Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İbnü'l-Kalanisi ve Malazgirt Savaşı Bilgileri

Burada Anadolu Selçuklu İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

İbnü'l-Kalanisi ve Malazgirt Savaşı Bilgileri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 22 Ara 2010, 20:17

İBNÜ'L-KALANİSİ

1160 yılında doğduğu Şam (Dımaşk) şehrinde ölen bu müverrih, XII. yüzyılda Suriye'deki Türk beyleri ve onların Haçlılar ile mücadeleleri hakkında değerli bir eser bırakmakla beraber, Malazgirt Savaşına dair, görüleceği gibi, kısa bir bilgi vermiştir. Fakat asıl belirtilmesi gereken husus, bu kısa bilginin hemen hemen hiçbir değer taşımamasıdır. O derecede ki, İbn-ü'l-Kalanisi bize savaşın hangi ayda vuku bulduğunu dahi bildirmez. Bu böyle olmakla beraber sonraki bazı müverrihler İbn-ü'l-Kalanisi'nin Malazgirt Savaşı'na dair yazdıklarını aynen eserlerine almışlardır.

Kaynakça
Kitap: İSLAM KAYNAKLARINA GÖRE MALAZGİRT SAVAŞI
Yazar: FARUK SÜMER ve ALİ SEVİM
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: İBNÜ'L-KALaNİSi ve Malazgirt Savaşı Bilgileri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 22 Ara 2010, 20:27

İBNÜ'L-KALANİSİ

Zeylü Tarihi Dımaşk


Ebû Ya'la Hamza b. Esed İbnü'l-Kalanisi et-Temimi, Şam'daki büyük ailelerden birine mensuptur. Medrese tahsilinden sonra Türk Börüler Hanedanı devrinde idarecilik mesleğine girmiş, Muhabere Dairesi (Divanü'r-Resail) başkanı olduktan sonra da iki defa Şam şehri reisi olmuştur. Uzun bir ömür geçirdiği anlaşılan müellif 1160 yılında, doğduğu şehir olan. Şam'da vefat etmiştir.

İbnü'l-Kalanisi, Hilalü's-Sabi'nin 1056/57'de sona eren eserine bir zeyl yazmış ve bundan dolayı da tarihine hususi bir isim vermemiştir. Selçuklu devrinde, Suriye'deki Türk hakimiyeti ve bilhassa Dımaşk bölgesi tarihi ile Haçlı Seferleri için birinci derecede değerli bir kaynaktır. Bundan dolayı eserin Arapça aslı yayınlanmış olduğu gibi, Fransızcaya tam, İngilizce'ye de kısmen çevrilmiştir. Bununla beraber biz İbnü'l-Kalanisi'nin eserinde Malazgirt Savaşı'na dair pek az bilgiye rast geliyoruz. Fazla olarak bu bilgilerin o kadar ehemmiyetli olmadığına da işaret etmeliyiz.

Tercüme

Bu yılda (yani H. 463 = 1071) Selçuk oğlu Sultan Tuğrul Bey'in kardeşi Davud oğlu adil Sultan-Tanrı onu yargılasın- Alp-Arslan kuşatmak üzere, 17. Salı günü Haleb önüne kondu. Bu şehrin hakimi Salih oğlu Mahmud idi. Alp-Arslan şehri sıkıştırdı, nihayet Mahmud "aman" talebinde bulunarak huzuruna gitti; ona "aman" verdi ve ikram edip kendisini tekrar şehrin hakimi yaptı. Alp-Arslan 20 Receb'de Malazgirt'e gitmekte olan Bizans İmparatorunu karşılamak üzere Haleb'ten kalkıp Bizans ülkesine yöneldi. Bizans hükümdarını karşılayan Alp-Arslan, hücum edip onu bozguna uğrattı. Anlattıklarına göre Bizans ordusu Rumlardan ve diğer kavimlerden olmak üzere takriben 600 bin kişiden müteşekkil idi. İslam ordusuna gelince, bu da zikrettiklerine göre, Türklerden ve diğer kavimlerden olmak üzere takriben 400 bin kişiden meydana gelmişti. İki taraf kuvvetleri karşılaşınca orada bulunan bir vadiyi dolduracak derecede Bizanslılardan pek çok asker öldürüldü. Bizans İmparatoru, Müslümanlar tarafından tutsak alındı ve Müslümanlar düşmanın hayvanlarım, eşyalarını, silah ve zırhlarını ele geçirdiler. Sultan Alp-Arslan ile tutsak Bizans İmparatoru arasında müzakereler yapıldı. Bunun neticesinde serbest bırakılmasına karşılık onun İslam ülkelerine saldırmaktan vazgeçmesi, tutsakları salıvereceğine dair söz vermesi üzerine hayatı bağışlandı. İmparator serbest bırakılıp ülkesine gönderildi. Denildiğine göre, Bizanslılar onu yakalayıp gözlerine mil çekmişler ve yerine bir başkasını geçirmişlerdir. Bu da onun yaptığı ve kendisine isnat edilen birçok işleri doğru bulmadıklarından ileri gelmiştir.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Anadolu Selçuklu İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron