Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Selçuklu Şeflerinin Birbirleriyle Münasebetleri

Burada Büyük Selçuklu İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Selçuklu Şeflerinin Birbirleriyle Münasebetleri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 16 Ara 2010, 22:53

SELÇUKLU ŞEFLERİNİN BİRBİRLERİYLE MÜNASEBETLERİ

Söylemeğe hacet yoktur ki, devletlerarası siyasi münasebetlere karışarak rol oynayan Selçuklu şefi, Arslan (İsrail) dır. Babası Selçuk, iki torunu Tuğrul ve Çağrı Beyler'le Cend'dedir. İsrail'in faaliyeti hakkında, buraya kadar anlattığımız tarzda bilgiye sahip bulunduğumuz halde, Selçuk'un Cend'deki hayat ve faaliyeti hakkında hemen hemen hiç bilgimiz yoktur. Kaynakların bu sükutu Selçuk'un ölümüne, hatta ölümünden sonraya kadar devam eder. Tuğrul ve Çağrı'nın dedelerinin ölümünden ne kadar zaman geçtikten sonra Cend'i terk ettiklerini veya terk etmeğe mecbur olduklarını bilmediğimiz gibi, burayı terk ettikten sonra da nereye gittikleri hakkında da açık bilgimiz yoktur'.

Öyle görünüyor ki, gerek Selçuk'un Cend'de ölümü, gerekse Tuğrul ve Çağrı kardeşlerin burasını terk etmeleri Oğuz Türkleri'nin Samanlılar'a yaptıkları — bahsettiğimiz— son yardımdan (1004) sonradır. Tuğrul ve Çağrı Bey'in maiyetleri ile amcaları Arslan'ın nezdine gelmeleri mümkün olduğu gibi, bağımsız kalmaları da mümkündür. Tuğrul ve Çağrı Beyler, ister amcalarına katılmış olsunlar, isterse, kendi başlarına hareket etmeyi tercih etmiş bulunsunlar, şurası muhakkak ki, onların Cend'i terk ettikten sonra yaşadıkları saha veya sahalar, ya Arşlan'ın bulunduğu sahaya çok yakındır, yahut da bütün Selçuklu ailesi aynı bölgede yaşamaktadırlar. Yine şurası muhakkak ki, ister, Arşlan'ın nezdine gelerek onun reisliğini kabul etmiş olsunlar, isterse, ondan ayrı kalmış bulunsunlar, Tuğrul ve Çağrı Beyler, Arslan'ın Gazneliler Devleti hükümdarı Sultan Mahmud tarafından esir edilmesine kadar, amcaları Arslan'ın uzun zamandanberi fiilen elinde bulundurduğu bütün Selçuklu ailesinin reisliği sıfat ve salahiyetine itiraz etmemişler, hatta onu bu sıfat ve salahiyetle tanımışlardır; ve görünüşe göre, Arslan aile reisi bulunduğu sürece, Tuğrul ve Çağrı Beyler, gerek Selçuklu ailesi içinde, gerekse devletlerarası siyasi münasebetlerde, bazı münferid hadiseler istisna edilecek olursa, fazla rol oynamamışlardır.

Verdiğimiz bu izahat da gösteriyor ki, bütün Selçuklu ailesinin ve Selçuklu Oğuzları'nın mukadderatı Arslan'ın elindedir. Başka bir ifade ile, Arslan, bütün Selçuklu ailesini temsil etmekte ve bütün Selçuklu Oğuzları'nın başı bulunmaktadır. Şu halde şimdiye kadar olduğu gibi şimdiden sonra da, Selçuklu Oğuzları hakkında vereceğimiz bilgi Arslan Yabgu'nun başında bulunduğu Selçuklu Türkleri'nin hikayesi olacaktır: Zira Oğuz Türkleri'nin tarihini Arslan Yabgu'suz anlamak mümkün değildir.

Kaynakça
Kitap: BÜYÜK SELÇUKLU İMPARATORLUĞU TARİHİ Cilt : I KURULUŞ DEVRİ
Yazar: Mehmet Altay KÖYMEN
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Büyük Selçuklu İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir