Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kubilay ve Çin'de Yüan Sülalesi

Burada Cengiz Han İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Kubilay ve Çin'de Yüan Sülalesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 19:51

Kubilay ve Çin'de Yüan Sülalesi

Büyük Kağan Kubilay'ın, devlet merkezini Karakurum'dan Pekin'e alması ve asıl Moğol bölgesinin de bu merkeze bağlanması ile Türk ve Moğol milletleri arasındaki ilişkiye bir set çekilmiş ve bunlar arasında uzun zamandan beri devam eden bağların her konuda gevşemesine ve tamamen kesilmesine neden olmuştur. Bu tarihten itibaren bu iki millet arasında meydana gelen ilişkiler, her yerde ve dönemde milletler arasında görülen doğal sınırları aşmamış ve gerek etnik ve gerekse kültür bakımından, kuvvetli bir etkiye yol açmamıştır.

Cengiz İmparatorluğu merkezinin zayıflaması neticesinde meydana gelen parçalardan, merkezi Pekin olan doğu kısmının tarihi, Çin milletinin tarihi ile karışmış, batı kısım ise daha Moğol imparatorluğunun kurulmasından evvel ortada olan Türk toplulukları etrafında toplanmasına neden olmuştur.

Cengiz imparatorluğu, büyük kağanlardan Cengiz, (1206-1227), Ögedey (Oktay, 1227/1241), Güyük (1246-1248), Müngge (Möngke, Mengü, 1251/52-1259) ve kısmen Hubilay (Kubilay, 1264-1294) devirlerinde, kuvvetli bir merkeze bağlanmak suretiyle, birliğini korumayı sağlamıştır. Müngge (Mönke, Mengü) Kağan ölürken, kendisine halef olarak küçük kardeşi Arık Buğa'yı seçmişti. O esnada Çin'deki orduların başında bulunan Kubilay, Şang-tu'da ordudaki beylerden oluşan bir kurultay yaparak kendisini kağan seçtirdi. Başkent olarak Pekin'i seçti.

Karakurum'da bulunan Arık Buğa, geleneğe karşı davranan bu kurultayı tanımamıştı. İmparatorluğun diğer tarafları da bu konuda Arık Buğa'nın yanında olmuştu. Fakat Kubilay, Arık Buğa'yı yenerek, durumu kendi lehine çevirmeyi başarmıştı. Kubilay uzun mücadelelerden sonra Güney Çin'i de kendi egemenliği altına almayı başarmış oldu ve sülalesi, Yüan ismiyle, Çin tarihinde bir dönemde önemli rol oynadı. Kubilay büyük kağan özelliği ile imparatorluğun diğer kısımlarını da kendine bağlı saymaya devam etmiş ve İran İlhanlıları uzun bir süre bu zorunluluğu kabul etmişlerdir. Ancak bu sülale Çinlileşerek Moğol İmparatorluğu'nun lideri olma özelliğini kaybedince etkisini de yitirmiştir. Çin Hükümdarı olarak hareket ettiğinden, Moğollar üzerinde egemenliği kalmamıştır.

Kaynakça
Kitap: CENGİZ HAN
Yazar: Mehmet F. Tufan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Cengiz Han İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir