Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

M. Murat (1574-1595)

Burada Osmanlı İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

M. Murat (1574-1595)

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Ara 2010, 18:17

M. MURAT (1574-1595)

III. Murat'ın babasının ardından yaptığı ilk iş cülus bahşişi dağıtıp 5 kardeşini boğdurması oldu. Kendisi saltanatı boyunca istanbul'dan ayrılmamıştır. Çevresindekilerin, haremdeki kadınların, şeyh ve kadıların etkisi altında kalmıştır. Babasının döneminde olduğu gibi Sokollu Mehmed Paşa onun döneminde de Veziriazam olarak görevine devam etmiştir. Sokollu Mehmed Paşa'nın istememesine rağmen iran seferi hazırlıkları başlatıldı. Bu girişimler o dönemde ekonomik sorunların şiddetini arttırdı. 1579'da Sokollu Mehmed Paşa suikast sonucu öldürüldü. 1584-1586 yılları arasında İstanbul'da büyük bir veba salgını vardı. Bu salgın sırasında Buharalı Nakşibendi ulularından Taşkendli Şeyh Ahmed Sadık da vebadan öldü. Cenazesi, III. Murat'ın buyruğuyla devlet töreni yapılarak kaldırıldı.

"Onun döneminde rüşvet olayları alabildiğine yaygınlaşmıştır. İstanbul'da karaborsacılık yaygınlaşmıştır ve Haliç'te bulunan Muhtekir ve Madrabaz ambarları III. Murat'ın fermanıyla yıkılmıştır. Bu olaydan sonra tahıl ve zahire fiyatları yarı yarıya düşmüştür." Döneminin önemli olaylarından birisi de 26 Ocak 1593'te ulufe divanında, sipahilerin mevaciplerini alamadıkları için Divanhane'ye yönelip ortalığı birbirine katmaları olmuştur. Veziriazam Siyavuş Paşa ile Başdefterdar Emin Paşa'nın ve Harem Kethüdası Canfeda Kadın'ın başını istediler. Bir Kazasker Kur'an hükümlerinden bahsedip yatıştırmak isteyince, "Biz anı biliriz, gerekmaz!" dediler. "Kafir olursunuz!" dendiğinde ise "Biz çoktan kafir olduk. Hemen bize defterdarın ve Kethüda Kadı'nın başlarını getirin!" yanıtını verdiler. Başdefterdarın seyyid olduğu, şer'en idam edilemeyeceği hatırlatıldığında, "isterse Hasan ve Hüseyin olsun!" diye bağırdılar. Bostancıların ve yeniçerilerin gelmesiyle kapılar kapatılıp içerde katliam yapıldı. Toplanan cesetler denize atıldı. (Bu Mülkün Sultanları-Oğlak Bilimsel Kitaplar-Necdet Sakaoğlu-1999-İstanbul)

"III.Murat döneminde rüşvet işleri halletmek için öncelikli hale gelmeye başladı. Tefecilik (Ribahorluk) yaygınlaşmaya başladı ve bundan da yöneticiler pay alıyorlardı. III. Murat en fazla cariyesi ve çocuğu olan Padişah olarak bilinmektedir." Döneminde gümüş paranın değeriyle sürekli olarak oynanmış ve enflasyon sorunu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden de kapıkulu ayaklanmaları görülmüştür. Onun döneminde ilk defa Kapıkulu Ocakları'na Acemi Ocağı'ndan yetişmeyen kişilerin alınmasıyla ocak disiplini büyük darbe almıştır. Yine aynı dönemde Anadolu'da beslenme, güvenlik ve salgın hastalıklar önemli sorunlardı. Bu dönemde İstanbul yoğun göç almaktaydı. III. Murat üzerinde etkisi olanlar Safiye Sultan, Harem Kethüdası Canfeda, Vekilharç Raziye kadınlar, annesi Nurbanu Sultan ve Yahudi Ester Kira idi. 16 Ocak 1595'te öldü ve yerine III. Mehmed geldi. III. Murat'ın 19 şehzadesi boğduruldu. 27 kızı ile bazıları hamile 200 odalığı Eski Saray'a gönderildi. Tarih-i Selaniki'de çocuklarının sayısının 100 dolayında olduğu belirtilmektedir. III. Murat'ın Nakşibendi Şeyhi Şaban Efendi'ye yakınlığı vardı.

Kaynakça
Kitap: Osmanlı Belgelerinde KIZILBAŞLAR HAKKINDA İDAM ve SÜRGÜN FERMANLARI
Yazar: Cemal CANPOLAT
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Osmanlı İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir