Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Aksaraylı Kerimüddin Mahmud ve Malazgirt Savaşı Bilgileri

Burada Anadolu Selçuklu İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Aksaraylı Kerimüddin Mahmud ve Malazgirt Savaşı Bilgileri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 22 Ara 2010, 20:24

AKSARAYLI KERIMÜDDİN MAHMUD

Bu müelliften konumuzla ilgili zengin bir Anadolu rivayeti beklenirdi. Fakat Aksaraylı İran müelliflerinin yazdıklarının kısa ve az değişmiş bir şeklini anlatmaktadır.

Kaynakça
Kitap: İSLAM KAYNAKLARINA GÖRE MALAZGİRT SAVAŞI
Yazar: FARUK SÜMER ve ALİ SEVİM
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: AKSARAYLI KERIMÜDDİN MAHMUD ve Malazgirt Savaşı Bilgiler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 22 Ara 2010, 20:34

AKSARAYLI KERİMÜDDİN MAHMUD

Müsameretü'l-ahbar ve Müsayeretü'l-ahyar


Kerimüddin Mahmud b. Muhammed'in bayatı hakkında pek az bilgiye sahibiz. Bunlara göre müellif, XIII. yüzyılın ikinci yarısının ortalarından itibaren Türkiye Selçukluları Devleti'nin hizmetinde bulunmuş ve memuriyetini, Selçuklu Devletinin sona ermesinden sonra Moğolların hizmetinde de devam ettirmiştir. Müellif 1324 yılında kendi şehri olan Aksaray'da, vefat etmiştir.

Aksarayi Türkiye Selçuklularına dair en önemli tarihi eserlerden birini yazmış olan birkaç müelliften biridir. Müsameretü'l-ahbar ve Müsayeretü'l-ahyar adını taşıyan eseri, umumi bir tarih olup 1323 yılına kadar gelmektedir.

Tercüme

Alp-Arslan büyük cihangirlik faaliyetlerinde bulundu. O, Fadlun ile birlikte Pars'a (Fars) gelip burayı ele geçirdi ve Irak'ı fethetti. Bunlardan sonra 12 bin atlı ile Bizans'a akın yaptı. Bizans İmparatoru Ermiyanus, 50 bin zırhlı atlı ile ona karşı çıktı ve Malazgirt yazısında karşı karşıya geldiler. Sultan bu sırada müneccimleıle istişare etti. Müneccimler, yıldızların birleşme ve tesirleri hakkında ittifak edip savaş için müsait vaktin gelmesi için beklenilmesi fikrini ileri sürdüler. Bu arada Sultan, ilim adamları ve şeyhlerle istişare ettikten sonra onlara istihareye yatmalarını emretti. İlim adamları "Bugün Cumadır, batıda ve doğudaki minberlerde İslam askeri için dua edilmektedir. Müslümanlar için fırsat olan böyle bir gün ve zamanı ganimet saymak gerektir" dediler. Alp-Arslan yaratılışındaki temiz imandan dolayı müneccimlerin sözlerine ehemmiyet vermeyip ilim adamları ile takva sahiplerinin görüş ve düşüncelerine uyarak derhal küffar ordusuna saldırdı. Zafer onun oldu ve savaşı kazandı. Bizans ordusu yenilip kaçtılar. Bizans İmparatoru, memlüklerin en hakiri ve en çelimsizi olan biri tarafından tutsak alındı. Denildiğine göre, Bağdad' da askerlerin teftişi esnasında müfettiş, son derecede küçük, çelimsiz ve gösterişsiz olduğu için, bu memlükü yazmak istememiş, fakat onu gören Sultan "Onu da yazınız, olaki Bizans İmparatorunu tutsak alır" demişti. Kaderin cilvesi Sultana bu sözü söyletmiş ve İmparator bu memlûk tarafından tutsak alınmıştı. Bizans İmparatoru, kendisini tutsak alıp muhafaza altında tutan bu memlüke her gün bin altın vermiş ve bu para sayesinde ölümden kurtulabilmiştir.

Hulasa, Bizans ordusunun yenildiği gün İmparatoru, bukağı vurulmuş olarak Sultanın otağına getirdiler. Sultanın imamı Kirmanlı Ebu'l-Fazl ayağa kalkıp İmparatorun boynuna bir tokat vurdu.

Sultan bunu hoş görmeyip:

"Bu adam bugün 50 bin seçme atının başında olarak Bizans ülkesinin hükümdarı idi. Böyle çirkin bir hareket ona nasıl yapılabilir" dedi. Ebu'l-Fazl da "Ben bunu, küfrü zelil kılmak için yaptım "diye cevap verdi.

Sultan da:

"Hayır, hem 'zelil kavmin büyüğüne acıyınız' dememişler midir?" dedi. Bu şekilde kafir düşmana gösterdiği şefkat, onun imanının çok temiz oluşundan ileri geliyordu. Nihayet Alp-Arslan, oğullarını Bizans ülkesine gönderip kendisi geri döndü.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Anadolu Selçuklu İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir