Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Değiştirilen Köy İsimleri

Burada Osmanlı İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Değiştirilen Köy İsimleri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 27 Ara 2010, 03:02

Değiştirilen Köy İsimleri

Türkiye'de gerek doğru bir milli kültür politikası olmaması ve gerekse yöneticilerin Türklük konusundaki bilgi yetersizlikleri nedeniyle, sonuçları düşünülmeden ciddi yanlışlar yapılmakta, Anadolu'nun Türklüğünün simgesi olan birçok tarihi kanıt anlaşılması mümkün olmayan bir şekilde yok edilmektedir.
Bu tahribatın bir şekli de, bir çok öz be öz Türkçe köy, kent isminin, Ermenice ya da Kürtçe zannedilerek değiştirilmesidir. Oysa bu isimler Anadolu'daki Türk varlığının derinliğinin ve yoğunluğunun tarihi kanıtlarıdır.
Örneğin, Adıyaman'ın merkeze bağlı Kartı köyünün ismi Ağaçkonak olarak değiştirilmiştir. Oysa Kartı/ Kardu(k) Orta Asya'da Tiyanşan'da bir Türk köyünün adıdır ve Anadolu'da bu isimli daha pek çok köy mevcuttur.

Bunun gibi, Burdur'da Oğuzhan köyünün adı Bucak, Tefenni'de Yüreğir köyünün adı Yeşilköy, Burdur Gülhisar'da Bayındır köyünün adı, Tarsus'a bağlı Manas köyünün adı Beylice, Artvin, Yusufeli'nde adını Göktürk kitabelerindeki Tünges dağından alan köyün adı Yukarıyamaç olarak değiştirilmiştir.

Yüreğir ve Bayındır 24 Oğuz boyundan ikisinin adlarıdır. Manas ise ünlü Kırgız destanının ve bu destandaki kahramanın adıdır.
Aynı şekilde, Tunceli Çemişkezek'te Türkkaravenk köyünün adı Aşağıbudak, Diyarbakır Bismil'de Türkdarlı (Türkyurdu) köyünün adı Aşağıdarlı, Karsın Digor ilçesine bağlı Türkeşen köyünün adı Kırdamı, Ağrı'nın Eleşkirt ilçesine. bağlı Türkali köyünün adı Dikendere, Mardin'de Reyhanlı Türkmen aşiretince kurulmuş Reyhaniye köyünün adı Fesleğen olarak değiştirilmiş, bu köylerin Türklükle tarihi bağları yok edilmiştir.

Ardahan ve Göle ile, Ağrı'nın Tutak ilçesine bağlı Hive Türkleri tarafından kurulmuş Hive adlı 3 köyün ve Tunceli'nin Mazgirt, Urfa'nın Bozova, Elazığ'ın Palu ilçelerine bağlı Kaçar Türkleri tarafından kurulmuş Kaçar isindi 3 köyün adları da değiştirilmiştir. Kaçarlar Anadolu Türkmeni Şah İsmail'in İran'da kurduğu Türk Safavi devletini yönetmiş bir Türk boyudur.
Bu birkaç örnek dahi, Türkiye'nin milli kültür politikasının ne denli temelsiz ve yanlış olduğunu göstermeye yeterlidir.
Bu köylerin Türkçe olan asli isimlerinin iade edilmesi Devletin, Türklüğe ve ulusuna karşı bir görevidir.

Anadolu'da yüzlerce yerleşim merkezi Türk oymak, yer, kişi adlan taşımaktadır. Bunlar Türklerin Anadolu'ya ne denli yoğun bir nüfusla geldiğini göstermektedir. Örneğin Ankara şehri ismini Baykal gölüne dökülen Yenisey nehrine kan-şan Ankara (angara) nehrinden almaktadır. Harran ovasının adı, Orta Asya da Cu vadisindeki Harran Cuvan (ak-tepe) şehrinden gelmektedir. (Prof. Dr. Bahaeddin Öğel İsi. Önce Türk Kültür Tarihi, sf. 321) Hatay Orta Asya Türklerinde, Başkurtlar-da boy adıdır. Artvin, öz Türkçe bir kelime olup anlamı 'bin tepe'dir. Hopa ilçesinin ismi bir Türk boyunun adıdır. (Hopan) Anadoluda'ki Seyhan ve Ceyhan ırmakları isimlerini Orta Asya'daki Seyhun ve Ceyhun ırmaklarından almaktadır.

Bir sonraki bölümde, Anadolu'da Türk boyu oymak, kişi, yer adları taşıyan yerleşim merkezlerinin listesi verilmektedir. Artvin, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illeriyle ilgili listeler Lazlar bölümünün sonunda verilmiştir.

Kaynakça
Kitap: TÜRKİYE'NİN ETNİK YAPISI
Yazar: Ali Tayyar Önder
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Osmanlı İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir