Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Cengiz Han'ın Çinlilerle Savaşı

Burada Cengiz Han İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Cengiz Han'ın Çinlilerle Savaşı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 19:50

Cengiz Han'ın Çinlilerle Savaşı

Moğol ordusu Gobi çölünü geçmişti. Hızlarını hiç düşürmeden Çin topraklarına girmişti Moğol ordusu. Çin topraklarını ciddi bir karşı koyma olmadan geçmişlerdi. Cengiz Han'ın yeni hedefi Pekin kenti olacaktı.

Bu sırada Çin hanedanlığının saldırıdan haberi yoktu ve Cengiz Han'a bir mektup göndererek şunları söylemişlerdi:

Sizi ülkeniz bir avuç kumdan ibarettir, bizim imparatorluğumuz ise ucu bacağı olmayan bir okyanustur. Sizden korkmamız gerektiğini söylemeye nasıl cüret edersiniz. Ama kum fırtınası, Çin denizini ele geçirecekti.
Cengiz Han'ın ordusu Pekin kentine doğru seferdeyken, karşısına muhteşem savaş taktikleri donatılmış olan Çin ordusu çıkmıştı. O dönemin en ileri tekniklerini kullanarak ürettikleri silah ve teçhizatlar ile Moğolları çok uğraştırıyorlardı. Çinliler, Moğol atlıların geçeceği yolların üzerine çiviler döşemişti. Bu çivili mayınlama Moğol atlılarını bezdirmeye başlamıştı. Ancak bütün bunlar Cengiz Han'ı yıldırmamıştı.

Bu sırada Çin İmparatorluğunun esareti altında yaşamaktan bıkmış olan bölgesel kabileler de Çinlilere karşı Moğolların ordusuna katılmıştı. Moğol ordusunun acımasız ve kanlı çatışmaları Çinlileri hem şaşırtmış hem de korkutmuştu. Hayatlarında bu kadar vahşice savaşan askerleri daha önce görmemişlerdi. Öylesine büyük bir vahşet yaşanıyordu ki Çin topraklarında, Moğol ordusu geçtiği yerleri bir daha iflah olmaz bir şekilde talan ediyor, yakıyor, yıkıyordu.

Bu savaşlar sırasında Cengiz Han ordusunun askerlerine şu şekilde sesleniyordu:

"Hayatımdaki en büyük zevk benim için, düşmanın başını ezmek, önüme katıp savurmak, onun peşine düşüp kovalamak, onlara ait olanları almak, Onların destekçilerinin yaktıkları ağıtları duymak ve onların en güzel kadınlarına sahip olmaktır."

Moğol saldırıları sırasında Pekin, Çin İmparatorluğu'nun en muhteşem şehirlerinden biriydi. Nüfusu 350 bin kadardı. Kentin ipek satan çarşıları, muhteşem görkeme sahip sarayları, insanlarla dolu sokakları vardı. Orta Asya bölgesinin başkenti gibiydi. Kentin duvarlarının yüksekliği 12 metreydi. 40 kilometre uzunluğundaki kent surları, kentin bir düşman tarafından asla düşürülemeyeceği izlenimi veriyordu.
Moğollar düşmanın yüksek duvarları ile nasıl baş edeceklerini biliyordu.

Cengiz Han, kentin duvarlarının önüne geldiğinde şunları söylemişti:

"Adamlarım benden rüzgar kadar hızlı dövüşmeyi öğrendi, burada da bir kurdun çevikliğinde savaşacaklardır."

Cengiz Han'ın askerleri duvarın kenarında kamp kurmaya başlamışlardı. Cengiz Han, kenti düşürebilmek için esir edilen Çinli mühendislerden yararlanma yoluna gitmişti. Hareketli saldırı kuleleri hazırlanmıştı. Mancınıklar ile ordunun gücü daha da pekiştirilmişti. Onun amacı kentin çok uzun süre ile kuşatma altına alınmasıydı. Zamanın kendileri lehine olduğunu biliyordu Moğollar. Bu dönemde yiyecek sıkıntısı çeken Pekinliler arasında yamyamlık yapanlar bile olmuştu.

Resim
Moğollar dev bir savaş gücüne sahiplerdi.

Cengiz Han için büyük saldırı anı gelmişti. Moğol ordusu kana susamış bir halde savaşmak için bekliyordu. Cengiz Han, "Esir olanların canlarını bağışlayın, karşı çıkanları da öldürün." demişti savaşçılarına. Kuşatma aylardan beri sürmesine rağmen, surların üzerinde tam donanımlı Çin askerleri savaşmak için bekliyordu. Cengiz Han'ın beklediği gibi karşılık veriyordu Çin askerleri. Duvarlara tırmanmaya çalışan Moğol askerlerinin üzerine ok yağdırıyorlardı. Saldırının en önemli anında, savaş arabalarını surlara doğru Çinli esirler sürmeye başlamıştı. Cengiz Han'ın düşündüğü gibi olmuştu. Şimdi Çin askerleri, arabaları itmekte olan Çinli esirleri okluyordu. Sonrasında, ağır taş gülleri atan mancınıklar harekete geçmişti. Büyük taşlar, Pekin kentinin duvarlarını parçalıyordu.

Çinliler de bu arada boş durmuyordu. İleri teknikleri kullanarak ürettikleri, petrol ve farklı kimyasal maddelerden yapmış oldukları yangın bombalarını Moğolların üzerine atıyordu. Cengiz Han. Durumun zorluğunun farkına varmış ve askerlerine, bedeli ne olursa olsun, surlardan gedik açılarak kentin içine girilmesi emrini vermişti. Çinli esirler kentin surlarına uzun merdivenleri dayamayı başardığında, vahşi Moğol askerleri merdivenlerden tırmanmaya başlamıştı. Surlarda gedikler açılmıştı ve Moğol askerleri gediklerden, kentin içine sızmayı başarıyordu. Moğollar kentin surlarına kendi bayraklarını dikmeye başladığında, bayrakları gören Çinli komutanlar utançlarından kendilerini öldürmeye başlamışlardı. Artık zaferinden emin olan Cengiz Han atını kentin sokaklarından sürerek, kent merkezine ilerliyordu. Moğollar, kentte insanlık tarihinin en büyük yağmalarından birine bu şekilde başlamıştı.

Bu dönemle ilgili Batılı kaynaklarda; o donemde kentte bulunan Batılı diplomatlar ve gezginlerin şahitliği ile şunlar yazacaktır:

"Kemikten meydana gelmiş dağlar yükseliyordu kentin meydanlarında, sokaklardan nehir gibi kan akıyordu. Her yer kanla ıslanmış, sokaklar kaygan hale gelmişti. İnsanların eti sokaklarda paramparça ediliyordu." Cengiz Han, kendisine meydan okuyan Pekin kentine vahşice bir ceza vermişti. Artık bütün dünyanın başkentleri Çin'de olanlarla yakından ilgilenmeye başlamıştı.

Kaynakça
Kitap: CENGİZ HAN
Yazar: Mehmet F. Tufan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Cengiz Han İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir