Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Bütün Selçuklu Ailesinin Maveraünnehr'e İnmesi

Burada Büyük Selçuklu İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Bütün Selçuklu Ailesinin Maveraünnehr'e İnmesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 16 Ara 2010, 22:54

BÜTÜN SELÇUKLU AİLESİNİN MAVERAÜNNEHR'E İNMESİ

Oğuzlar'ın devletlerarası siyasi münasebetlere karışmaları hakkında şimdiye kadar verdiğimiz bilgi ile bundan sonra vereceğimiz bilgi iki bakımdan farklıdır:

1 — Daha önce, Arslan, Selçuklu Oğuzları'nın bir kısmı ile bu işe girişmiş ve ailenin diğer kısmı, ilk yerleştikleri Cend'de kalmıştır. Halbuki, şimdi ailenin geri kalan kısmı da asıl merkezi terk etmiş ve Arşlan'ın bulunduğu havalide bütün Selçuklu ailesinin etrafında toplandığı yeni bir merkez meydana gelmiştir. Arslan Yabgu bundan sonra yeni birleşen bütün Selçuklu ailesinin başı olarak hareket edecektir. Bu suretle onun yetki ve sorumluluğu artmıştır denebilir.

2 — Selçuklu Oğuzları'nın Uc'lardan içerlere geçmesi tamam olmuştur; yani geçiş devresi sona ermiş ve Oğuz Türkleri, «Turan» dan «İran»a tamamiyle geçmişlerdir. Demek ki, Selçuklu ailesinin şimdiye kadar olan hareket ve faaliyetleri bir nevi deneme olmuştur. O zamanın beynelmilel hadiselerine karışan —Arslan'ın başında bulunduğu— ailenin bir kısmı, bu denemeyi başarı ile verdiğine hükmetmiş olacak ki, ikinci yardımdan sonra, geçici olarak geldiği buralardan, çıkış yerleri olan Cend'e dönmek şöyle dursun, oradaki Selçuklular da Maveraünnehr'e gelmişler veya davet edilmişlerdir. Verdiğimiz bu izahatla aynı zamanda Arslan Yabgu'nun buradaki hayat ve faaliyeti neticesinde elde ettiği maddi ve manevi kazançları değerlendirmiş oluyoruz. Gazi hayatı sürerken uc'da elde edilenleri, burada elde edilen manevi nüfuz ve maddi karlarla mukayeseye bile imkan yoktur. Sonuncudan elde edilen maddi ve manevi kazanç o kadar büyük ve o kadar geniştir.

3 — Selçuklu Oğuzları'nın yardımda bulundukları Samanoğulları Devleti'nin ortadan kalkmasiyle, son Samanoğulları Devleti hükümdarlarının korumağa ve kurmağa çalıştıkları kuvvetler dengesi sistemi çökmüş, Horasan ve Maveraünnehr'de bir kuvvet boşluğu meydana gelmiş ve bu ülkeler dışı siyasi kuvvetler, bilhassa Karahanlılar ile Gazneliler Devletleri, gördüğümüz ve göreceğimiz gibi, yıkılan devletin mirasına konmuşlardır.
Görülüyor ki, Samanoğulları Devleti'nin yıkılmasiyle, o zamanın devletlerarası siyasi münasebetleri de esasından değişmiştir.


Kaynakça
Kitap: BÜYÜK SELÇUKLU İMPARATORLUĞU TARİHİ Cilt : I KURULUŞ DEVRİ
Yazar: Mehmet Altay KÖYMEN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Büyük Selçuklu İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir