Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Hamdullah-i Müstevfi ve Malazgirt Savaşı Bilgileri

Burada Anadolu Selçuklu İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Hamdullah-i Müstevfi ve Malazgirt Savaşı Bilgileri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 22 Ara 2010, 20:24

HAMDULLAH-İ MÜSTEVFİ

Hamdullah-i Müstevfi'nin anlattıkları da kısa ve ehemmiyetsiz haberlerdir. Yalnız adı geçen müellif bize, Bizans imparatorunu tutsak alan Rum asıllı memlük'ün adını veriyor. Bu isim, eserin Tahran baskısında Elfakşut şeklinde görülür. Bu kelimenin aslında Türkçe bazı misalleri olduğu gibi-El-Kavşut olması muhtemeldir.

Kaynakça
Kitap: İSLAM KAYNAKLARINA GÖRE MALAZGİRT SAVAŞI
Yazar: FARUK SÜMER ve ALİ SEVİM
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: HAMDULLAH-İ MÜSTEVFi ve Malazgirt Savaşı Bilgileri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 22 Ara 2010, 20:34

HAMDULLAH-İ MÜSTEYFİ

Tarih-i Güzide


Muhtemelen 1281 yılında doğan Ahmed b. Nasr Hamdullah-ı Müstevfi, Kazvinli olup, Moğollar devrinde İran'da, mühim bölgelerin tahsildarlığını (müstevfi) yapmıştır. Müellif 1350 yılında vefat etmiştir. Onun tarihe dair Zafername ve Tarih-i Güzide ve coğrafya ile ilgili Nüzhetü'l-Kulub adlı eserleri vardır. Malazgirt Savaşı ile ilgili parça Tarih-i Güzide'den alınmıştır. Hamdullah-i Müstevfi bu eserde, halifeler de dahil bütün sülalelerin ayıplanacak tarafları olduğu halde Selçuklular'ın bu ayıplardan münezzeh, halka karşı şefkatli, ülkelerini imar etmeyi seven bir hanedan olduğunu söylemektedir. Müellif bu hükmü verirken aynı zamanda, Selçuklu devrindeki mali durum üzerindeki etraflı bilgisine de dayanıyordu.

Tercüme

Bizans İmparatoru Ermanus İran'a savaşmaya azm etti. Fakat askerinin büyük bir kısmı sıcaktan mahvoldu. İmparator dönerek yeniden askerini düzenleyip savaş için geldi. Sultan Alp-Arslan 12.000 kişi ile onun üzerine gitti. Taraflar Malazgirt'te birbiri ile karşılaştılar ve savaştılar. İmparator Elfakşut (= Elkavşut ?) adlı Rum asıllı bir memluk tarafından esir edildi. Gariptir ki, ordu müfettişi (arız) ordunun sayımı sırasında, onun adını çelimsizliğinden ötürü yazmıyordu.

Sultan:

"Yaz, belki İmparatoru o yakalar" dedi. Bu söz doğru çıktı. İmparator vergi vermeyi kabul etti ve Sultan onun hayatını bağışladı.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Anadolu Selçuklu İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir