer'iyye Sicilleri'ndeki kayıtlardan derlediği XVII. Asırda Saruhan'da Eşkıyalık ve Halk Hareketleri (İstanbul 1944) ve 18. ve 19. Yüzyıllarda Saruhan'da Eşkıyalık ve Halk Hareketleri (İstanbul 1955) adlı eserlerinde belgeler ise daha çok Saruhan'da meydana gelen eşkıyalık olayları ile ilgili olup, bunlar arasında Bozuluş aşiretlerinden bazılarına ait bilgiler de bulunmaktadır.

Ömer L. Barkan'ın, XV. ve XVI. Asırda Osmanlı İmparatorluğunda Zirai Ekonominin Hukuki ve Mali Esasları, I, Kanunlar (İstanbul 1943) adlı eserinde tahrir defterlerindeki kanunname suretlerine yer verilmiş ve bu arada Bozuluş Kanunnamesi de yayınlanmıştır (s. 140-141). Osmanlı kanunnamelerini külliyat halinde bir araya toplayan A. Akgündüz'ün Osmanlı Kanunnameleri ve Hukuki Tahlilleri c. I-IX (İstanbul 1990-1996) adlı eseri ise daha kapsamlıdır. Bu eserin III. cildinde Hasan Padişah Kanunları (s. 220-300), V. cildinde ise Bozuluş Kanunnamesi (s. 460-463) yer almaktadır. Kanunnamelerde, konar-göçerler hakkında müteferrik ancak mufassal bilgiler bulunmaktadır.

R. Yinanç ve M. Elibüyük'ün yayınladığı Maraş Tahrir Defteri I-II (Ankara 1988) adlı eserdeki kayıtlar sayesinde, Dulkadir iline mensup olup Bozuluş içinde yer alan aşiretlerin akrabalarını tesbit etmek mümkün olabilmektedir.

Kaynakça
Kitap: ANADOLU'DA TÜRKMEN AŞİRETLERİ "Bozuluş Türkmenleri 1540-1640"
Yazar: Tufan Gündüz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Osmanlı İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir