Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Cengiz Han Destanı

Burada Cengiz Han İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Cengiz Han Destanı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 21:11

Cengiz Han Destanı

Cengiz Han, Bir Moğol Bahadır


Cengiz Han, baba tarafından Oğuz Han'a dayanmaktadır; ana soyundan da Altın Han'a varmaktadır. Altın Han, Akdeniz'de Malta'da hüküm sürmektedir. Çok güzel bir kızı vardır. Altın Han dillere destan olan bu çok güzel kızını güneş yüzü görmeyen, hiçbir yanından iç tarafına ışık sızdırmayan bir saraya kapatıp gözlerden ırak tutmaktadır. Günlerden bir gün bütün dikkatlere rağmen gün ışığı, Altın Han'ın güzel kızını bulur. Kızın bu gün ışığından bir çocuğu olacağını anlayan Altın Han utancını ve yüz karasını kimseye göstermemek için kızını kırk cariye ile birlikte bir gemiye koyar denize salar.

Gemiye denizde bir kahraman rastlar. Bu kahramanın adı Tumavi Mergen'dir. Altın Han'ın kızını görür görmez beğenir alır. Kızın bir oğlu olur. Adını Dobun Bayan koyarlar.

Altın Han'ın kızının Tumavi Mergen'den de çocukları olur. Bunları da Bilgidey ve Büdenedey diye çağırırlar. Dobun Bayan büyür, evlenecek çağa gelir; evlendirirler. Alanguva adında bir güzel kız alırlar. Dobun Bayan'ın Alanguva'dan üç oğlu olur. Bundan sonra Dobun Bayan ölür.
Dobun Bayan'ın ölümünden bir müddet sonra onun bir nur halinde yeniden dünyaya döndüğü anlaşılır. Bu nur halinde dönüşten sonra yine Alanguvan'ın kocası olmuştur ve Alanguva bir erkek çocuk daha doğurmuştur. Bu çocuğun adını Cengiz koyarlar.

Cengiz doğunca ruhu nur halinde dünyaya dönmüş olan Dobun Bayan, kurt halinde dünyayı bir daha terk eder. Fakat en çok kardeşleri Cengiz'in hem nurdan doğmuş olduğuna hem de kendi kardeşleri olduğuna bir türlü inanmak istemezler. Kardeşlerine türlü eziyetler ederler. Fakat halk ötekilerden çok Cengiz'i sevmektedir. Bir gün Cengiz kardeşlerinden kurtulmak için kaçar dağda yaşamağa başlar. Türk boyları aralarında temsilciler seçerek Cengiz'e gönderirler ve yaşamakta olduğu dağda Cengiz'i bulup kendilerine han seçerler.

Cengiz Han bütün ömrünü yurduna ve milletine verir; çalışıp didinir dünyanın en büyük ve en sağlam devletlerinden birini kurar. Sonunda bu devleti çocukları arasında taksim ederek ölür.

Kaynakça
Kitap: CENGİZ HAN
Yazar: Mehmet F. Tufan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Cengiz Han Destanı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 21:12

Cengiz Han Destanı'nın İslami Tarza Dönüştürülmüş Olanı

Bu rivayete göre Cengiz'in bir adı da Timuçin'dir.

Doğacağını çok önceden kahinler haber vermişlerdir. Doğduğu zaman da, babası, Tatar hanlarından Timuçin'i mağlup etmiştir. Bu yüzden doğan oğlunun adını Çimuçin (Timuçin) koyar.

Tıpkı Davut Peygamber gibi Timuçin de on yedi yaşına kadar çobanlık yapıp dağda bayırda sürüsünü otlatır. Babası ölünce de halk Timuçin'in kendilerine han olmasını ister. Zaten Timuçin'in Han olarak seçilmesini Tanrı da buyurmuştur.
Evliyalardan Abız gelerek Timuçin'e Cengiz adını vermiş ve bütün dünyayı fethedip efendisi olacağını muştulamıştır.

Bu sırada bir kuş ötmeye başlamış ve öterken:

"Cengiz! Cengiz!.." diye haykırmıştır.

Bunun üzerine hanlığı kabul eden Cengiz evliyanın dediklerini doğrulamıştır.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Cengiz Han İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir