Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Cengiz Han'ın Ordusu

Burada Cengiz Han İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Cengiz Han'ın Ordusu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 19:40

Cengiz Han'ın Ordusu

Cengiz Han'ın ordusunun temel yapısı, hareketli birliklerden oluşmasıydı. Ordunun şekillenmesi "onluk" düzenlerde olmuştur. Bu sistem, günümüzde modern ordularda hâlâ kullanılmaktadır. On, yüz, bin ve on bin şeklinde bölümlere ayrılmış olan Moğol ordusu çok rahat bir şekilde, kısımlar halinde harekete geçebiliyor, ordunun sevk idaresinde büyük kolaylıklar sağlanıyordu.

Onun ordusunda her asker belli bir birliğe bağlıydı ve bulunduğu birlikten başka bir birliğe geçemezdi. Bu emirlere uymayanlar ise cezalandırılıyordu. Bazen zincire vurulmak, bazen de idam edilmek şeklinde cezalar uygulanıyordu. Moğol ordusunun askerleri, savaşa giderken, savaşta gereksinim duyacakları, eşya, yiyecek ve silahları kendileri temin etmek zorundaydı. Bu konuda ciddi bir disiplin vardı. Moğol ordusunun askerleri savaşa iki at ile girerlerdi, yorulan at, diğeri ile değiştirilirdi.

Moğol toplumunda erkekler savaşa gittiklerinde onların görevlerini kadınlar yapmak zorundaydı, kadınlar erkeklerin bütün görevlerini üstlenirdi.
Cengiz Han'ın ordusunun komutanları Cengiz Han'ın yetkileri ile donatılmıştı ve her birinin gücü ordu komutanı gücündeydi. Bu ordular öncü kuvvet olarak düşmana saldırır, ağır silahlı diğer birlikler ise onlardan sonra savaşa katılırdı. Cengiz Han'ın topları vardı ve bu topların etkili olması için çok farklı kimyasal maddeler kullanılırdı ve sülfür o zaman Moğollar tarafından bilinen bir kimyasal maddeydi. Kuşatma altına alınan kentlerin surları toplarla dövülür ve sülfür dolu gülleler atılarak kentin duman altında kalması sağlanırdı. Bu dumanın etkisi güçlü olurdu ve düşman Moğolların kentin içine girmiş olduğunu çeşitli yerleri kundaklamaya başladığını düşünerek savaşmadan teslim olma yoluna giderdi.

Ordu savaş hazırlıklarına başladığında, savaşacak durumda olan bütün Moğol erkekleri orduya çağrılırdı. İmparatorluk içinde yaşayan herkes bu emirlere uymak zorunda kalırdı. Cengiz Han'ın ordusunda çok ciddi disiplin uygulanmaktaydı. Herhangi bir suça karışan Moğol savaşçısı, rütbesine bakılmaksızın hak ettiği cezaya mutlaka çarptırılırdı. Savaş ganimetleri dağıtılırken adalet gözetilir ve herkesin mutlaka eşit pay alması sağlanırdı. Moğol ordusunun askerleri sürekli yarı bir aç şekilde yaşardı. Karnı tok olan askerlerin iyi savaşamayacağı yolunda ciddi bir inanç vardı.

Cengiz Han'ı diğer bütün büyük imparatorlardan farklı yapan onun kendini bir yoktan han yapmasıdır. Ne İskender gibi bir kralın oğludur, ne de diğerleri gibi geçmişinde büyük komutanlıklar ve ordular vardır. Hiçbir zaman askeri eğitim almış bir savaşçı da değildi. Camuka, Moğol ordusunun soylu Moğol subaylarından meydana getirilmesini istiyordu. Timuçin ise bu fikre şiddetle karşı koymuştu. Taraflar birbirleri ile kıyasıya savaşmıştır.

İlk savaşı kazanan da Camuka olmuş ve Timuçin, savaş meydanından kaçarken şunları söylemiştir:

"Ancak ahmaklar ve aptallar kaybedecekleri savaşta direnirler."

Kaynakça
Kitap: CENGİZ HAN
Yazar: Mehmet F. Tufan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Cengiz Han İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir