Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Moğollar'da Dini ve İnanış

Burada Cengiz Han İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Moğollar'da Dini ve İnanış

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 20:20

Moğollar'da Dini ve İnanış

Moğollarda birden çok din ve inanç anlayışı olduğu bilinmektedir Totemizm, Şamanizm, Budizm ve Hristiyanlık bu inançlar arasındaydı. Totemizmde, kutlu olduğu kabul edilen totemlere inanılırdı. Bunlar, insan veya hayvan olabilirdi. Şamanizm inancında iyi ruhların desteğini sağlamak, kötü ruhlardan korunmak temel olarak alınmıştır. Güneş, Ay, gökyüzü, su, ağaç, dağ bu inanç içinde kutsal kabul edilirdi. Bu inanç sisteminde ayin ve törenlerin önemli bir yeri olmuştur. Ayin ve törenleri yönetenlere kam veya şaman adı veriliyordu. Kamlar (şamanlar) fal bakar, büyü yapar, kehanette bulunurlardı Moğollar, egemen oldukları topraklarda yaşayan Müslümanlara hoşgörü göstermiştir.

Altın Ordu Devleti döneminde Berke Han İslamiyet'i kabul etmişti Timur ve Babür devletleri dönemlerinde İslamiyet'in Asya'daki etkisi artmıştır. Babür Devleti zamanında bu etki daha da fazlalaşmıştır. Ancak bütün bu devletlerin toplum hayatında, din ve inanç konusunda hoşgörülü bir durum vardı.

Hindistan'da hüküm süren Türk hanedanlarından birinin beyi şunları söylemiştir:

"Din ve devlet birbirinden tamamen ayrı şeylerdir. Bunlardan birincisi kadılara ve müftülere, ikincisi ise beylere (hükümdarlara) ait konulardır."

Kaynakça
Kitap: CENGİZ HAN
Yazar: Mehmet F. Tufan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Cengiz Han İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir