Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Yeniçeri Ocağı Ve Bektaşi Dergahlarının Kapatılması

Burada Osmanlı İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Yeniçeri Ocağı Ve Bektaşi Dergahlarının Kapatılması

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Ara 2010, 18:22

YENİÇERİ OCAĞI VE BEKTAŞİ DERGAHLARININ KAPATILMASI

Yeniçeri Ocağı, Osmanlı Devleti'nin Rumeli'ye doğru yayılması ve bununla beraber asker ihtiyacının artmasına paralel olarak kurulan ve ileride devletin en önemli kurumlarına asker ve sivil yöneticiler yetiştiren bir yapılanma içinde I. Murat Bey zamanında kuruldu. Bu sistemi Osmanlılar Anadolu Selçuklular'ındaki hassa ordusunu örnek alarak Çandarlı Kara Halil Paşa ve Molla Rüstem'in önderliğinde yapılandırmalardır. Bu Ocağa asker sağlamak için Acemi Oğlanlar Ocağı kuruldu. Savaşlarda esir alınan Hıristiyan gençler 3-8 yıl arasında Anadolu'daki çiftçi aileler yanında eğitim gördükten ve Müslüman olduktan sonra Acemi Ocağı'na, sonra da Yeniçeri Ocağı'na geçerlerdi.

Başlangıçta Ahilik üzerine kurulan Yeniçeri Ocağı daha sonra Bektaşiliğe tabi olmuştur. Prof. Fuat Bozkurt'a göre Osmanlılar'ın Bektaşiliği seçmesi Şeyh Edebali ile olan ilişkisine dayanır. Şeyh Edebali Eskişehir'de tekkesi bulunan bir dervişti. Osman Bey, Şeyh Edebali'nin kızı ile evlenmiştir. Edebali hem Ahiler'in Şeyhi hem de Baba İlyas'ın Halifesi idi. Böylece Osmanlı, Ahiler'in etkinliğinden yararlanmıştı. Ahiler ise Hacı Bektaş Tekkesi'yle sıkı bağlantı içinde idiler, Böylece hem Ahi Ocağı'nın hem de Hacı Bektaş Tekkesi'nin desteğini sağladı. "Yeniçeri Ocağı'nın yarısı kırmızı yarısı sarı sancağının ortasında Zülfikar amblemi vardı."

"Her orta, saraydaki görevinin adını taşır, seferde ise farklı bir adla anılırdı. Önceleri 84. ortaya Sünni İmamlar tayin edilmekteydi, fakat 8 Bektaşi babasının Ocağa kabul edilmesiyle bunların etkisi giderek azaldı. Bektaşiler 89. Orta'ya katılmış ve en kıdemli Bektaşi babası yüksek askeri rütbeyle onurlandırılmıştı. Bunlar verdikleri vaazlarda şehitlerin cennete gideceğini tekrarlayıp dururlardı. Çok rağbet gören Bektaşiler 1826 yılına kadar yeniçerilerin koruması altında kaldılar." "Bektaşi dedebabası yüksek bir rütbe ile taltif edilmiş, 8 Bektaşi derviş 99. Orta'ya alınarak Şehzade Camii yakınlarındaki Yeni Odalar'da kalmaları sağlanmıştı. Resmi törenlerde Bektaşi dedebabası yeniçeri ağasının önünde yer alarak İmparatorluk ve onun savaşları için yüksek sesle dualar okur, diğer dervişler de buna hep bir ağızdan katılırdı. Bektaşiler'in simgesi olan Teber (iki başlı balta) bu orta tarafından da simge olarak kabul edildi." Yeniçeriliğin Bektaşilikle ilgileri ocaklarının kapatılmasına kadar sürmüştür. Bunların ocaklarına Ocağ-ı Bektaşiyan; kendilerine de Taife-i Bektaşiye, Güruh-u Bektaşiye, ocaktaki terfi derecelerine göre silsile-i Tarik-i Bektaşiyan gibi tabirler kullanılırdı.

Kaynakça
Kitap: Osmanlı Belgelerinde KIZILBAŞLAR HAKKINDA İDAM ve SÜRGÜN FERMANLARI
Yazar: Cemal CANPOLAT
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Osmanlı İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir