Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Naiblik ve Kedhüdalik Menşurları

Burada Anadolu Selçuklu İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Naiblik ve Kedhüdalik Menşurları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 26 Ara 2010, 22:39

NAİBLİK VE KEDHÜDALIK MENŞURLARI

LVIII ve LIX uncu vesikaları teşkil eden bu menşurlar sadece birer nümune olarak dercedildiği için yalnız birkaç satırlık kısmım ihtiva eden baş tarafları alınmış ve mütebaki kısımları tay edilmiştir. Bunlardan birincisinde tayinin yapıldığı yer ve şahıs adları zikredilmeyip, bütün işlerin tanzimi ve halkın mesalihinin düzeltilmesi maksadiyle filan şehir filan kimsenin naipliğine verildi. İkincisinde ise "Gorgorum (Beyşehir havalisi) vilayeti naiplik ve kedhüdalığının bir kimse (filan) ye verildiği" cümlelerinden başka malumat yoktur.

Burada birbirinin müradifi olarak kullanılan naip ve kedhüda hükümetin bir vilayet, şehir veya kasabada devletin mümessili olan idarecileri manasındadır. Fakat başkadının emrinde bulunan ve hukuki olduğu kadar idari vazifeleri de bulunan kadılara da naip denir.

Sondan birinci ve ikinci yani LX ve LXI inci vesikalara dair menşurlar olup birincisi Daruz-zafer Aksaray müşrifliğinin, ismi kaydedilmeksizin, bir kimseye, ikincisi de Nureddin Uluğ Kedhüda Müşrif-beg Nuri'nin liyakati, kaleminin dürüstlüğü ve tamahkar olmaması, vilayet işlerine ve reaya ahvaline vukufu, uhdesine aldığı her mühim işi muvaffakiyetle görmesi dolayısiyle saltanata ait binaların müşrifliği ona tefviz edildiğini kaydetmekle iktifa etmektedir.

Kaynakça
Kitap: TÜRKİYE SELÇUKLULARI
Yazar: OSMAN TURAN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Anadolu Selçuklu İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir