Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Moğol Ordusunun Özellikleri

Burada Cengiz Han İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Moğol Ordusunun Özellikleri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 20:28

Moğol Ordusunun Özellikleri

Moğol ordusunu farklı yapan, günümüzde modern silahlarla bile yapılması imkansız olan fetihleri yapmış olmasıdır. Bu kazanım, Moğolların savaşçı karakterinden kaynaklanıyordu. Ancak Cengiz Han'ın bu büyük başarısının altında bir başka neden daha vardı. Cengiz Han, dönemine kadar Moğollar dahil, Asya'da bütün kabileler birbirlerine düşmandı ve birlik sağlanamıyordu.

Cengiz Han, düşmanlarının bu karmaşık yapılarından ve birlik oluşturamamasından faydalanmıştır. Cengiz Han öncesinde Moğol savaşçıları daha çok hafif silahlarla donanmıştı. Cengiz Han, Moğollara dünyayı ele geçirme ülküsünü kazandırdıktan sonra, Moğollar, Çinlilerden öğrendikleri teknikleri de kullanarak Moğol ordusunu yenilmez bir hale getirmişlerdir. Cengiz Han, Çin savaş teknikleri ve tak-tiklerinden yararlanmıştır. Moğollar, Cengiz Han'ın bayrağı altında birleştikten sonra savaş tekniklerine çok önem vermişlerdi. Mancınık kullanma, humbaracılık (tünel kazma), kuşatma gereçlerini ve silahlarını edinme konusunda gayret gösteriyorlardı.

Moğollar için en önemli konulardan biri de ganimet paylaşımı olmuştur. Cengiz Han askerlerine, kendilerine karşı koyan, direnen ve savaşan düşmanlarına istediklerini yapma hakkı tanımıştı. Bütün askerler sınırsız bir yağma ve sınırsız bir öldürme hakkına sahipti. Moğollar, çevrelerindeki ülkelerde inanılmaz vahşet görüntüleri yaratmalarına rağmen kendi toplumlarında ciddi bir şekilde barışçıl bir düzen vardı.

Moğollar bölünmüş ve içlerinde sorunlar olan ülkelere saldırıyordu öncelikli olarak. Cengiz Han, bu tür devletlerin ele geçirilmesinin daha kolay olduğunu biliyordu. Moğollar belli disiplinler içinde hareket ediyordu ve disiplin yasalarla uygulanıyor ve korunuyordu. Moğollardan sonra kurulan Türk devletlerinin bu sistemi Moğollardan aldığı ve kendi devletlerinde kullandığı söylenmektedir.

Moğollar, ele geçirdikleri ülkelerden de birçok şey öğrenmiştir. İşgal ettikleri ülkeler belirli bir merkezden yönetilemeyecek kadar geniş bir alanı kaplamaktaydı. Moğollar devlet yönetimi konusunda deneyimsizdi. Bu kadar büyük toprakları ve farklı ülkeleri bir arada yönetme güçlüğü çekiyorlardı. Moğolların devlet işlerini yürütecek ne devlet adamları ne de devlet memurları vardı. Moğolların kurdukları İmparatorluk, Büyük İskender'in imparatorluğundan dört kat daha büyüktü.

Harzemşah İmparatorluğu topraklarına girdiğinde Cengiz Han'ın sadece 200 bin askerlik ordusu vardı ve bu kuvvetle bir milyon bölge insanını öldürmüştür. Bu 200 bin kişilik ordunun bir kısmı Avrupa içlerine yönelmiş ve Viyana kapılarına kadar ulaşmıştır. Sonrasında başka Moğol kuvvetleri de çok kez Avrupa içlerine seferler düzenlemiş, akınlar yapmıştır.

Kaynakça
Kitap: CENGİZ HAN
Yazar: Mehmet F. Tufan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Cengiz Han İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir