Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Moğollar'da Devlet Yönetimi

Burada Cengiz Han İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Moğollar'da Devlet Yönetimi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 20:18

Moğollar'ın Devlet Yönetimi

Birlikte yer alan devletler, kurucularının etnik kökeni ve kuruldukları yerler bakımından birbirinden farklıydı. Ancak yönetim şekilleri, ana özellikleriyle birbirine benzemekteydi. Moğollar, devlet yönetiminde Uygur Türklerine görev vermişti. Moğollarla Türkler bir arada yaşamıştır. Bu nedenle Moğolların üzerinde Türk kültürünün etkisi fazladır.

Moğol Devleti'nin başında bir hükümdar bulunurdu. Hükümdarın çok geniş yetkileri vardı. Hükümdarlık babadan oğla geçerdi. Devlet, Cengiz Han'ın koyduğu yasalara (Cengiz Yasaları) göre yönetilirdi. Moğollarda, hükümdarın başkanlığında toplanan ve Kurultay adı verilen bir meclis vardı.

Kurultay'da boy beyleri, kabile başkanları ve devlet ileri gelenleri bulunurdu. Kurultay'da, devletin başına geçecek kişinin hanlığı kabul edilirdi. Bundan başka diğer devlet işleri de görüşülür ve karara bağlanırdı Moğollarda askerlik çok değerliydi Moğollar, askerlik teşkilatında, Türklerden öğrendikleri onlu sistemi kullanmaktaydı. Moğollardaki devlet yönetim sistemi, Altın Ordu Devleti'nde de değişmeyerek devam etmiştir. Çünkü bu devlet, Moğol İmparatorluğu'nun bir devamıydı.

Timur Devleti'nin kurucusu ve lideri olan Timur, bir Moğol hükümdarının sahip olduğu bütün yetkilere sahipti ancak "han" soyundan olmadığı için, "han" değil "emir" unvanı kullanıyordu.

Timur Devleti'nin yönetiminde bir yandan Cengiz Yasaları uygulanmakta, diğer yandan da Türk geleneklerine bağlılık devam etmekteydi. Timur Devleti'nin ordu yapısı, Moğol ordusu ile aynıydı. Ancak, Timur'un ordusunda filler de bulunuyordu. Filler o dönemin tankları gibiydi. Babür Devleti'nin başındaki hükümdarlar padişah unvanı kullanıyordu. Bu hükümdarların geniş yetkileri vardı.

Resim

Moğollar, Doğu'nun ve Batı'nın zenginliklerini yağmalamışlardır.

Kaynakça
Kitap: CENGİZ HAN
Yazar: Mehmet F. Tufan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Cengiz Han İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 1 misafir