Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Cengiz Han Asya Devletlerine Dehşet Saçıyor

Burada Cengiz Han İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Cengiz Han Asya Devletlerine Dehşet Saçıyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 20:00

Cengiz Han Asya Devletlerine Dehşet Saçıyor

Cengiz Han'ın kanlı seferleri devam ediyordu.

Bir sonraki hedefi Semerkant kenti oldu. Moğol ordusu bu kente girdikten sonra, kentin büyük kütüphanesini yakarak içinde bulunan binlerce kitabın yok olmasına neden olmuştu. Sonrasında, Göksaray kenti de kuşatıldı ve bu kent de teslim olmak zorunda kaldı. Aynı dönemde başka güzergahlar üzerinde hareket eden, Cengiz Han'ın komutanları Siriderya bölgesindeki Sığnak, Cende ve Barçınlıgkent'i de zapt etmişlerdi.

Hâlâ Moğollardan kaçmakta olan Alaaddin Muhammed'in peşine Moğol ordusunun komutanlarından Cebe Noyan ile Sübedey Noyan gönderildi. Kaçan hükümdarın peşinde 30 bin kişilik Moğol ordusu vardı ve onu Irak bölgesine kadar takip ettiler. Diğer yandan Cengiz Han, oğlu Çağatay'ın komutasına kuvvetli bir Moğol gücü vererek onu Harzem-şahlar devletinin en önemli merkezi olan Ürgenç'e gönderdi. Onun ardından aynı bölgeye diğer oğlu Cuci'yi de gönderdi. Moğollar bu kenti altı ay kuşatma altında tuttu. Sonunda ele geçirilen kent, Moğolların diğer kentlere yaptığı gibi, yakıldı, yıkıldı ve yok edildi.

Bu seferin ardından Harzem, Maveraünnehir ile Horsan bölgeleri ve diğer bütün doğu da kalan İslam ülkeleri Cengiz Han'ın Moğollarının boyunduruğu altına girmiş oldu. Harzemşah'lar Alaaddin Harzemşah'ın ölümünden sonra da Moğollara karşı savaşmaya devam etmiş ve bu savaşlar Cengiz Han öldükten sonra da sürmeye devam etmiştir.

Cengiz Han'ın İslam coğrafyasında yapmış olduğu bu savaşların ardından, sadece Batılılar değil, bu coğrafyanın insanları da Cengiz Han'ı soykırımcı biri, bir barbar ve "Vahşi Moğol" olarak tanımlamaya başlamıştır.

Kaynakça
Kitap: CENGİZ HAN
Yazar: Mehmet F. Tufan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Cengiz Han İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir